کد مطلب: 41381| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۴ ۱۴:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
جنجال در ایران بر سر افشای نحوه‌ دور زدن تحریم‌های نفتی/ اقدامی علیه دولت روحانی به قیمت ضربه به منافع ملی؟

جنجال در ایران بر سر افشای نحوه‌ دور زدن تحریم‌های نفتی/ اقدامی علیه دولت روحانی به قیمت ضربه به منافع ملی؟

نفت - اخبار ملل: طی اقدامی که خطرناک خوانده شد، شبکه سه تلویزیون رسمی ایران برای اولین بار تصاویری را پخش کرد که یکی از راه‌های دور زدن تحریم‌های آمریکا در مورد فروش نفت را نشان می‌داد و این مساله باعث ایجاد سر و صدای زیادی شد که معترضان آن را مخالف منافع امنیت ملی ایران دانستند.

در این تصاویر، نفت کش سارینا حامل یک میلیون بشکه نفت خام ایران بود که در بندر جینزوهی چین لنگر می‌اندازد؛ در حالی که به‌ وضوح راهی که این نفت کش از سواحل ایران پیمود تا به سواحل چین برسد در این تصاویر نشان داده شد.با اینکه ایران متعهد شده است از راه‌هایی که آمریکا آن را غیرقانونی می‌داند، تحریم‌ها را دور بزند، مسئولان ایرانی بار‌ها تاکید کرده‌اند که در این باره لازم است سیاست پیچیده‌ای اتخاذ شود، تا امریکایی‌ها مانعی سر راه آن ایجاد نکنند.

به دنبال پخش این برنامه تلویزیونی، انتقادات شدیدی متوجه صدا و سیمای ایران شد و برخی آن را متهم به انتشار اطلاعاتی کردند که به امنیت ملی آسیب می‌رساند. اما شبکه سه در بیانیه‌ای با رد این اتهام مدعی شد اطلاعات مذکور پیش از این در سایت روزنامه فاینشنال تایمز آمریکا منتشر شده است.با این حال، تحلیلگران ایرانی بر این عقیده‌اند که توجیه این شبکه درست نیست؛ چرا که نباید به آنچه رسانه‌های دشمن منتشر می‌کنند، بدون هیچ تحقیقی، بی آنکه صدق و کذب آن را بدانند، تکیه کنند. به ویژه آنکه پخش دوباره این اطلاعات می‌تواند به نفع آمریکایی‌ها باشد و از این مساله بعنوان بهانه‌ای برای تشدید تحریم‌ها استفاده کنند.

در همین رابطه، بیژن زنگنه، وزیر نفت تاکید کرد که این برنامه تمام تلاش وزارت نفت را بی اثر می‌کند و بازپخش گزارش‌های رسانه‌های غربی، کاری ناشایست است.در این میان، یکی از اعضای فراکسیون امید در مجلس ایران، ضمن تاکید بر ضرورت بررسی برنامه‌های صدا و سیما از سوی هیئت نظارت، خواستار تحقیق در این باره شد. این در حالی است که محمد کاظمی، رئیس کمیسیون مسائل قانونی و قضایی در مجلس ایران، تلویزیون این کشور را متهم به عمل برخلاف منافع ملی کرده و در مورد اینکه پخش برنامه با قصد و نیت قبلی نبوده باشد، اظهار امیدواری نمود. علاوه بر اینکه تاکید کرد اینگونه برنامه‌ها ضرر‌های جبران ناپذیری به کشور وارد می‌کند.

در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب این موضوع متفاوت بود؛ برخی آن را یک موضوع عادی می‌دانستند و بعضی دیگر معتقد بودند که پخش این برنامه در چارچوب یک نقشه از پیش تعیین شده، برای اشاره به شکست دولت روحانی در دور زدن تحریم‌های آمریکا بوده است.

                              

کد مطلب: 41381| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۴ ۱۴:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب