کد مطلب: 41054| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۱ ۱۱:۰:۱۰| نسخه چاپی
زن خطرناکی که اسرار ابوبکر بغدادی را افشا می‌کند!

گزارش خواندنی گاردین از افشاگری جعبه سیاه تروریست ها

زن خطرناکی که اسرار ابوبکر بغدادی را افشا می‌کند!

بین الملل - اخبار ملل: همسر یکی از سرکردگان گروه تروریستی داعش ملقب به «ام سیاف» (۲۹ ساله) به سرویس اطلاعاتی آمریکا(سی آی ای) برای کشف اسرار «ابوبکر بغدادی» سرکرده خودخوانده داعش کمک کرده است.

به گزارش گاردین، «نسرین اسعد ابراهیم» ملقب به «ام سیاف» همسر «فتحی بن عون مراد التونسی» از سرکردگان گروه تروریستی داعش بوده که از او به «وزیر نفت داعش» نام برده می شد؛ التونسی چهار سال پیش در جریان عملیات نیروهای آمریکایی در سوریه به هلاکت رسید و همسرش دستگیر شد. یک دادگاه عراقی در اربیل، ام سیاف را به اتهام دست داشتن درجنایت های داعش از جمله اسارت و بردگی «کایلا موبر» کارمند آمریکایی سازمان امدادرسانی جهانی به اعدام محکوم کرد؛ مقامات آمریکایی می گویند که ابوبکر بغدادی به این زن و دیگر زنان ایزدی که به اسارت تروریست ها درآمده بودند، تجاوز کرده است.

گاردین با اشاره به اینکه «امل کلونی» وکیل متخصص در امور حقوق بشر خواستار انتقال «ام سیاف» از عراق به آمریکا شده است تا به دلیل جرایمی که مرتکب شده مجازات شود، در ادامه نوشت: کلونی آوریل گذشته به شورای امنیت سازمان ملل گفته بود که «ام سیاف» قربانی هایش را در یک اتاق حبس و شکنجه می کرده و علاوه بر این، آنها را برای تجاوز عناصر داعش آرایش می کرده است روزنامه مذکور افزود: «ام سیاف» درجریان مصاحبه در زندان، اطلاعاتی را برای سی آی ای فاش کرده است. علاوه بر این یک افسر اطلاعاتی کردی نیز گفته است که «ام سیاف» همچنین یک عکس خانوادگی از ابوبکر بغدادی و افراد مهم او به آمریکایی ها داده که بسیار مفید واقع شده است.

این افسر اطلاعات کردی ادامه داده است که این زن همچنین اطلاعاتی درباره زنان نزدیک به ابوبکر بغدادی در اختیار سرویس اطلاعاتی آمریکا قرار داده و بسیاری از سرکردگان داعش را شناسایی کرده و مسئولیت های آنها را برای سرویس اطلاعات آمریکا تشریح کرده است. «ام سیاف» در ابتدا همکاری با محققان را رد کرده بود اما در سال ۲۰۱۶ میلادی شروع به افشای اسرارش درباره تروریست ها کرد به طوری که گفته می شود او هر اطلاعاتی که در دست داشته را به محققین داده است.

فتحی بن عون مراد التونسی

براساس این گزارش، «ام سیاف» به بخشی تفکیک ناپذیر از جمع آوری اطلاعات درباره این گروه تروریستی تبدیل شده و حتی به افسران آمریکایی و کردی برای حمله به یکی از مخفی گاههای بغدادی که عمه اش برایش تدارک دیده بود، کمک کرده و آورده است که عمه بغدادی از همان ابتدا همراه داعش بود و حتی دو نفر از فرزندانش را که در کنار تروریست ها می جنگیدند، ازدست داده است. «ام سیاف» در ادامه گفته است: البغدادی به همراه همسرش زیاد به دیدن عمه اش می رفتند و گاهی اوقات او راه همراه خود به رقه می بردند.

به گفته ابوسیاف، از آنجا که عمه بغدادی از اقوام او بوده و با توجه به اینکه تعداد زیادی از اعضای خانواده وی به داعش پیوسته بودند، توانسته بود بیشتر از دیگر زنان داعش به بغدادی نزدیک شود؛ او حتی می توانست در جلسات و گفتگوهای شخصی بغدادی نیز حضور داشته باشد؛ ام سیاف در این باره می گوید: در محلی که سخنان بغدادی برای انتشار ضبط می شد، عمه بغدادی هم حاضر می شد و ضبط صدای بغدادی در منزل همسرش صورت می گرفت زیرا او مسئول اطلاع رسانی داعش بود.

«ام سیاف» در فوریه ۲۰۱۶ میلادی توانست منزلی در موصل را که بغدادی زمانی در آن مخفی شده بود شناسایی کند اما نیروهای آمریکایی با بمباران آن مخالفت کرده بودند زیرا احتمال کشته شدن غیرنظامیان در این بمباران بسیار زیاد بود. ام سیاف می گوید که بغدادی این خانه را خیلی دوست داشت. از نظر «ام سیاف»، بغدادی به عراق بازگشته است زیرا آنجا بیشتر احساس امنیت می کند. از سوریه احساس خوشایندی ندارد. به گفته وی، آخرین سخنی که از بغدادی شنیده، این است که گفت قصد رفتن به شهرهای قائم و بوکمال را داشته است. گاردین در پایان آورده است: علی رغم همکاری های ام سیاف، بعید است حکم صادره در حقش تغییر کند. با این حال یک مقام اطلاعاتی نیز گفته است که هرگز اجازه نخواهیم داد ام سیاف از اینجا برود زیرا اگر به فضای افراطی که از آن آمده، بازگردد، قطعا به یکی از آنها تبدیل خواهد شد.

کد مطلب: 41054| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۱ ۱۱:۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب