کد مطلب: 41096| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۸ ۱۰:۵۶:۱۰| نسخه چاپی
جنجال سد لفور

جنجال سد لفور

اجتماعی - اخبار ملل: انتشار تصاویری از چند گردشگر در سد لفور واکنش‌های فراوانی را در پی داشته است. این تصاویر تعدادی دختر و پسر جوان را بدون حجاب در حال قایقرانی نشان می دهد. این تصاویر با واکنش مقامات محلی استان مازندران و علی مطهری نماینده مجلس روبه رو شد.

همزمان با عید سعید فطر در سد لفور واقع در سوادکوه از توابع استان مازندران، عده‌ای با پوشش در مقابل چشم همگان به قایقرانی و تفریح پرداختند.تصاویری از این چند پسر و دختر جوان به سرعت در فضای مجازی و برخی رسانه ها منتشر شد.پس از انتشار این تصاویر دادستان مازندران اعلام کرد "حضور عده‌ای از افراد به صورت مختلط و نداشتن هیچ پوشش و انتشار این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی جرم محسوب می‌شود و به طور یقین با عوامل این هنجارشنکی برخورد قانونی می‌شود."

یونس حسینی عالمی با اشاره به اینکه آب منطقه‌ای مازندران ‌اعلام کرده این فضا در اختیار بخش خصوصی بوده و به آن‌ها ارتباطی ندارد، گفت: "نظارت بر عهده آب منطقه‌ای بوده ‌و ممکن است واگذاری مقطعی در اختیار بخش خصوصی باشد، اما تکلیف اینکه به چه کسانی واگذار شود و مراقبت‌های نظارتی از سوی آب منطقه‌ای‌ است."او تصریح کرد: «اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری استان مازندر‌ان باید در حوزه مسئولیت خود به درستی عمل کند و نباید به بهانه اینکه دست خصوصی است از خود سلب مسئولیت کند»

جمع آوری قایق های تفریحی در سد لفور

پلیس نیز اعلام کرد که مسئولیت منطقه سد لفور بر عهده شرکت آب منطقه‌ای مازندران بوده که به بخش خصوصی واگذار شده است. بر اساس این گزارش با شناسایی مسئول بخش خصوصی، این فرد توسط دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سوادکوه، شمالی احضار شده است.پس از آن معاون سیاسی امنیتی استان مازندران نیز با واقعه واکنش نشان داد. حسن نژاد گفت: «با وجود همه تمهیدات به دلیل حجم بالای حضور گردشگران و گستردگی استان، عده‌ای معدود در نقاطی دور از منظر عمومی به اقدام ضدفرهنگی و اخلاقی مبادرت می‌کنند که این موضوع با انجام بررسی‌های لازم از سوی دستگاه‌های مسئول مورد رسیدگی قانونی قرار می‌گیرد.»

او افزود: "به دنبال این اتفاق ناگوار و در پی دستور استاندار مازندران به‌ شکل مکتوب به فرماندار شهرستان سوادکوه اعلام شد تا بررسی و شناسایی عوامل این اقدام ناشایست و معرفی آنان به مراجع ذی‌صلاح و انجام اقدامات قانونی در دستور کار قرار گیرد." ماجرا به همینجا ختم نشد و روز جمعه امام جمعه بابل نسبت به موضوع اعتراض کرد. حجت‌الاسلام حسن روحانی در خطبه‌های نماز جمعه بابل با اشاره به ناهنجاری اجتماعی رخ داده در سد لفور گفت: « بعضی از هم‌استانی‌های عزیز‌مان در همین شهرهای زیرآب و شیرگاه‌ از این ‌بابت بسیار ناراخت و متاسف هستند».

او با اشاره به ساخت ‌ویلاهای‌ فراوان ‌در کنار دریا‌ افزود:‌ "برخی در ‌منطقه فیل‌بند فقط برای عیاشی آمده‌اند و فساد ایجاد می‌کنند؛ ‌در سد لفور با برهنگی کامل برای خودشان قایق موتوری تهیه و تصاویر‌ آن را ‌در فضای مجازی پخش می‌کنند که واقعا ‌جای تاسف دارد." در کنار واکنش های محلی علی مطهری نماینده مردم تهران هم در این باره اظهار نظر کرده است. نماینده تهران ضمن از سخنان دادستان مبنی بر ارتکاب به جرم پخش کننده تصاویر، در توئیتی نوشت: «تعجب است از دادستان مازندران که پخش تصاویر ناهنجاری های رخ داده در سد لفور سوادکوه در روز عید فطر را تخلف دانسته تا همچنان این گونه قانون شکنی ها ادامه داشته باشد. وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی هم باید پاسخگو باشند«.

سد لفور کچاست؟

دهستان لفور (لپور) یکی از دهستان‌های شهرستان سوادکوه شمالی در استان مازندران در شمال کشور است. این دهستان از سمت جنوب به ارتفاعات رشته‌کوه البرز، از سمت غرب به منطقه قرآن‌تالار یا بابلکنار و از سمت شرق به جنگل‌های منتهی به بخش زیرآب و جوارم و از سمت شمال به جنگل‌های منتهی به بخش شیرگاه محدود است. دهستان لفور از۲۹ آبادی و روستا تشکیل شده‌است. سد البرز (سد لفور) با ارتفاع ۷۲ متر در دهستان لفور بر روی رودخانه لفور احداث شده‌است. این سد خاکی در منطقه‌ای واقع شده‌است که به لحاظ تاریخی دارای اهمیت زیادی است. از جمله ماهیان معروف سد لفور می‌توان به زردپر، سرخ باله و سفید رودخانه‌ای اشاره نمود.

بازداشت یک نفر و جمع آوری قایق ها

پس از این اتفاقات دادستان عمومی و انقلاب مازندران دستور داد تا قایق های در حوزه سد لفور جمع آوری شوند. امروز پلیس در اقدامی ضربتی قایق های خصوصی را جمع آوری کرد. همچنین ساعتی پیش دادستان مازندران از بازداشت یک نفر در این ماجرا خبر دارد. حسینی عالمی گفت: «تاکنون یک نفر از عوامل اصلی این تخلف و ناهنجاری اجتماعی دستگیر شده و در بازداشت به سر می‌برد.»