کد مطلب: 42293| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۲ ۱۷:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
روح الله زم کیست؟ آمدنیوز چگونه تاسیس شد؟/ کانال سابق آمد نیوز در دست حامیان احمدی نژاد! + تصویر

روح الله زم کیست؟ آمدنیوز چگونه تاسیس شد؟/ کانال سابق آمد نیوز در دست حامیان احمدی نژاد! + تصویر

سیاسی - ایران نیوز 24: روح الله زم بازداشت شد. این خبر پایانی بود بر چند سال فعالیت کانال تلگرامی آمد نیوز؛ رسانه‌ای که البته در مقطعی بر اتفاقات داخلی ایران اثر گذاشت.

بعد از روی کار آمدن دولت روحانی، نگاه دولت به شبکه‌های اجتماعی تغییر کرد. در دولت قبل شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و .. توییتر فیلتر شده بودند، اما با گسترش گوشی‌های هوشمند، نرم افزار‌هایی جدیدی به بازار آمدند. در این شرایط تلگرام وارد ایران و کم کم محبوب شد. اما برگ برنده تلگرام وقتی بود که با راه اندازی کانال، از یک نرم افزار پیام رسان به یک شبکه اجتماعی تبدیل شد. در این فضا و در حالی که رسانه‌های رسمی برای ورود به تلگرام تردید داشتند، برخی رسانه‌های غیر رسمی در تلگرام متولد شد. آمد نیوز در همین زمان شکل گرفت و در جذب مخاطب هم موفق بود.

روح الله زم بعد از حوادث سال ۸۸ در ایران بازداشت شد و پس از آزادی به فرانسه رفت و در سال ۹۵ کانال تلگرامی آمد نیوز و سپس سایت آن را راه‌اندازی کرد. چند پرونده باعث شهرت آمد نیوز شد؛ یکی پرونده‌ای که در آن از دختر رئیس سابق قوه قضائیه سخن گفته شد که البته در آن زمان تکذیب شد گرچه بعد‌ها در نامه آیت الله یزدی به آیت الله لاریجانی، کنایه‌ای به آن زده شد.دیگری پرونده حساب‌های نجومی مدیران دولت روحانی بود که در پاییز ۹۵ گفته می‌شد مسیری است که مخالفان دولت روحانی در ایران آن را دنبال می‌کنند و سومین پرونده، مربوط به سعید طوسی بود که به خاطر ایجاد حساسیت در جامعه، مورد توجه مردم قرار گرفت.

در نهایت آمدنیوز به انتخابات سال ۹۶ رسید و حتی لیست انتخاباتی خود را با حضور پدر روح الله زم منتشر کرد. آمد نیوز قبل از آن هم بار‌ها مطالبی علیه اصلاح طلبان منتشر کرده بود و به نظر می‌رسید انتشار لیست موازی، با هدف تخریب ائتلاف اصلاح طلبان صورت گرفته است. به خصوص اینکه افشای حقوق‌های نجومی بیشتر معطوف به مدیران شاغل در دستگاه‌های دولتی بود و با سایر نهاد‌های حاکمیتی کاری نداشت. ۲۴ بعد از آن و در حوادث دی ۹۶، بار دیگر نام آمد نیوز سر زبان‌ها افتاد. در آن زمان این کانال فیلم‌های مردم از شهر‌های مختلف را با توضیحات راست و دروغ منتشر می‌کرد و سعی در خط دهی به مردم داشت و حتی برای مسلح شدن مردم به کوکتل مولوتوف، فیلم‌های آموزشی قرار می‌داد که این رفتار‌ها در نهایت منجر به توقیف این سایت از طرف سرور‌های تلگرام بود. پس از کانال دیگری با نام آمدنیوز منتشر شد آن هم بعد از چند روز توسط مدیران تلگرام فیلتر شد. اثرگذاری آمد نیوز به شکلی بود که در نهایت بهانه برای فیلتر سراسری تلگرام در بهار ۹۷ شد.

مدتی بعد این سایت و کانال با نام جدید صدای مردم شروع به کار کرد که با انتشار پیام سپاه در آن، به نظر می‌رسد کار این کانال جدید هم به پایان رسیده است. از لحظه انتشار خبر بازداشت روح الله زم تا کنون پیش تا الان حدود صد هزار نفر از مخاطبان آمدنیوز ریزش کرده‌اند.هنوز به صورت رسمی مشخص نیست که روح الله زم با کدام سازمان یا اشخاص همکاری می‌کرده که چنین اطلاعاتی به دست او می‌رسیده است. برخی گفته‌اند او توسط سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل و عربستان سعودی تغذیه می‌شده است و برخی نیز معتقدند اطلاعات او طریق برخی منابع داخلی به دست او می‌رسیده است. البته هستند کسانی که مدعی هستند او عامل خود نهادهای اطلاعاتی است تا به اپوزیسیون خارجی نفوذ کند!

هیچکدام از این ادعاها مشخص نیست. خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه آمد نیوز را همکار سازمان اطلاعات ترکیه دانسته است. این ادعا زمانی توسط خبرگزاری فارس رسانه نزدیک به سپاه نیز مطرح شد. فارس درگزارشی نوشت که آمدنیوز با سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه و عربستان و اسرائیل مرتبط است.در نخستین فیلم روح الله زم پس از دستگیری او گفته نباید به کشورهای رقیب مثل فرانسه اعتماد می‌کرد و از نظام به خاطر رفتارش عذرخواهی کرده است.

بعضی اکانت‌های اصولگرا گفته‌اند شیرین نجفی، ادمین دیگر کانال آمد نیوز نیز بازداشت شده است. بازداشت روح الله زم، حتما نقطه آغاز بازداشت‌ها نیست. بسیاری از مردم دوست دارند بدانند جزئیات پرونده قوه قضائیه، حقوق‌های نجومی و ... چطور به دست مدیران آمدنیوز رسیده است؟ این سوال وقتی مهم می‌شود که بدانیم امروز آدرس سابق کانال آمد نیوز (amadnews@) در اختیار نزدیکان احمدی نژاد قرار گرفته است! کاربران شبکه‌های اجتماعی تا کنون واکنش‌های مختلفی به دستگیری روح الله زم داشته‌اند، اما مهمترین واکنش‌ها این است که خبر بازداشت فایده‌ای ندارد، باید سخنان او منتشر شود تا بدانیم چه کسانی پشت این کانال تلگرامی بوده‌اند و زم از چه کسانی خط گرفته است، در غیر اینصورت انتشار خبر دستگیری او فایده‌ای ندارد.

 

کد مطلب: 42293| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۲ ۱۷:۱۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب