کد مطلب: 41930| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۶/۷ ۱۲:۳۳:۱۰| نسخه چاپی
پیشنهاد روحانی به غرب: اول لغو تحریم‌ بعد عکس یادگاری!

پیشنهاد روحانی به غرب: اول لغو تحریم‌ بعد عکس یادگاری!

سیاست خارجی - ایران نیوز24: با وجود این که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از پیشنهاد مکرون درباره ملاقات و مذاکره با رئیس‌جمهوری ایران استقبال کرده بود اما روحانی در اظهارات روز سه‌شنبه خود با رد چنین ملاقاتی، هرگونه تغییر در رابطه جمهوری اسلامی با آمریکا را به شرایطی از جمله «لغو پیشاپیش تحریم‌ها» مشروط کرده است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران که گفته بود: «برای منافع ملی ایران از ملاقات با کسی دریغ نمی‌کند» دیروز در تکمیل سخنان خود افزود: «اگر کسی بخواهد با حسن روحانی عکس بگیرد، باید تحریم‌های ظالمانه را بردارد.»اظهارات امانوئل مکرون درباره امکان مذاکره مستقیم روسای جمهور ایران و آمریکا و واکنش مثبت ترامپ به این اظهارات با پاسخ متفاوتی از سوی حسن روحانی مواجه شده است. روحانی گفته است که «هر تحولی در رفتار ایران از توبه آمریکا آغاز می‌شود» .

با وجود این که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از پیشنهاد مکرون درباره ملاقات و مذاکره با رئیس‌جمهوری ایران استقبال کرده بود اما روحانی در اظهارات روز گذشته خود با رد چنین ملاقاتی، هرگونه تغییر در رابطه جمهوری اسلامی با آمریکا را به شرایطی از جمله «لغو پیشاپیش تحریم‌ها» مشروط کرده است.حسن روحانی هم‌چنین در مراسم عملیات اجرایی ساخت واحدهای مسکونی تصریح کرد که «آنها باید از راه و مسیر خطایی که رفتند برگردند. با احترام و تکریم، انقلاب و نظام و حقوق ملت ما را به رسمیت بشناسند و از خطاهایشان باز گردند» و در ادامه افزود: «در رابطه ما با آمریکا بدون اینکه آمریکا از تحریم‌ها دست بردارد و دور اشتباه‌هایش خط بکشد، دچار تحول مثبتی نخواهیم شد».

کلید تحولات در دست واشنگتن

روحانی در صحبت‌های خود دو بار بر نقش آمریکا در روند کاهش تنش‌های بین تهران و واشنگتن تاکید کرده است. در ابتدا وی خواستار آن شده که «هر نوع حرکتی در جهت کاهش تنش توسط آمریکا صورت گیرد». علاوه بر این روحانی که از زمان رقابت‌های انتخاباتی خود در سال ۹۲ بارها نشان داده است که به استفاده از لغت و مفهوم «کلید» بسیار علاقه‌مند است، این بار کلید کاهش تنش‌ها بین تهران و واشنگتن را در دست واشنگتن خوانده و گفته است که «تحولات مثبت، کلیدش در اختیار واشنگتن است.»

شروط روحانی برای عکس با ترامپ

روحانی همچنین درباره‌ی دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا، با تأکید بر اینکه «ما به دنبال عکس گرفتن نیستیم» تصریح کرد: «اگر کسی تنها به دنبال عکس گرفتن با حسن روحانی باشد، این امکان‌پذیر نیست، مگر آنکه از تمام تحریم‌های ظالمانه دست بردارند و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند که در این صورت شرایط عوض خواهد شد. در آن زمان شرایط جدیدی خواهد بود که می‌شود فکر کرد و بر اساس آنچه منافع ملی‌مان خواهد بود حرکت کرد.»

ظریف: ملاقات ترامپ و روحانی غیرقابل‌تصور است

علاوه بر واکنش حسن روحانی، محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز گفته است که وی در ملاقات با رئیس‌جمهوری فرانسه تصریح کرده است که «ملاقات رئیس‌جمهوری ایران و ترامپ غیرقابل‌تصور است.»علاوه بر این، وی، سخنان رئیس‌جمهوری فرانسه در مورد توافق مقامات جمهوری اسلامی با ملاقات حسن روحانی و دونالد ترامپ را نادرست خوانده و گفته است که «در سفر بیاریتز گفتم دیداری بین رئیس‌جمهوری ایران و ترامپ قابل تصور نیست، تا زمانی که آمریکا به جمع پنج به‌علاوه یک بپیوندد و برجام را اجرا کند، در آن زمان هم گفت‌وگوی دوجانبه‌ای نخواهیم داشت».وزیر امورخارجه هم‌چنین تصریح کرده است که «ما کاملا مشخص کردیم که دولت ایالات متحده و ترامپ، توافق‌هایی که به دنبال گفت‌وگوهای طولانی میان دو کشور بوده است را زیر پا گذاشته و آنچه اکنون باید انجام شود اجرای توافقات گذشته است و در این زمینه ما هنوز نشانه قابل توجهی از سوی دولت آمریکا ندیده‌ایم.»

وی همچنین درباره دو گام ایران در کاهش تعهدات برجامی در واکنش به کوتاهی اروپا در انجام تعهدات خود در توافق هسته‌ای، گفته است: «مذاکرات بیاریتز در این مورد بود که چگونه می‌توان با اجرای تعهدات طرفین، برجام را حفظ کرد و با توجه به اینکه ایران در سال‌های گذشته تمامی تعهدات خود را در برجام اجرا کرده و بعد از خروج غیر‌قانونی آمریکا و یک سال بی‌عملی اتحادیه اروپا به مواردی که در ماده ۳۶ برجام هم قابل اجرا بوده است اقدام کرده است، چگونه می‌توان شرایط فعلی را به شرایط قبل برگرداند».وزیر امور خارجه تاکید کرده است که «متاسفانه اروپایی‌ها برای اینکه اقدامات و تعهدات خودشان را انجام دهند، به برخی مجوزها از طرف آمریکا نیاز دارند که از نظر ما این وضعیت، شرایط خوبی را برای آینده روابط بین‌الملل نشان نمی‌دهد که کشورهای مستقل برای انجام اقدامات قانونی نیاز به اخذ مجوز از دیگر کشورها داشته باشند». ظریف پیش از این بارها از عدم استقلال اروپا در تصمیم‌گیری در جریان اجرای تعهدات هسته‌ای انتقاد کرده بود.

حسن روحانی، یک روز بعد از دیدار ظریف و مکرون گفته بود که به خاطر مردم حاضر است با هر شخصی دیدار کند. وی گفته بود که «آنجایی که احتمال موفقیت نه ۹۰ درصد بلکه احتمال موفقیت ۱۰ یا ۲۰ درصد هم هست باید تلاشمان را انجام دهیم و برویم جلو و نباید فرصت‌ها را از دست بدهیم».

واکنش اصولگرایان به اظهارات روحانی

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان که رسانه مهم اصولگرایان تلقی می‌شود، هرگونه ملاقات آقای روحانی با رئیس‌جمهوری آمریکا را ناقض اظهارات قبلی او و «دیوانگی» توصیف کرد و آن را «زیان‌بار و مردود» خواند. روزنامه کیهان در گزارشی تحلیلی در شماره روز سه‌شنبه خود خطاب به روحانی گفته است که «کشور با کار و تلاش آباد می‌شود نه دیدار با این و آن».روزنامه فرهیختگان، که نزدیک به طیف اصولگرایان تندرو است، نیز در گزارشی در سبک و سیاق کارهای روزنامه کیهان، با تیتر یک «پالس اشتباه از تهران، تهدید در پاریس» نوشته است که «اظهارات مکرون و ترامپ درباره شرط‌گذاری برای ادای تعهدات برجام منوط به محدودیت‌های هسته‌ای و مذاکرات موشکی ناشی از ذوق‌زدگی روحانی در تهران است».

روزنامه جوان، دیگر ارگان مطبوعاتی اصولگرایان با تیتر یک «فتودیپلماسی کشور را آباد نمی‌کند آقای روحانی» مدعی شده است که سناریوی حاشیه‌سازی برای کشور دوباره روی میز دولت است. این روزنامه اصولگرا نوشته است که ترامپ وعده ایران ثروتمند را داده در حالی که ترامپ می‌گوید هیچ چیزی به ایران نمی‌دهد اما روحانی این حرف را ملاقات برای آبادانی ایران ترجمه کرده است. علاوه بر این، این روزنامه در مطالب دیگری به شدت از مذاکره و احتمال ملاقات انتقاد کرده و بر موضوع تلاش روحانی برای عکس یادگاری با ترامپ مانور داده است.

روزنامه رسالت که این روزها به عنوان ارگان رسمی جریان محمدباقر قالیباف فعالیت می‌کند، در سرمقاله‌ای به قلم مسعود پیرهادی –سردبیر روزنامه- از اظهارات روحانی درباره اهمیت مذاکره و مقاومت در دیپلماسی انتقاد کرده و نوشته است: «آقای عزیز، هنوز برای حل مشکلات و آبادی کشور، دنبال ملاقات و جلسه با این و آنی؟ هنوز دلبستگان و شیفتگان غرب، با جمع‌های جبری بی‌خاصیت ۱+۵ و ۱+۷ دلخوش‌اند؟ سر شما چقدر باید به سنگ بخورد تا دست از تجربه‌های تلخ و سموم متنوع بردارید؟ بیایید و گام سوم را هم به عقب برگردید و بیشتر از این خود را شرمنده مردم و تاریخ این مرز و بوم نکنید. باور بفرمایید مکر مکرون و پنجه ترامپ جلوی خیرالماکرین و اشد المعاقبین، هیچ است».

علاوه بر این، شخص قالیباف نیز در توئیتی با هشتگ بازی-مذاکره نوشته است که «امیدوار بودم فهمیده باشید که اقتصاد را نباید به خارج از کشور پیوند زد. به نظر می‌رسد هدف از وعده مذاکره، ساختن دوقطبی سیاسی برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت است. نتیجه‌اش هم شرطی‌سازی اقتصاد می‌شود و ناامیدی بیشتر مردم. مذاکره با ترامپ اگر انجام شود پرضرر است».

دو گفتار مکمل در دو روز

اظهارات روز یکشنبه روحانی مبنی بر این که برای منافع ملی از دیدار با کسی دریغ ندارد، گویای این نگاه بود که درب مذاکره بسته نیست در عین حال آنچه حسن روحانی روز بعد از این اظهارات بیان کرد، نشان داد که این دیدار شروطی دارد. بر اساس گفته‌های روحانی و ظریف به نظر می‌رسد گام نخست اعتمادسازی باید تغییر رویه آمریکا درباره موضوعات و مسائل حول محور برجام باشد. عکس یادگاری ترامپ و روحانی شاید شعار مورد نقد اصولگرایان در داخل ایران شود و آن را ابزاری برای حمله به دولت قرار دهند و شرایط اقتصادی داخل را به رئیس‌جمهور گوشزد کنند، اما این امر در ادبیات رسمی دیپلماسی و پیغام‌های مستقیم و غیر‌مستقیم روسای جمهور دو کشور چندان سهل‌الوصول به نظر نمی‌رسد. روحانی روز گذشته شروط خود برای این عکس را شفاف کرده است اما پذیرش یا عدم پذیرش آن از جانب ترامپ هنوز با پاسخ روشنی از جانب کاخ سفید داده نشده است. این که در پس پرده چه پیغام‌هایی داده می‌شود شفاف نیست اما با توجه به سکوت ترامپ برابر آنچه دولت روحانی درباره الزامات مذاکره در حوزه مسائل برجام مورد تاکید قرار می‌دهد، به نظر می‌رسد کاخ سفید رویه وقت‌کشی را دنبال می‌کند. شاید ترامپ منتظر نتیجه انتخابات اسفندماه  است.

کد مطلب: 41930| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۶/۷ ۱۲:۳۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب