کد مطلب: 42099| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۶/۳۰ ۱۱:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
جزئیات مذاکرات ترامپ با تیم خود قبل از تصمیم حمله به ایران

نیویورک تایمز گزارش داد:

جزئیات مذاکرات ترامپ با تیم خود قبل از تصمیم حمله به ایران

ایران - ایران نیوز24: دونالد ترامپ اخیراً با این معضل روبرو شده است كه چگونه به اقدامات ادعایی حمله ایران علیه تأسیسات نفتی عربستان سعودی پاسخ دهد. چند ماه قبل نیز، وی پس از ساقط شدن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی با معمای مشابهی دست و پنجه نرم کرد.

نیویورک تایمز در مطلبی در همین خصوص اشاره کرده است که در ماه ژوئن، در میانه بالا گرفتن تنش ها میان ایالات متحده و ایران، نیروهای ایرانی یک هواپیمای اطلاعاتی، نظارت و شناسایی نیروی دریایی ایالات متحده (BAMS-D) را ساقط کردند - که یک پهپاد تقریباً 130 میلیون دلاری از نوع RQ-4A گلوبال هاوک بلند پرواز و با مداومت پروازی بالا بود. چند ساعت پس از این حمله به هواپیمای بدون سرنشین، رئیس جمهور آمریکا تیم خود را برای گفتگو درباره پاسخ های احتمالی به آن، گرد هم آورد.

بنا بر گزارش ها، پنتاگون حمله به یك قایق حامل موشك ایرانی را ترجیح میداد.قرار بر این بود که به خدمه دستور داده شود تا قایق را رها كنند و از این كار آنها فیلمبرداری شده و سپس ارتش آمریكا قایق را غرق کند. این طرح نظامی این امکان را به ایالات متحده می داد که بدون آنکه تلفاتی جانی وارد شود ، اقدام به تلافی جویی کرده، و پاسخی متناسب به سقوط یک پهپاد بدهد.وزیر امور خارجه، مایك پومپئو و مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جان بولتون اما خواستار حمله به خاک ایران شدند. طبق گفته تایمز مقامات آمریکایی تصمیم به هدف قرار دادن سه باتری موشکی و تاسیسات راداری ایران گرفتند.

یک "لیست جامع" از اهداف جمع آوری شد، اما مشخص شد که اگر قرار باشد که حمله به سرعت انجام شود، می توان تعداد معدودی از آنها را هدف گرفت.با تکیه بر اطلاعات مربوط به وضعیت نگهبانی نیروهای ایرانی، تخمین زده می شد که حدود 150 نفر در این حملات جان خود را از دست بدهند، اگرچه برخی اظهار داشتند که با توجه به اینکه این حمله در شب صورت می گیرد و دور و اطراف این تاسیسات افراد چندانی نخواهند بود،  این بدترین سناریو از تعداد تلفات است.

همانطور که قبلاً نیز گزارش شده بود، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا ژنرال جوزف دانفورد اظهار داشت که حمله به پاسگاه هایی که نیروی انسانی در آن است پاسخی نامتناسب خواهد بود، و اقدامی است که می تواند تنش ها را به طرز چشمگیری افزایش دهد حتی اگر یک جنگ تمام عیار را رقم نزدند، و این آخرین چیزی که ایالات متحده به آن نیاز دارد، آن هم در حالی که متمرکز بر رقابت با قدرتهای بزرگ است.این حمله قرار بود با موشک های کروز Tomahawk که از دو کشتی نیروی دریایی ایالات متحده شلیک شوند، انجام بشود. واشنگتن پست پیش از این گزارش كرده بود كه این پاسخ قرار بوده شامل استفاده از كشتی جنگی USS Leyte Gulf مجهز به موشکهای کروز هدایت شونده  و ناوشکن USS Bainbridge باشد. قرار بوده جنگنده های مستقر در این شناورها آماده واکنش به هر اقدام تلافی جویانه احتمالی باشند.اما این حمله هیچ وقت انجام نشد.

دریاسالار مایکل ای. بویل، فرمانده ناو گروه ابراهیم لینکلن، به تایمز گفته: "همه سیستم ها روشن بودند، همه چراغ ها سبز بودند، ما منتظر دستور بودیم. ولی دستوری نیامد."روز بعد ترامپ شرح داد که چرا حمله متوقف شده است. وی در توییتر توضیح داد: "روز دوشنبه [ایران] یک هواپیمای بدون سرنشین را که در آبهای بین المللی پرواز می کرد، ساقط کرد. ما شب گذشته آماده و مهیای حمله تلافی جویانه به سه هدف متفاوت بودیم." ترامپ گفت که فهمیده كه 150 نفر در این حمله خواهند مرد.

وی گفت: "10 دقیقه قبل از حمله من آن را متوقف کردم"، وی توضیح داد که چنین پاسخی "متناسب با سقوط یک پهپاد بدون سرنشین نیست". وقتی این تصمیم اتخاذ شد، معاون رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی کاخ سفید هیچ کدام در جریان نبودند.ترامپ در عوض تصمیم به اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران گرفت، یعنی همان واکنشی که برای پاسخ به حمله اخیر به سایت های نفتی عربستان انتخاب کرد.

برخی افراد در حزب خود رئیس جمهور آمریکا، وی را به نشان دادن ضعف در مقابل ایران متهم كرده اند. ترامپ اخیراً در پاسخ توییت کرد: "این نشانه ای از قدرت بود که برخی از افراد آن را نمی فهمند!" پاسخ ترامپ به این تنش ها با ایران، درگیری درونی رئیس جمهور آمریکا را برجسته می کند. جایی که از یک طرف می خواهد قدرت نمایی کند اما از طرف دیگر، می خواهد از دخالت گسترده ایالات متحده در منازعات در خاورمیانه نیز جلوگیری کند.

کد مطلب: 42099| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۶/۳۰ ۱۱:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب