کد مطلب: 41577| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳۱ ۹:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
افتتاح نمایشگاه گذر مهارت با شعار «هر شهروند، یک مهارت» در بوستان لاله

به همت سازمان رفاه خدمات و مشارکت های اجتماعی صورت گرفت

افتتاح نمایشگاه گذر مهارت با شعار «هر شهروند، یک مهارت» در بوستان لاله

شهرداری حمل و نقل - اخبار ملل: به همت سازمان رفاه خدمات و مشارکت های اجتماعی و بمناسبت هفته مهارت‌آموزی، نمایشگاه گذر مهارت در راستای شناساندن مشاغل نوین و با شعار «هر شهروند، یک مهارت»با 52 غرفه درپارک لاله افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز، رییس سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران که در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران سخن می گفت، با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌ها برای کنکور فرزندان خود برنامه ریزی می کنند اما توجهی به یادگیری مهارت‌های زندگی از سوی آنان ندارند، با تأکید براینکه باید از مدرک گرایی به سمت مهارت آموزی حرکت کرد، گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با برگزاری نمایشگاه‌های متعدد مهارتی در این راه گام برداشته است و قرار است امسال در هفته‌ی ملی مهارت، نمایشگاه‌های مختلف مهارت آموزی در 12  بوستان تهران برگزار شود. رضا گرزین تصریح کرد: می‌توان همه‌ی غرفه‌های افتتاحی متعدد را یک شغل دانست و اگر جوانان به این غرفه‌ها مراجعه کنند می‌توانند یک حرفه‌ی نوین و جدید را فرابگیرند. در حال حاضر ۵۲ غرفه مهارتی در پارک لاله مستقر است.

گرزین  با بیان اینکه هفته‌ی مهارت برای ما یک فرصت است تا اهمیت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را به شهروندان نشان دهیم، عنوان کرد: در دنیا 13 هزار استاندارد شغلی و در ایران، 4 هزار و پانصد استاندارد شغلی وجود دارد. ما اعتقاد داریم که مهارت برابر با اشتغال است اما جامعه ایرانی با مدرک گرایی مواجه است. استخدام‌ها در کشور براساس مهارت افراد و شایستگی نیست. قرار است باتوجه به بافت جغرافیایی هر منطقه نیازهای آموزشی و مهارتی را برای شهروندان پوشش دهیم. وی در پایان با تاکید بر اینکه تمامی مهارت آموزان جویای کار نیستند و همه آموزش ها نیز نباید بر مبنای ایجاد شغل باشد، گفت: بخشی از آموزش‌های ما به قشرهای آسیب پذیر، دانشجویان، زندانیان و سربازان اختصاص خواهد یافت. در سال گذشته 22 هزار سرباز نیروهای مسلح علاوه بر کارت پایان خدمت کارت پایان مهارت نیز دریافت کردند.

در ادامه این مراسم، مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه کارگاه‌های سی تا چهل دقیقه‌ای در قالب گذر مهارت برای آموزش فشرده به شهروندان ایجاد خواهد شد، گفت: پس از آموزش شهروندان در این کارگاه‌ها، گواهینامه معتبر مهارت از سازمان فنی و حرفه‌ای دریافت می شود. همچنین آموزش مهارت با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای در مراکز پرتو هم انجام خواهد شد.

نجم الدین محمدی،  با بیان اینکه در پایان سال گذشته برنامه‌هایی در مرکز بهاران منطقه 5 با آموزش هشت حرفه مهارتی اجرا شد، توضیح داد: روش مهارت آموزی به معتادان بهبود یافته جهت خوداشنغالی ادامه خواهد یافت. این اقدام با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای در مراکز بهاران برای حرفه آموزی 170  نفر انجام شد. این مقام مسئول از برگزاری تور بازدید شهروندان از مراکز کارآفرینی خبرداد.

محمدی با بیان اینکه منابعی برای بهبود یافتگان اجتماعی وجود دارد که در بودجه کشور نیز پیش بینی شده است، گفت: سال گذشته صندوق کارآفرین امید حدود 750 میلیون تومان اعتبار برای بهبود یافتگان اجتماعی در نظر گرفت.مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی تأکید کرد: موضوع کودکان کار در اولویت کار سازمان رفاه قرار دارد و امروزه در مرکز پرتوی که در مناطق مختلف تاسیس شده بیش از 3000 کودک کار برای توانمند سازی تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

وام ۵۰ میلیونی برای کسب و کارهای کوچک

همچنین دهقان نماینده وزارت کار نیز با بیان اینکه در وزارت کار بحث توانمندسازی 6400 زن بدسرپرست، بی‌سرپرست و خودسرپرست مطرح است که در پی تفاهمنامه با جهاد دانشگاهی، معاونت زنان و وزارت کار این ظرفیت توانمندسازی فراهم شده است که سهم استان تهران 1660 نفر است که تا سقف ۵۰ میلیون با سود 4 درصد به آنها وام داده می‌شود.وی افزود: همچنین از سال گذشته طرح حرکت اجرایی شده است که براساس آن برای توسعه مشاغل خانگی تا سقف 50  میلیون تومان وام داده می‌شود. وی با بیان اینکه برای اولین بار است که دولت وعده سرخرمن نمی‌دهد، گفت: صندوق کارآفرینی امید اعتبارات خوبی دارد و تاکنون شش هزار نفر شاغل شده‌اند.

کد مطلب: 41577| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳۱ ۹:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب