کد مطلب: 41431| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۸ ۱۱:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
پیش‌بینی خرید 400 هزار تن گندم در استان لرستان

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 12 خبر داد

پیش‌بینی خرید 400 هزار تن گندم در استان لرستان

كشاورزي - ایران نیوز 24: سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان لرستان با بیان اینکه میزان خرید تضمینی گندم در سال گذشته در این استان 360 هزار تن بوده است، گفت: با تمهیدات اندیشیده شده پیش بینی می کنیم که میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری با رشد قریب به 20 درصدی به 400 هزار تن افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز 24، حجت‌الله بیرانوند در حاشیه بازدید خبرنگاران از مراحل خرید تضمینی گندم، بااشاره به اینکه از این میزان تولید گندم سالانه 250 تا 300 هزار تن گندم در استان لرستان مصرف می‌شود، افزود: مابقی گندم تولیدی استان به سایر استانها منتقل می‌شود.

وی اظهار داشت: علیرغم داشتن 12 تا 13 میلیارد متر مکعب آب  در استان لرستان، به دلیل کوهستانی بودن و شیب دار بودن اراضی کشاورزی،عمده زراعت این استان به صورت دیم انجام می‌شود به طوری که 195 هزار هکتار از اراضی موجود بصورت کشت دیم و 50 هزار هکتار آن آبی است. این مقام مسئول با اشاره به ظرفیت 800 هزار تنی ذخیره‌سازی سیلوهای گندم در این استان گفت: با تمهیدات صورت گرفته تا سال آینده این رقم به یک میلیارد تن افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به کیفیت بالای آرد تولیدی در این استان گفت: میزان سن‌زدگی در استان میل به صفر داشته یعنی 17 صدم درصد است این در حالی است که در سنوات گذشته لرستان کانون سن بوده بوده است .همچنین  یکی از مجهزترین کارخانه تولید آرد کشوردر شهر الگودرز احداث شده است که محصولات این کارخانه به کشورهای آسیای میانه و عراق صادر می‌شود. بیرانوند تاکید کرد: صادرات آرد به صورت موقت بوده و با واردات گندم آرد استحصالی را به سایر استانها صادر می‌کنیم.

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 12 با اشاره به ریزش بارش های سیل آسای بهاری در این استان که منجر به وقوع حادثه سیل در شهرهای این استان  شده بود، اظهار داشت: علیرغم مشکلات متعددی که در سال جاری شاهد آن بودیم تا به امروز 91 هزار تن گندم کشاورزان به صورت خرید تضمینی جمع آوری شده است که خرید تضمینی گندم در منطقه پلدختر با رشد 5 هزارتنی در مقایسه با سال قبل، به 16 هزارتن افزایش یافته است.

بیرانوند یادآور شد: در صورتی که در اردیبهشت‌ماه نیز یک بارش دیگر داشتیم قطعا میزان خرید تضمینی ما بیشتر از 500 هزار تن بود، اما بارندگی‌های بهاره به اندازه کافی نتوانست در این زمینه کمکی به حال کشاورزان منطقه کند. وی در ارتباط با خسارت سیل به مزارع گندم استان تصریح کرد:عمده خسارت تحمیل شده سیل در این بخش مربوط به اراضی کشاورزی بوده است به نحوی که این سیل ویرانگر میلیونها تن خاک حاصلخیز استان که طی میلیون ها سال ایجاد شده بود را یک روزه شست و به پشت مخازن سدهای استان خوزستان ریخت و متاسفانه باید اذعان داشتکه  ارزش خسارت سیل در بخش خاک قابل اندازه‌گیری نیست.

وی با تایید تلویحی قاچاق گندم در این استان نیز گفت: میزان قاچاق گندم در استان قابل توجه نیست اما با افزایش قیمت جو و از طرفی وجود 6 میلیون راس دام در این استان ،بخشی از گندم به جای جو در دامداری‌ها  صرف خوراک دامها می‌شود. بیرانوند افزود: با توجه به دستورالعمل مقابله با قاچاق گندم که در اختیار نیروی انتظامی قرار گرفته است حجم قاچاق احتمالی گندم قابل ملاحظه نیست.سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی استان لرستان در پایان با بیان اینکه در حوزه خرید دانه‌های روغنی نیز ورود کرده‌ایم گفت: سال گذشته 3307 تن دانه روغنی کلزا خریداری شد که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سالجاری به 4 هزار تن برسد.

 

 

 

کد مطلب: 41431| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۸ ۱۱:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب