کد مطلب: 41082| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۷ ۱۶:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
 توافق ایران و آمریکا بر سر برنامه نفت در برابر غذا با میانجی‌گری عراق!

روزنامه العرب مدعی شد

توافق ایران و آمریکا بر سر برنامه نفت در برابر غذا با میانجی‌گری عراق!

بین الملل - اخبار ملل: روزنامه العرب به نقل از منابع عراقی ادعا کرده است که مقامات ایرانی و آمریکایی در مراحل اولیه مذاکره بر سر توافقی هستند که به تهران اجازه می دهد در برابر غذا، مقادیر محدودی نفت بفروشد.

روزنامه العرب مدعی شد، عراق نقطه ترانزینی صادرات نفت و واردات کالا در این برنامه خواهد بود، زیرا نیروهای آمریکایی در این کشور حضور دارند و می توانند بر اجرای این برنامه نظارت داشته باشند. این برنامه از نظر ساختار شبیه برنامه نفت در برابر غذایی است که سازمان ملل برای عراق اجرا کرد، با این تفاوت که به جای سازمان ملل، آمریکا و عراق در آن مشارکت دارند. به این ترتیب که یک حساب بانکی در بانک مرکزی عراق افتتاح و پول فروش نفت ایران به آن واریز می شود. سپس عراق از این پول به منظور خرید کالا برای ایران استفاده می کند.

این در حالی است که مقامات کشورمان بارها شایعه های مربوط به اجرای برنامه نفت در برابر غذا را تکذیب کرده بودند. فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی سال گذشته به ایلنا گفته بود: «این‌که گفته می‌شود ایران نفتش را در برابر غذا به فروش می‌رساند، یک حرف بیهوده است. این یک جنگ روانی است. دیگران می‌خواهند القا کنند که ما در شرایط سخت و محاصره قرار داریم. در حالی که اصلا این‌گونه نیست

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پیشتر گزارش های منتشر شده درباره در نظر گرفتن برخی معافیت ها برای صادرات نفت ایران را رد کرده بود. در این گزارش ها اشاره شده بود که عراق احتمالا خواهد توانست مقادیر مشخصی نفت از ایران وارد کند. همچنین مقامات عراقی با بالا گرفتن تنش ها بین تهران و واشنگتن بارها برای میانجیگری اعلام آمادگی کرده بودند.

بنا به ادعای العرب، یک مقام عالی رتبه عراقی با اشاره به در جریان بودن مذاکرات برای اجرای این برنامه در مورد ایران گفت:« واشنگتن برای نشان دادن حسن نیت خود در جهت فرو نشاندن بحران بین دو کشور این پیشنهاد را ارایه می دهد و البته هنوز در مراحل اولیه این روند هستیم العرب در بخش دیگری از گزارش خود ادعا می کند، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در سفر اعلام نشده به عراق که ماه گذشته انجام شده، در مورد قرارداد اولیه توافق کرده است. البته هنوز این توافق نهایی نشده و در مورد جزئیاتی مانند حجم نفت صادراتی ایران، خریدار اصلی و کالاهایی که به ایران وارد می شود، تصمیم گیری نشده است. یک منبع آگاه می گوید، طرف ایرانی، یکی از کشورهای اروپایی را خریدار اصلی معرفی کرده است که آمریکایی ها با آن موافقت نکرده اند.

این گزارش می افزاید، یکی از مواردی که این توافق حل می کند، واردات برق عراق از ایران است. عراق روزانه هزار و ۱۰۰ مگاوات برق و ۲۸ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد می کند که در تولید ۴ هزار مگاوات برق استفاده می شود. از آنجایی که عراق در تابستان گذشته نتوانست در نتیجه تحریم ها پول برق وارداتی را بپردازد، با قطعی برق مواجه شد که نارضایتی های عمومی را به دنبال داشت.

کد مطلب: 41082| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۷ ۱۶:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب