کد مطلب: 42301| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۸ ۹:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
بازار داغ شرخرها! + نرخ تعرفه!

بازار داغ شرخرها! + نرخ تعرفه!

بانک و بیمه - ایران نیوز 24: مشت 10‌هزار تومان، هل‌دادن 20‌هزار تومان، تهدید با چاقو 30‌هزار تومان و…! این جزییات آگهی‌های عجیبی است که این روزها در فضای مجازی به وفور منتشر می‌شوند.

آگهی‌هایی با عنوان «استخدام کارمند وصول مطالبات»! که البته منظورشان همان قلدرها و شرخرهایی است که بدهکاران را تهدید و ارعاب می‌کنند تا قبل از این‌که کار به دادگاه بکشد، بدهی‌شان را بپردازند. کارشناسان حقوقی می‌گویند زمانبر و پیچیده‌بودن فرآیندهای حقوقی و همین‌طور قراردادهای پر از ایراد و اشکال معاملات باعث شده است که بازار شرخرها در ایران داغ شود. طولانی بودن مراحل دادرسی و بالابودن هزینه آن یکی از مهمترین دلایلی است که افراد برای وصول طلب‌های خود به دنبال استخدام شرخر می‌روند و از آنجایی که برای ارایه هر نوع کالا و خدمات لازم است که عرضه و تقاضا وجود داشته باشد، در آگهی‌هایی که در روزنامه‌ها و حتی فضای مجازی منتشر می‌شود، هم شرخرها آگهی می‌دهند، هم آنهایی که به دنبال استخدام شرخرها هستند.

جالب است بدانید شرخرها در آگهی‌های خود در فضای مجازی قیمت مشت و لگد و داد و بیدادشان را هم منتشر می‌کنند تا کسی که می‌خواهد آنها را استخدام کند، در جریان جزییات هزینه‌ها هم قرار بگیرد! البته در این آگهی‌ها معمولا از لفظ شرخر استفاده نمی‌شود بلکه متقاضیان آگهی می‌دهند که به یک کارمند آقا برای وصول مطالبات خود نیازمند هستند. در مقابل هم شرخرهایی که می‌خواهند برای خود مشتری پیدا کنند، شغل خود را انجام امور مالی قید می‌کنند ولی خب هر دوطرف می‌دانند دقیقا منظور از کارمند برای وصول مطالبات و انجام امور مالی چیست؟

 قیمت شرخرها چند است؟

شرخری هم برای خودش قوانین و قیمت‌هایی دارد. شما وقتی می‌خواهید شرخر استخدام کنید، حتما باید به او تأکید کنید که تا چه اندازه می‌خواهید پیش بروید. برای این‌که از تعرفه خدمات شرخرها سر دربیاورم، با یکی از آنها که در اینستاگرام فعالیت می‌کند و اتفاقا دنبال‌کنندگان چند‌هزار نفری هم دارد، تماس می‌گیرم. آقای شرخر که در بخش بیوگرافی پیجش خود را مشاور امور مالی معرفی کرده و شماره تلفنش را هم در یک پست گذاشته و قیمت‌هایش را هم اعلام کرده است. طبق تعرفه، این شرخر یا همان مشاور امور مالی، دستمزد عربده ۵‌هزار تومان، سیلی ۱۰‌هزار تومان، هل‌دادن افراد ۲۰‌هزار تومان و مشت‌زدن ۲۵‌هزار تومان به بالا است.

دستمزد جداگانه برای وصول بدهی

برای دانستن جزییات بیشتر با او تماس می‌گیرم و وقتی دلیل این قیمت‌ها را می‌پرسم، پاسخ می‌دهد: «این قیمت‌ها فقط دستمزد کارهایی است که انجام می‌دهم. در واقع دستمزد اصلی را وقتی می‌گیرم که بدهی پرداخت شود و من هم براساس مبلغ چک یا سفته دستمزد می‌گیرم. هرچقدر کار سخت‌تر باشد و طرف بدهکار بیشتر بدقلقی کند، دستمزد من هم بیشتر می‌شود، ضمن این‌که با بالابودن میزان طلب دستمزد من هم افزایش پیدا می‌کند

جالب است بدانید گاهی دستمزد وصول بدهی شرخرها به 20 تا 30‌میلیون تومان هم می‌رسد. از آقای شرخر می‌پرسم چه تضمینی وجود دارد که حتما بتواند چک و سفته را نقد کند و او پاسخ می‌دهد: «یک هفته دنبال فرد موردنظر می‌افتیم و همه جیک و پوک زندگی او را درمی‌آوریم. هرکسی سوتی‌هایی دارد و وقتی پای آبرویش وسط باشد و با سند و مدرک جلو برویم، مجبور می‌شود که پول را بدهد. اگر هم زیربار نرود، اول تهدید می‌کنیم که آبرویش را می‌بریم و باز هم اگر کوتاه نیاید، از روش تهدید استفاده می‌کنیم. نگران نباشید؛ چون روش‌های زیادی برای پول‌گرفتن از آدم‌ها داریم و تا به‌حال هیچ بدهکاری نتوانسته از دست من و شاگردانم دربرود و البته دستمزدی که شاگردانم می‌گیرند، کمتر از خودم است

شرخرها: با برخی موسسات حقوقی همکاری داریم!

از آقای شرخر که تا به این‌جا اطلاعات جالب و مفصلی بابت شغلش داده، می‌پرسم که می‌تواند برای گرفتن مطالبات از طریق قانونی هم اقدام کند، او در کمال تعجب پاسخ می‌دهد: «اگر پای وکیل و دادگاه وسط بیاید، برایتان گران‌تر تمام می‌شود. من با موسسه‌های حقوقی همکاری می‌کنم و اگر بخواهید می‌توانم شما را به آنها معرفی ‌کنم، البته این روزها چون تعداد چک‌های برگشتی خیلی بیشتر از گذشته شده، مردم هم ترجیح می‌دهند به سراغ ما بیایند آقای شرخر اطمینان‌خاطر می‌دهد که جوری به فرد بدهکار صدمه می‌زند که کار به شکایت و دیه نکشد.

وقتی از او درباره رونق کاروکاسبی شرخری می‌پرسم، او توضیح می‌دهد: «این روزها حسابی سرم شلوغ است، چون کاروکاسبی کساد است و اوضاع بازار خوب نیست. اغلب افرادی که بازاری هستند و کار آزاد دارند، یا ورشکسته‌اند یا کلی بدهی دارند. آنقدر سرمان شلوغ است که مجبور شدم چندنفر را استخدام کنم، چون در طول یک‌ماه بین 15 تا 20 مراجعه‌کننده داریم که به دنبال پاس‌شدن چک‌ها و وصول مطالبات‌شان هستند.»

موسسه شرخرها ویژه بانک‌ها

جالب است شایعاتی مبنی بر همکاری شرخرها با بانک‌ها هم وجود دارد! فعالان این بازار عجیب می‌گویند در سال‌های اخیر شرکت‌هایی تأسیس شده‌اند که عنوان‌شان شرخری نیست بلکه خودشان را مشاور مالی بانک‌ها معرفی می‌کنند. آنها با برخی بانک‌ها قرارداد می‌بندند و با اقداماتی که همان شرخری محسوب می‌شود، به دنبال وصول مطالبات می‌روند و اغلب هم در کارشان موفق می‌شوند و کمیسیون‌های چندین میلیونی می‌گیرند.

البته شرخرهایی که به دنبال وصول مطالبات بانک‌ها می‌روند، ظاهرشان کاملا آراسته و برخلاف شرخرهای دیگر هستند، چون خودشان را تحصیلکرده و مشاور امور مالی بانک‌ها معرفی می‌کنند. مدیر یکی از شعب بانک‌های خصوصی که نمی‌خواست نامش فاش شود، در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «متاسفانه این موضوع صحت دارد و بانک‌ها تحت پوشش نام‌هایی مثل شرکت‌های مشاوره با شرخرها همکاری می‌کنند و نه‌تنها علاقه‌ای به غیرقانونی اعلام‌کردن کار این شرکت‌ها ندارند بلکه آنها را حمایت هم می‌کنند. این درحالی است که بانک‌ها برای وام‌های سنگین سند و وثیقه از مشتریان می‌گیرند و درصورتی که نتوانند مطالبات خود را وصول کنند، می‌توانند با به اجراگذاشتن وثیقه‌ها مشتریان را تحت‌فشار بگذارند و بنابراین نیازی به کمک‌گرفتن از شرخرها و انداختن آنها به جان مردم وجود ندارد.»

کد مطلب: 42301| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۸ ۹:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب