کد مطلب: 41796| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲۵ ۱۱:۵۱:۱۰| نسخه چاپی
 گره کور ورود زنان به ورزشگاه/ چرا عکاس و دختران استادیوم آزادی بازداشت شدند؟

گره کور ورود زنان به ورزشگاه/ چرا عکاس و دختران استادیوم آزادی بازداشت شدند؟

ایران - ایران نیوز24: لیگ برتر امسال فوتبال ایران باید بر اساس برنامه قبلی از اول مرداد ماه آغاز میشد، اما تا امروز، ۲۶ مرداد ماه خبری از بازگشایی لیگ نیست.

جیانی اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده بود تا تاریخ ۲۴ تیر ۹۸ اقدامات و هماهنگی‌های لازم با دولت جمهوری اسلامی ایران برای حضور بانوان در بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر انجام شود و به صورت تضمین به فیفا اعلام شود.در حالی که اعلام شده بود که الزام فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مربوط به بازی‌های ملی است، اما رئیس کمیته استیناف صدور مجوز‌ها در اظهارات جدیدی عنوان کرد که فیفا تا نهم شهریور برای فراهم کردن شرایط حضور بانوان در بازی‌های لیگ برتر فرصت داده است.

داریوش مصطفوی، رئیس کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای در گفت‌وگوی تلوزیونی اظهارات متفاوتی داشت. او در این گفتگو گفت: تا نهم شهریور فیفا مهلت داده است تا تکلیف حضور زنان در استادیوم مشخص شود، شوخی هم ندارد. روز ۲۸ مرداد، آیت‌الله «ناصر مکارم شیرازی»، مرجع تقلید شیعه در پاسخ به استفتایی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نوشت: «جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آنها سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود. اضافه بر این، در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند. بنابراین، لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند؛ به خصوص این که این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببینند و حضور آنها ضرورتی ندارد.»

«محمدجعفر منتظری»، دادستان کل کشور نیز در واکنش به خبر احتمال حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفته: «به فیفا چه ربطی دارد؟ این که گیر داده‌اند که حتما در ورزشگاه‌های ایران زنان هم باید راه پیدا کنند؛ دل‏شان برای زنان ما سوخته؟ دلشان برای سالن‌های ورزشی ما سوخته؟ دلشان برای این سوخته که زن‌ها هم از فیوضات عالیه تماشای فوتبال محروم نباشند؟ این را ساده نگیرید.» در چنین شرایطی خبر بازداشت شش دختری که برای ورود به استادیوم آزادی تلاش می‌کردند شنبده می‌شود.

بر اساس اخبار شنیده شده، دختران استادیوم آزادی از دوشنبه گذشته در زندان قرچک ورامینند. فروغ علایی، عکاس دنیای اقتصاد که چندی پیش گزارش تصویری او از مراحل آمادگی تا حضور یکی از دختران ورزشگاه آزادی در نشریه گاردین انگلیس به چاپ رسیده بود نیز در بین بازداشت شدگان است. فروغ علایی با مجموع عکسی به نام «گریه برای آزادی» برنده جایزه ورلد پرس فوتو ۲۰۱۹در بخش عکس ورزشی شده است. بر اساس گزارش برخی رسانه ها، بازداشت شدگان تا امروز، شنبه فرصت دارند وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای آزادی شان ارائه دهند. با این وصف به نظر می رسد نه تنها اراده ای برای حل بحران ورود زنان به ورزشگاه ها وجود ندارد بلکه ارسال سیگنال های منفی ای از این دست نیز در شرایطی که لیگ برتر معطل تصمیم سیاست گذاران است فروگذار نمی شود.

کد مطلب: 41796| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲۵ ۱۱:۵۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب