کد مطلب: 41902| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۶/۳ ۱۲:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
تخصیص 41 درصد تسهیلات روستایی دولت تدبیر و امید به زنان/ کاهش آمار دختران بازمانده از تحصیل به 4درصد

دکتر معصومه ابتکار عنوان کرد

تخصیص 41 درصد تسهیلات روستایی دولت تدبیر و امید به زنان/ کاهش آمار دختران بازمانده از تحصیل به 4درصد

زنان و خانواده - ایران نیوز24: معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به امضای تفاهمنامه میان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مرکز آمار ایران در جهت تهیه آمار تفکیک به جنس اشاره کرد و گفت: با استفاده از این آمار در بسیاری زمینه‌ها، علمکرد بهینه‌ای به دست آمده است به عنوان نمونه آمار تسهیلات روستایی نشان داد که در سال ۹۶، تنها ۵ درصد از زنان روستایی از تسهیلات پایدار روستایی استفاده کردند و در سال ۹۷، نزدیک به ۴۱درصد از تسهیلات روستایی که توزیع شد را زنان دریافت کردند.

دکتر معصومه ابتکار ، افزود: تلاش معاونت همواره در جهت پاسخگویی و شفاف سازی عملکرد بوده است که در این راه با برقراری ارتباط تنگاتنگ با اصحاب رسانه گام برداشتیم چرا که ارتباط ما با مردم از طریق رسانه بهینه خواهد بود. وی که بمناسبت هفته دولت در جمع خبرنگاران سخن می گفت، درباره عملکرد یکساله معاونت با بیان این که محور کاری معاونت، ایجاد تحول در عرصه زنان و خانواده است، اظهار داشت: دستاوردها را در چند محور می توان تقسیم بندی کرد که مهم‌ترین آن نگاه برنامه ای به موضوع عدالت جنسیتی و تحقق ماده ۱۰۱ برنامه ششم است که در این راستا کلیات شاخص های عدالت جنسیتی در نخستین جلسه ستاد زن و خانواده با حضور رییس جمهوری به تصویب رسید و طی مدت یکسال، با تمامی دستگاه های مختلف اجرایی برای تدوین شاخص های عدالت و شاخص های اختصاصی عدالت جنسیتی کار کردیم.

ابتکار، شاخص های عدالت جنسیتی را در ۸ محور آموزش، بهداشت، ورزش، مشارکت اقتصادی، مشارکت سیاسی، خانواده و بحث حقوقی عنوان کرد و یادآور شد: این شاخص ها ملاک عمل کل دولت خواهد بود و همینطور قوه قضاییه چرا که ستاد زن و خانواده، ستادی فراقوه ای است که در آن علاوه بر وزرا و اعضای هیات دولت که عضو آن هستند، معاون قوه قضاییه، نمایندگانی از شورای انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس هم عضو آن هستند که مهم‌ترین فعالیت این ستاد، تصویب شاخص های عدالت جنسیتی است که برای وزرا و استانداران ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: انتظار ما این است برای رسیدن به اهداف مطلوبی همچون شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، افزایش سرانه فضای ورزشی برای دختران، خدمات خاص بهداشت باروری برای دختران و غیره همراهی های لازم صورت گیرد چرا که هنوز برای رسیدن به عدالت باید کار کنیم و با تعریف این شاخص ها، هدف و راه مشخص می شود.  معاون رییس جمهوری در بخشی دیگر از سخنان خود، به همکاری منظم معاونت با مرکز آمار ایران برای تدوین شناسنامه این شاخص ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با همکاری مرکز آمار ایران، بخش هایی که اطلاعات آماری آن فراهم می شود در سالنامه مرکز آمار ایران برای نخستین بار وارد خواهد شد که با استفاده از آمار تفکیک به جنس در بسیاری زمینه ها، علمکرد بهینه ای به دست آمده است. به عنوان نمونه آمار تسهیلات روستایی نشان داد که در سال ۹۶، تنها پنج درصد از زنان روستایی از تسهیلات پایدار روستایی استفاده کردند و در سال ۹۷، نزدیک به ۴۱درصد از تسهیلات روستایی که توزیع شد را زنان دریافت کردند.

وی تاکید کرد: آمار تفکیک به جنس به ما نگاه متفاوتی در هر فعالیت می دهد و نشان می دهد نسبت و ترکیب جنسیتی در هر فعالیتی چگونه است و چه عقب ماندگی ها و چه مشکلاتی باقی مانده که باید به آنان توجه شود.ابتکار اضافه کرد: موافقت نامه هایی با استانداران ۳۱ استان با عنوان سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده برای هر استان به امضا رساندیم که این کار بر اساس اطلس زنان و خانواده صورت گرفت که با برش های استانی و موضوعی بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۵ مبنای کار استان ها انجام شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در هر استان برای طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی که دوسال است در استان ها توسط معاونت اجرا می شود، یک نقشه راه تاب آوری ترسیم شده است تا با کمک آن سطح تاب آوری افزایش یابد. سند ارتقای وضعیت زنان هم زیرنظر مدیرکل امور بانوان هر استان تنظیم شد که در حال حاضر ۳۱ سند ارتقای وضعیت زنان اعم از بیان مشکلات تا ارایه برنامه های فرابخشی اجرایی تنظیم شده است تا با این سند هدف گذاری و برنامه ریزی برای کیفیت وضعیت زنان مشخص شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده به بحث بازنگری، بررسی و تدوین قوانین جدید و لوایح توسط این معاونت اشاره کرد و گفت: پنج لایحه جدید از جمله برابری دیه زن و مرد، اصلاح قوانین مربوط به طلاق، اصلاح قوانین مربوط به سن کیفری، حمایت از زنان سرپرست خانوار و موضوع کودک همسری را به دولت فرستادیم که بر اساس آن، نشست های تخصصی متعددی درباره لایحه تامین امنیت زنان با قوه قضاییه داشتیم و کماکان در انتظار هستیم که ریاست قوه قضاییه این لایحه را قبل از پایان یافتن دوره مجلس دهم جهت تصویب ارسال کند تا حمایت از خانواده و صیانت از مهم‌ترین نهاد اجتماعی را داشته باشیم. وی ادامه داد: از کمیسیون قضایی مجلس و شورای نگهبان هم درخواست می کنیم تا لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را هر چه زودتر ابلاغ کنند. اداره کل حقوقی معاونت در این باره پیگیری های لازم را انجام داده است.

ابتکار خاطرنشان کرد: موضوع خانواده چه در بعد حقوقی و چه آموزش و برقراری تعادل بین خانواده و نقش فردی ‌ اجتماعی زنان را همواره مورد توجه قرار دادیم و در این جهت، حمایت از مرخصی زایمان زنان که خوشبختانه نه ماه تصویب شده است را داشتیمبه بیان ابتکار، ستاد ملی زن و خانواده دستورالعملی را برای آموزش قبل، حین و بعد از ازدواج تعیین کرد که نظارت آن بر عهده وزارت بهداشت است اما این کار با دستگاه های مختلف ادامه دارد و علاوه بر آن طرحی را با همکاری وزارت علوم، آموزش و پرورش و انجمن جامعه شناسی ایران تحت عنوان گفت و گوی خانواده تنظیم کردیم تا خانواده ها در کنار تنش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، ارتباط درون خانوادگی قوی داشته باشند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص دختران بازمانده از تحصیل، گفت: پیش از انقلاب، بیش از ۳۸ درصد از دختران ایران در مقطع ابتدایی از تحصیل محروم بودند و امروز این رقم به ۴ درصد رسیده است و در تلاش هستیم با روش‌های مختلف از جمله استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد مشکل این عزیزان را حل کنیم.ابتکار در پاسخ به سوالی در خصوص موانع موجود در فعالیت‌های تشکل‌های مردم نهاد در حوزه زنان گفت: رویکرد دولت تدبیر و امید حمایت از نهادهای مدنی است و فعالیت اینگونه نهادها نسبت به گذشته کاملاً متفاوت است و تعداد این نهادها از ۱۷۰۰ مورد در ابتدای دولت یازدهم امروز به بیش از ۲۷۰۰ تشکل رسیده است و امیدواریم با تعامل بیشتری از سوی نهادها و دستگاه‌های امنیتی شاهد فعالیت‌های بیشتر اینگونه نهادها در راستای منافع ملی خود باشیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به سوالی در زمینه آسیب‌های ناشی از مواد مخدر در حوزه زنان، گفت: برای مقابله با این آسیب‌ها می‌توان از طرح ارتقاء تاب‌آوری اجتماعی بهره برد. امروز این طرح با جدیت در حال پیگیری است و در کنار آن از فعالیت اورژانس اجتماعی حمایت می‌کنیم و قرار است یک دوره تخصصی خود مراقبتی برای کارکنان اورژانس اجتماعی به زودی برگزار شود. امیدواریم با ادامه طرح تاب‌آوری اجتماعی و گفتگوی ملی خانواده و گفتگوی بین نسلی با این معضل مقابله کنیم.

ابتکار در خصوص مشکلات زنان شاغل روستایی در زمینه دریافت وام و تسهیلات بانکی، گفت: در این راستا تفاهمنامه بسیار خوبی با وزارت جهاد و کشاورزی به منظور آموزش زنان کشاورز و همچنین برندسازی محصولات آنان و اعطای وام و تسهیلات بانکی داشته‌ایم. همچنین با برخی از بانک‌ها مذاکرات خوبی انجام داده‌ایم تا با کمترین مشکل موضوع اعطای وام به اینگونه زنان و اشتغال خانگی صورت بگیرد.معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: یکی از هدف‌گذاری‌های اصلی ما موضوع حمایت از اشتغال خانگی است و معتقدیم این مشاغل می‌تواند یکی از پیشروترین حوزه‌های اشتغال باشد، لذا به دنبال تعریف استانداردهایی برای مشاغل خانگی هستیم و به دنبال استفاده از روش‌های مختلف برای تسهیل اشتغال و استفاده از تسهیلات بانکی برای اشتغال خانگی زنان هستیم.

 

کد مطلب: 41902| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۶/۳ ۱۲:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب