کد مطلب: 42313| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۹ ۱۱:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
بخت سیاه عروس خاورمیانه

بخت سیاه عروس خاورمیانه

بین الملل - ایران نیوز 24: از روز جمعه ۱۸ اکتبر بیروت شاهد اعتراضات سراسری مردم لبنان علیه سیاست‌های ریاضتی دولت حریری است. انگیزه اصلی اعتراضات در لبنان مالیاتی است که دولت بر مکالمات پیام‌رسان واتس‌اپ و برخی دیگر از اپلیکیشن‌های اینترنتی وضع کرد.

مخالفت مردم با این تصمیم، بحث فساد مالی و سیاسی در کشور را زنده کرد و اعتراض‌ها دامنه‌دار شد. دولت لبنان از تصمیم خود در وضع مالیات مربوطه صرف‌نظر کرد، اما حالا تظاهرکنندگان خواستار استعفای سردمداران شده‌اند.آن‌ها خواستار اصلاحات جدی در سیستم سیاسی لبنان هستند و به زیرساخت‌های ضعیف کشور اعتراض دارند. بسیاری از راه‌ها توسط تظاهر کنندگان و پلیس در لبنان بسته شده و مردم تهدید کرده‌اند که دولت اتحاد ملی لبنان را سرنگون خواهند کرد.

اعتراضات لبنان چگونه شکل گرفت؟

 هدف تظاهر کنندگان لبنانی روشن است؛ سیستم سیاسی نخبه محور و فرقه محور لبنان که از زمان جنگ داخلی ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ باقی مانده است. در لبنان رییس جمهور مسیحی مارونی، رییس مجلس مسلمان شیعه و نخست وزیر مسلمان اهل سنت است. کابینه و پارلمان به طور مساوی بین مسیحیان و مسلمانان تقسیم شده است.به گزارش آژانس خبری ملی لبنان، ۷۰ نفر روز جمعه به جرم دزدی و خسارت به اموال عمومی بازداشت شدند، اما همه آن‌ها روز شنبه آزاد شدند.

 اولین جرقه‌های تظاهرات با پیشنهاد مالیات ۲۰ سنتی بر تماس‌های واتس آپی زده شد. تماس با شبکه‌های اجتماعی نظیر واتس اپ از جمله راه‌های ارتباطی مرسوم در لبنان است.به گزارش آژانس خبری ملی لبنان، روز یکشنبه سعد حریری نخست وزیر لبنان چندین نشست در ارتباط با وضعیت به وجود آمده داشت. او روز جمعه ددلاین ۷۲ ساعته‌ای را برای شرکایش در دولت تعیین کرده تا با اصلاحاتی که می‌تواند کشور را از بحران اقتصادی نجات دهد موافقت کنند.

 شب قبل حریری مستقیما مقامات دولت را خطاب قرار داده و آن‌ها را مقصر شکست اصلاحات و اعتراضات مردمی خواند. او گفت: ما دیگر نمی‌توانیم منتظر دولت بمانیم تا روی یک راه حل کار کند.بعد از یکی از جلسه‌ها، وزیر خزانه داری دولت اعلام کرد دولت با بودجه نهایی که شامل درآمد‌های مالیاتی بیشتر نیست موافقت کرده است. میشل عون رییس جمهور لبنان نیز در توییتر خود نوشت: راه حل اطمینان بخشی برای بحران اقتصادی اخیر وجود دارد.میشل عون امروز دوشنبه اعلام کرد: آنچه در خیابان‌ها اتفاق افتاده نشان دهنده دردی است که مردم متحمل شده‌اند، اما بسط فساد بزرگترین بی عدالتی برای همه است و باید دست‌کم با لایحه حذف محرمانه بودن حساب‌های بانکی وزرای کنونی و آتی با آن مقابله کرد.

 طرح اصلاحات اقتصادی حریری شامل کاهش ۵۰ درصدی حقوق رییس جمهور، نخست وزیر، وزرا و نمایندگان مجلس است. این کاهش همچنین شامل حقوق روسای جمهوری و دیگر مقام‌های ارشد پیشین هم می‌شود. از دیگر اصلاحات مورد نظر حریری کاهش قابل ملاحظه کسری بودجه از طریق دریافت ۳ میلیارد و سیصد میلیون دلار از بانک مرکزی و دیگر بانک‌های لبنان، خصوصی سازی بخش مخابرات و بازسازی صنعت تولید و توزیع برق است.

 قیمت برق هزینه‌های تولید برق را پوشش نمی‌دهد، اما مقامات چندین سال است که تمایلی به افزایش قیمت‌ها نداشتند. این وضعیت دست‌کم ۱ میلیارد دلار کسری برای توزیع کنندگان برق دولتی در هر سال ایجاد می‌کرد که دولت مجبور بود این هزینه را بپرداززد. به گزارش آسوشیتدپرس، روز یکشنبه گروهی از مردم و جوانان در خبایان‌های پایتخت لبنان جمع شدند و با آتش زدن لاستیک‌ها خیابان‌ها را بند آوردند. بخش‌های مرکزی بیروت شبیه به میدان جنگ شد. شیشه‌های مغازه‌ها شکسته شد و بقایای لاستیک‌های سوخته در کف خیابان دیده می‌شود. بانک‌ها و رستوران‌ها و مغازه‌ها بسته شدند. تیمی از کارگران با لباس‌های خاکستری برای جمع آوری زباله‌ها و بقایای لاستیک سوخته‌ها در نزدیکی پارلمان دیده می‌شوند، اما همزمان تظاهرکنندگان فریاد انقلاب انقلاب سر می‌دهند

برخلاف روز‌های اولیه اعتراضات که پلیس با باتوم و ماشین‌های آب پاش سعی در متفرق کردن مردم و سرکوب تظاهرات داشت، اعتراضات دو روز قبل به فستیوال شادی شباهت بیشتری داشت. بلندگو‌های عظیم در خیابان‌های بیروت صدای سرود‌های ملی را پخش می‌کند و آتش بازی در کنار دریای مردمی که می‌رقصند و می‌خوانند و بنر‌هایی با شعار «اتحاد علیه سیاستمداران فاسد» جلوه‌هایی از تظاهرات مردم لبنان است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. ویدئو‌هایی از لبنان که مردم را در حال رقص و پایکوبی و شعار دادن نشان می‌دهد در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. تظاهرات سراسری لبنان یادآور بهار عربی سال ۲۰۱۱ است که به سرنگونی چهار رییس جمهور در سراسر کشور‌های عربی خاورمیانه انجامید.

شاکله دولت در لبنان

لبنان مدرن از ائتلاف احزاب مختلف تحت سیستم دولت پارلمانی تشکیل شده است. ساختار سنّتی قدرت سیاسی در لبنان بر اساس توازن طایفه‌ای استوار است که مجموعه‌ای از طوایف گوناگون، ساختار سیاسی لبنان را شکل داده‌اند. لبنان دارای تعدد مذاهب و دارای هفده فرقه دینی به رسمیت شناخته شده است: یازده فرقه مسیحی (مارونی، ارتدوکس، کاتولیک، ارمنی‌های ارتدوکس، ارمنی‌های کاتولیک، پروتستان، سریانی‌های ارتدوکس، سریانی‌های کاتولیک، لاتین، کلدانی و نستوری)، پنج فرقه اسلامی (شیعیان، سنّیان، دروزیان، علویان و اسماعیلیان) و یک فرقه یهودی، که جزو کم نفوذترین فرقه‌هاست.

 بر اساس ساختار سیاسی این کشور، رئیس جمهور باید مسیحی مارونی باشد. نخست وزیر باید مسلمان سنی باشد و رییس پارلمان باید مسلمان شیعه باشد. این ترتیب قسمتی از میثاق ملی است که توافقی غیر کتبی است که در سال ۱۹۴۳ در ملاقاتی بین اولین رئیس جمهور لبنان (یک مارونی) و اولین نخست وزیر لبنان (یک سنی) حاصل شد، اگر چه این توافق در قانون اساسی لبنان تا سال ۱۹۹۰ به دنبال توافق طایف رسمی نشد. این میثاق همچنین تصریح می‌کرد که کرسی‌های پارلمان به تمامی مذاهب تعلق گیرد یعنی با نسبت ۶ مسیحی به ۵مسلمان که بر اساس آمارگیری سال ۱۹۳۲ بود. آن زمان مسیحیان جمعیت بیشتری داشتند.سعد حریری رییس دولتی چند حزبی شامل احزاب «المستقبل»، «حزب الله» و «جنبش آزادی میهنی» و «جنش شیعه امل» است.

 بسیاری از سیاستمداران لبنانی از جنگ داخلی ۱۵ ساله کشور که در سال ۱۹۹۰ به پایان رسید روی کار آمدند. کشور لبنان تحت فشار بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برای اجرای اقدامات فوری برای بازپرداخت حمایت‌های مالی آنهاست. این کشور کوچک خاورمیانه‌ای سومین بدهکار بزرگ در جهان است و تقریبا ۸۶ میلیارد دلار یعنی ۱۵۰ درصد تولید ناخالص ملی‌اش را بدهکار است. سازمان‌های بین المللی از لبنان خواسته‌اند که تغییراتی اقتصادی را برای بازپرداخت بدهی‌هایش اعمال کند.

 

کد مطلب: 42313| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۹ ۱۱:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب