کد مطلب: 41346| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۰ ۱۴:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
واکنش ترامپ به افزایش سقف غنی‌سازی اورانیوم: ایران در حال بازی با آتش است

واکنش ترامپ به افزایش سقف غنی‌سازی اورانیوم: ایران در حال بازی با آتش است

بین الملل - اخبار ملل: رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به عبور جمهوری اسلامی از سقف ذخایر اورانیوم غنی شده گفت که ایران در حال بازی با آتش است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در واکنش به اقدام ایران در افزایش سقف اورانیوم غنی شده خود گفت که ایران با آتش بازی می‌کند. وی در ادامه افزود که خواستار رسیدن به توافق دیگری با ایران هستیم که در راستای منافع آمریکا باشد. روز دوشنبه ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران از سقف مجاز در برنامه جامع اقدام مشترک عبور کرد.پس از آن نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز عبور ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران با غنای 3.64 درصد از سقف 300 کیلوگرم را تایید کرد.سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای در واکنش به این اقدام ایران گفت که دادن اجازه غنی‌سازی اورانیوم به ایران ذیل توافق هسته‌ای برجام از ابتدا اشتباه بوده است.در بیانیه کاخ سفید آمده است: «حکومت ایران امروز ذخائر اورانیوم خودش را افزایش داد. دادن اجازه غنی‌سازی به ایران در هر سطحی ذیل توافق هسته‌ای اشتباه بود. حتی قبل از وجود توافق هم تردید اندکی وجود داشت که ایران مفاد آن را نقض می‌کرد.»

»مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «رژیم ایران گام‌های جدیدی را برای پیشبرد بلندپروازی‌های هسته‌ای خود برداشت. یک بار دیگر، رژیم از برنامه هسته‌ای خود برای باج‌خواهی از جامعه بین‌المللی و تهدید امنیت منطقه‌ای استفاده می‌کند.به حامیان ارشد تروریسم جهان اجازه داده نخواهد شد اورانیوم را در هر سطحی غنی کنند.»

«جان بولتون» مشاور امنیتی ترامپ نیز به غنی سازی ایران واکنش نشان داد و در توئیتی مدعی شد: هیچ دلیلی وجود ندارد که تهران غنی سازی اش را افزایش دهد؛ جز اینکه این اقدام بخشی از تلاش های ایران برای کاهش زمان گریز در تولید تسلیحات هسته ای باشد.جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس در رابطه با افرایش غنی‌سازی اورانیم و کاهش تعهدات برجامی ایران، گفت: ما می‌خواهیم توافق هسته‌ای را حفظ کنیم؛ چرا که نمی‌خواهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد اما اگر ایران این توافق را نقض کند، ما نیز از آن خارج خواهیم شد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد از ایران خواست که به برجام پایبند بماند. سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت که دبیر کل نگران آن است که ایران بخشی از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را نقض کند و از تهران می خواهد به اجرای کامل برجام ادامه دهد. استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد با اشاره به عبور ایران از حد مجاز اورانیوم غنی شده مندرج در برجام، گفت: «چنین اقدامی از سوی جمهوری اسلامی ایران نه کمکی به حفظ این توافق می کند و نه تضمین کننده امتیازات اقتصادی محسوس برای مردم ایران خواهد بود. ضروری است که این موضوع از طریق مکانیسم‌ مندرج در برجام حل شوداشاره سخنگوی دبیر کل سازمان ملل به روند حل اختلاف پیش‌بینی شده در این توافق است که بر اساس آن پس از ۶۵ روز اگر اختلاف بین طرفین حل نشود، موضوع به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می شود، که در آن صورت امکان آن وجود خواهد داشت که تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران به سرعت بازگردد.

مایا کوسیانیچ، سخنگوی فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده است که این اتحادیه مادام آنکه ایران به توافق هسته‌ای پایبند بماند، به توافق هسته‌ای با آن کشور پایبند خواهد ماند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز اقدامات هسته‌ای اخیر ایران را نقض توافق هسته‌ای خوانده و از اتحادیه اروپا خواسته است تا ایران را تحریم کند.از سوی دیگر وندی شرمن، سرپرست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا در سال ۲۰۱۵ و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، در واکنشی گفت: «این گام ایران تغییرپذیر است. ایران به همراه کشورهای باقی مانده [در توافق هسته‌ای] می‌توانند تصمیم بگیرند که چگونه این روند را ادامه می‌دهند. پروسه‌ای در توافق هسته‌ای وجود که طبق آن می‌توان موارد نقض شده را، جبران کرد.»

مکرون: ایران فورا ذخایر اورانیوم خود را کاهش دهد

رئیس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه به زودی گام‌هایی برای اطمینان از پایبندی ایران به برجام برمی‌دارد، گفت تهران باید «فورا» ذخایر اورانیوم خود را به سطح معین در برجام برگرداند. امانوئل مکرون» کاهش میزان ذخایر اورانیوم ایران را خواستار شد و گفت پاریس به زودی گام‌هایی برای اطمینان از پایبندی ایران به توافق هسته‌ای (برجام) برمی‌دارد. مکرون که دیروز تلفنی با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران صحبت کرده، امروز گفته است که ایران باید «فورا» میزان ذخایر اورانیوم به غنای پایین خود را به کمتر از سقف تعیین‌شده در برجام بازگرداند. وی افزود: «در روزهای پیش رو گام‌هایی برمی‌دارم تا اطمینان حاصل کنیم که ایران تعهداتش را اجرا می‌کند و همچنان از مزایای توافق هسته‌ای بهره‌مند می‌شود.»

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد بخشی از تعهدات خود در برجام را معلق می‌کند. عدم پایبندی به سقف ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد یکی از این تصمیمات بود، که روز گذشته رسما عملی شد. ایران ۶۰ روز به طرف‌های باقی‌مانده در برجام فرصت داده تا به نحوی آثار ناشی از تحریم‌های یکجانبه واشنگتن را جبران کنند، در غیراینصورت تهران گام‌های تازه‌ای در جهت کاهش تعهد به برجام برخواهد داشت.

کد مطلب: 41346| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۰ ۱۴:۳۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب