کد مطلب: 41347| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۰ ۱۰:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
با فرمان 10 ماده ای نخست وزیر عراق؛حشدالشعبی در ارتش ادغام شد

با فرمان 10 ماده ای نخست وزیر عراق؛حشدالشعبی در ارتش ادغام شد

بین الملل - اخبار ملل: دولت عراق، نیروهای شبه نظامی از جمله حشد شعبی زا در ارتش ادغام كرد.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق فرمانی 10بندی درباره حشدالشعبی عراق صادر کرد که به‌شرح ذیل است: در این فرمان آمده است: بر اساس اقتضای منافع مردم و با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی به ما داده است و با ایمان به نقش بزرگی که مبارزین حشدالشعبی در حال ایفای آن هستند دستورات زیر صادر می‌شود:

1
- همه نیروهای حشد شعبی به‌عنوان بخشی جدانشدنی از نیروهای مسلح مشغول به خدمت خواهند بود و هرگونه قوانینی که برای نیروهای مسلح اعمال می‌شود بر این نیروها نیز اعمال خواهد شد. نیروهای حشد شعبی تحت فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح خواهند بود و بر اساس قوانین تصویب‌شده در پارلمان عراق و دستورات صادرشده عمل خواهند کرد و مسئولیت این تشکیلات به‌عهده رئیس هیئت حشدالشعبی خواهد بود که او توسط فرمانده کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود.
2
- تمامی نام‌هایی که بر گروه‌های حشد شعبی در جریان نبرد برای داعش داشتند لغو و با نام‌هایی نظامی نظیر (لشکر، تیپ، گروهان و...) جایگزین می‌شود.
3
- گروه‌های وابسته به حشد شعبی باید تمام ارتباطات سیاسی خود را قطع کنند.
4
- گروه‌هایی که به نیروهای مسلح نمی‌پیوندند می‌توانند به گروه‌های سیاسی که تحت قانون احزاب و قوانین و ضوابط کار سیاسی فعالیت می‌کنند تبدیل شوند و در این صورت نمی‌توانند سلاح حمل کنند مگر با مجوز و در صورت نیاز برای محافظت از مراکز غیرنظامی و فرماندهی و شرایط این گروه‌ها مانند همه گروه‌های سیاسی خواهد بود.
5
- پادگان‌های حضور نیروهای حشدالشعبی کاملاً مانند سایر نیروهای مسلح بوده و درباره مکان‌های حضور نیروهای حشدالشعبی برای مبارزه بر اساس چارچوب‌های معمول در نیروهای مسلح تصمیم‌گیری خواهد شد.
6
- تمامی مقرها و مراکزی که نام گروهی از گروه‌های حشد شعبی را داشته باشند بسته خواهند شد.
7
- هر گروه مسلحی که به‌صورت پنهانی یا آشکارا خارج از این چارچوب فعالیت می‌کند غیرقانونی است و تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.
8
- همه دفاتر اقتصادی، ایست و بازرسی‌ها و مؤسسات خارج از تصمیمات جدید بسته می‌شود و سازمان حشد شعبی بخشی از نیروهای مسلح عراق به‌شمار می‌آید.
9
- تاریخ 2019/07/31 زمان پایانی برای اجرای این تصمیمات است.
10
- دستوراتی در آینده برای ساختار هیئت حشدالشبعی و تشکیلات آن صادر خواهد شد.

کد مطلب: 41347| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۰ ۱۰:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب