کد مطلب: 41267| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳ ۹:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
فشار حداکثری فیفا به ایران؛ یا لغو منع حضور زنان در ورزشگاه یا خداحافظی با جام جهانی!

فشار حداکثری فیفا به ایران؛ یا لغو منع حضور زنان در ورزشگاه یا خداحافظی با جام جهانی!

ایران - اخبار ملل: چندی پیش رئیس فدراسیون فوتبال فیفا از فدراسیون فوتبال ایران خواست شرایط ورود زنان به ورزشگاه‌ها در انتخابی جام جهانی را فراهم کند.

جیانی اینفانتینو رئیس فدراسیون فوتبال فیفا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران نوشت: من به شخصه شاهد یک پیشرفت خوب در زمینه ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران بودم. این حقیقت که این گام‌های اولیه برداشته شدند و من شخصاً شاهد آن بودم، من را بیشتر ناامید می‌کند که نتوانستم خاطرات مثبتش را در ذهنم حفظ کنم و بیش از این شاهد پیشرفت در این موضوع در بازی دوستانه میان ایران و سوریه باشم.

رئیس فیفا در بخشی دیگر از نامه اش با اشاره به دیدارش با رئیس جمهور ایران در خواست کرده که مطابق نتایج آن جلسه شرایط ورود زنان به ورزشگاه‌ها فراهم شود.او نوشته است: ما نه تنها برای تمام زنان در جهان مسئول هستیم بلکه این یک اصل اساسی در اساسنامه فیفا است و ما به دنبال اجرایی کردن آن هستیم. اما متعاقب این ماجرا، بی بی سی به قلم خبرنگارش وضعیت فوتبال ایران و شرایط فعلی را اینگونه تحلیل کرده می نویسد:

اولین مسابقه مرحله حذفی جام جهانی فوتبال زنان در فرانسه را آلمان یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی مقابل زنان نیجریه برگزار کرد. نیجریه کشوری است با بیش از ۹۰ میلیون نفر مسلمان که تیم ملی زنانش مثل مردان یکی از پا‌های ثابت جام جهانی شده و هر از چند گاهی به مرحله حذفی می‌رسد. در روزگاری که جهان ورزش می‌خواهد بیشتر از گذشته به ورزش زنان اهمیت بدهد دنیای فوتبال موفقیت نسبی زنان نیجریه یا هر کشور تازه وارد دیگری در این میدان را تحسین می‌کند. (نیجریه مسابقه را ۳-۰ به آلمان باخت) . در همین روزگار در ایران زنان هنوز اجازه حضور در استادیوم‌های فوتبال را ندارند. مسئله‌ای که فوتبال ایران را به لبه پرتگاه برده است. در فاصله ۳ ماه تا شروع مسابقه‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر جانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال اخطار نهایی را به صورت کتبی به ایرانی‌ها داد.

اگر این محرومیت با شروع بازی‌های انتخابی جام جهانی اجرا شود در بهترین حالت کسر امتیاز از تیم ملی مردان ایران و در بدترین حالت حذف از جام جهانی ۲۰۲۲ را همراه خواهد داشت. چنین نتایجی هم باعث خوشحالی رقبای فوتبالی ایران در آسیا و هم رقبای سیاسی این کشور در منطقه خواهد شد و چه کسی است که نداند این دو گروه از رقبا تا چه اندازه همپوشانی دارند. در واقع ایران تنها کشور جهان است که چنین وضعیتی در آن در جریان است. سختگیرترین کشور‌های مسلمان مثل کویت، برونئی و بحرین هم جلوی حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال را نمی‌گیرند. حتی عربستان سعودی از بیشتر از یک سال پیش حضور زنان در استادیوم‌های فوتبال را آزاد کرد و به همین مناسبت تورنمنتی هم برگزار کرد.

کمتر از ۳ سال پیش کشور مسلمان اردن میزبان جام جهانی زیر ۱۷ سال زنان بود. دختران اردن در آن مسابقه‌های در هر ۳ بازی مرحله گروهی شکست خوردند. ولی تلاش آن‌ها بی نتیجه نبوده و امروز تیم ملی زنان اردن قوی‌ترین در غرب آسیا است. از طرف دیگر در پرونده حضور زنان در استادیوم‌های ایران راه چاره متفاوتی برای فیفا نمانده است. در اساسنامه فیفا فدراسیون‌های عضو اکیدا از هر گونه تبعیض منع شده‌اند. از نظر فیفا تبعیض قومیتی، مذهبی و جنسیتی نباید در فوتبال امروز جایی داشته باشند. فیفا به عنوان نهاد عالی فوتبال در دنیا موظف است تا ناظر اجرای دقیق بند‌های اصلی اساسنامه خود باشد. خبر‌های ناخوشایندی که از ایران بیرون آمدند به گوش رئیس رسیده و حالا جانی اینفانتینو مجبور است واکنش نشان دهد.

با توجه به اینکه مسابقه‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ به صورت مستقیم زیر نظر فیفا برگزار می‌شود اگر تلاشی برای برداشتن منع حضور زنان در استادیوم‌ها از طرف ایرانی‌ها صورت نگیرد تنبیهی جز محرومیت در کار نخواهد بود. اینفانتینو یک بار قبلا به دلیل حضور در داربی تهران و قرار گرفتن در میان ۱۰۰ هزار تماشاگر مرد شدید مورد انتقاد قرار گرفته بود.او نمی‌خواهد بعد از مسابقه اول خانگی ایران در اکتبر ۲۰۱۹ مقاله‌های انتقادی مشابهی علیه خودش را در سایت‌ها و روزنامه‌ها بخواند.

اگر ایران در نهایت به این خواسته قانونی تمکین کند و زنان را به استادیوم‌ها راه دهد بازی‌های ملی آغاز راه خواهد بود. بعید نیست که کنفدراسیون فوتبال آسیا هم روی ایران فشار بگذارد تا مسابقه‌های باشگاهی بین‌المللی با حضور زنان برگزار شوند. بعد از گرفتن این دو "سنگر" برگزاری مسابقه‌های داخلی بدون تماشاگر زن توجیهی نخواهد داشت و سرانجام علاقمندان زن فوتبال در ایران و همین طور فعالین حقوق زنان به یکی از خواسته‌هایی که مدت زیادی است برایش تلاش می‌کنند، خواهند رسید. تصمیمی که هیچ پایه قانونی برایش وجود ندارد. در هیچ کجای قانون ایران یا اساسنامه وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هم آورده نشده است. هیچ گاه در مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته نشده است و هیچ مقامی حاضر نیست مسئولیت رسمی آن را به عهده بگیرد. تصمیمی که اگر فورا تصحیح نشود ورزش اول ایران را تعلیق خواهد کرد.

کد مطلب: 41267| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳ ۹:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب