کد مطلب: 41813| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲۷ ۸:۸:۱۰| نسخه چاپی
پشت پرده جلسات سری امارات، اسرائیل و آمریکا درباره ایران

پشت پرده جلسات سری امارات، اسرائیل و آمریکا درباره ایران

بین الملل - ایران نیوز24: منابع رسانه‌ای غربی ادعا می‌کنند که در چند ماه اخیر مقامات امارات، اسرائیل و آمریکا حداقل دو بار به منظور هماهنگ‌سازی تلاش‌ها علیه ایران، جلسات پنهانی برگزار کرده‌اند. با توجه به بازنگری اخیر امارات در سیاست خارجی خود، ممکن است محافل غربی با هدف جلوگیری از نزدیک شدن ابوظبی به تهران درباره این جلسات افشاگری کرده‌اند.

در روز‌های اخیر، چند رسانه آمریکایی به نقل از منابع ناشناس، از گفتگو‌های سه جانبه و سری آمریکایی، اسرائیلی و اماراتی درباره ایران خبر دادند. روزنامه وال‌ستریت ژورنال، از قول مقامات آگاه آمریکایی مدعی شد که برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در چند ماه گذشته، جلساتی سری با حضور مقامات اسرائیلی، اماراتی و آمریکایی ترتیب داده است. هماهنگ‌سازی تلاش‌ها برای مقابله با ایران و افزایش همکاری اطلاعاتی، نظامی و دیپلماتیک علیه این کشور، هدف این جلسات عنوان شده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز به نقل از یک «مقام خارجی» گفت این جلسات پس از کنفرانس ورشو در فوریه گذشته شروع شدند. در اواسط ماه فوریه، آمریکا کنفرانسی با محوریت ایران در پایتخت لهستان برگزار کرد که در آن اماراتی‌ها و اسرائیلی‌ها شرکت کرده بودند. در این کنفرانس، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به جمع رهبران عرب پیوست. امری که در تاریخ روابط اسرائیل و کشور‌های عربی بسیار کم سابقه بود. کشور‌های عربی، از جمله امارات، به رغم تماس‌های سری با اسرائیل، معمولا از علنی کردن این تماس‌ها پرهیز می‌کنند. چرا که علنی کردن چنین تماس‌هایی با واکنش تند افکار عمومی عرب مواجه می‌شود. هنوز معلوم نیست که این جلسات دقیقا کجا و چه زمانی برگزار شده‌اند. فقط تعداد کمی از اعضای دولت آمریکا، از آن‌ها اطلاع داشتند. اما بنا به گفته منابع وال‌ستریت‌ژورنال، اولین جلسه سری مقامات اسرائیل، امارات و آمریکا درباره ایران، در بهار گذشته و دومین جلسه همین اواخر برگزار شده است.

دو سناریو درباره افشای جلسات سری

افشاگری درباره جلسات پنهانی امارات با اسرائیل و آمریکا درباره ایران در رسانه‌های آمریکایی، در شرایطی صورت گرفته است ابوظبی در چند ماه اخیر، در سیاست خارجی خود مقابل ایران و برخی کشور‌های دیگر، تجدیدنظر کرده است.امارات، در اقدامی یکجانبه و بدون اینکه جنگ یمن به پایان برسد، نیرو‌های خود را از این کشور جنگ‌زده خارج کرد و سعودی‌ها را در یمن تنها گذاشت. به موازات عقب‌نشینی از یمن، امارات چندین هئیت سری و علنی به تهران اعزام کرد تا روابط با ایران را بهبود بخشد. به نظر می‌رسد که همین تحرکات امارات، موجب نگرانی اسرائیل و آمریکا شده است. از این رو، سناریوی اول این است که آمریکایی‌ها یا اسرائیلی‌ها، برای ایجاد بدگمانی در ایران نسبت به تلاش‌های ابوظبی برای بهبود روابط با تهران، جلسات سری را افشا کردند تا جلوی بهبودی مناسبات ایران و امارات را بگیرد.

یک مقام سابق آمریکایی به وال‌ستریت ژورنال گفته است برایان هوک برای تشدید مواضع کشور‌های اروپایی و خاورمیانه علیه ایران، خواستار همیاری و کمک امارات و اسرائیل شده است. اما کانال‌های سری امارات با ایران، این مسئله را پیچیده کرده است.همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر، امارات مواضع محتاطانه‌ای اتخاذ کرد و حتی از متهم کردن ایران به دست داشتن در انفجار نفتکش‌ها در بندر فجیره خودداری کرد. این در حالی است که آمریکایی‌ها ایران را به دست داشتن در این انفجار و وقایع دیگر در خلیج فارس متهم کردند؛ لذا احتمال می‌رود که آمریکا یا اسرائیل، به خاطر نگرانی از نزدیکی امارات به ایران جلسات پنهانی را افشا کرده‌اند. آنچه این سناریو را محتمل‌تر می‌کند، انتقاد تند یک روزنامه اماراتی از اسرائیل در روز‌های اخیر است. حبیب الصایغ، سردبیر روزنامه اماراتی «الخلیج» طی یادداشتی در این روزنامه، از روزنامه‌نگاران سعودی و دیگران که اخیرا به اسرائیل سفر کرده‌اند و خواستار عادی‌سازی روابط با اسرائیل شده بودند، به شدت انتقاد کرد. الصایغ نوشت: «اسرائیل دشمن واقعی و طبیعی ماست، همانگونه که دشمن برادران فلسطینی است

سناریوی دوم نیز این است که امارات در نزدیکی به ایران صادق نیست و دورویی می‌کند. از یک طرف به ایران نزدیک می‌شود و از طرف دیگر علیه آن توطئه می‌کند. چنین سناریویی دور ذهن نیست، اما بعید است که اماراتی‌ها همزمان با توطئه علیه ایران، بخواهند به این کشور نزدیک شوند. چرا که اگر چنین توطئه‌هایی افشا شوند، ممکن است روابط تهران و ابوظبی نه تنها بهتر نشود بلکه بدتر از قبل خواهد شد.

کد مطلب: 41813| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲۷ ۸:۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب