کد مطلب: 41021| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۳/۶ ۱۷:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
جزییات چگونگی آزادی زندانیان مهریه /  مهریه مهربان می شود

سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد:

جزییات چگونگی آزادی زندانیان مهریه / مهریه مهربان می شود

اجتماعی - اخبار ملل: سخنگوی قوه قضائیه با ارائه توضیحاتی درباره چگونگی آزادی زندانیان مهریه گفت: آنچه اتفاق افتاده و قرار است تکمیل شود در جلسه شورای روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور، رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اجرای دقیق قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و فتوای مراجع عظام تاکید کرد که بایستی پرونده زندانیان مهریه بازنگری شود.

غلامحسین اسماعیلی اظهار داشت: قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۳۹۴ مقرر داشته است که بازداشت زوج برای عدم پرداخت مهریه منحصر است به موادی که زوج قادر به پرداخت مهریه باشد، اما از پرداخت مهریه امتناع کند و زوجه را معطل بگذارد.اسماعیلی افزود: گزارش شده بود که در برخی از موارد تعدادی از همکاران قضایی ما این الزام قانون را دقیقا رعایت نمی‌کنند و عدم اجرای صحیح قانون و رویه، باعث ازدیاد زندانیان مهریه شده است بنابراین ریاست قوه قضائیه با تاکید بر اجرای صحیح قانون و توصیه قضات به بازنگری در این پرونده‌ها مقرر کرد هر کجا ثابت شد زوج توان پرداخت مهریه را ندارد و بازداشت شده است حتما بایستی این افراد از زندان آزاد شوند، اما مواردی که زوج دارای تمکن مالی است و می‌تواند مهریه را پرداخت کند، اما از پرداخت مهریه امتناع می‌کند، همچنان در بازداشت خواهد ماند.

وی گفت: در همین قانون برای حمایت از حقوق خانم‌ها و استعفای حقوق آن‌ها ضمانت اجرا‌های بسیار خوبی پیش بینی شده است از جمله اینکه در زمان تقدیم دادخواست اعسار، بایستی فهرست اموال و دارایی و مطالبات و حساب بانکی خود را به دادگاه اعلام کند و علاوه بر آن فهرست نقل و انتقالات یک ساله خودش را نیز به دادگاه ارائه دهد، چنانچه در ارائه این فهرست برای معسر قلمداد کردن خودش خلاف واقع عنوان کرده باشد به موجب قانون به حبس درجه هفت محکوم می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: همچنین قانونگذار پیش بینی کرده است دادگاه بایستی از بانک و موسسات مالی، شهرداری ها، ثبت اسناد و املاک و دارایی زوج را استعلام کند اگر دارایی داشت از آن محل حقوق زوجه استیفا شود و علاوه بر این مقرر داشته است اگر زوج برای فرار از دین، نقل و انتقالات غیر قانونی انجام دهد و اموال خود را به دیگران منتقل کرده باشد این عمل علاوه بر اینکه معامله برای فرار از دین موجب بطلان معامله است، سبب می‌شود زوجی که از این طریق بخواهد حقوق زوجه را پایمال کند به مجازات حبس درجه شش یا جزای نقدی درجه شش یا حبس و جزای نقدی درجه شش توامان محکوم خواهد شد. اسماعیلی گفت: پس آنچه اتفاق افتاده است و بایستی اتفاق بیفتد اجرای صحیح قانون است و کسانی که قادر به پرداخت مهریه نیستند نبایستی در زندان باشند و پرونده آن‌ها بازنگری می‌شود و کسانی که قادر هستند، اما امتناع می‌کنند، در بازداشت خواهند ماند تا استیفای حقوق زوجه شود.

بر اساس این گزارش،  رئیس قوه قضاییه اوایل اردیبهشت وقتی به دیدار علما در قم رفت، آیت ا... مکارم شیرازی که از یک سال گذشته بر موضوع آزادی زندانیان مهریه تاکید داشته است در دیدار رئیس جدید دستگاه قضا با وی از او خواست این موضوع را بازنگری کند. پس از آن حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در نوبت های مختلف، ضرورت اصلاح رویه ها در پرونده های دادگاه های خانواده را مورد توجه قرار داد تا این که مجدد در جلسه اخیر شورای رؤسای کل دادگستری کشور، بر بازنگری پرونده‌های زندانیان مهریه تاکید کرد.

واکنش ها

* فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس در واکنش به دستور بازنگری درخصوص زندانیان مهریه گفت: حقوق زنان چگونه تامین می‌شود؟ آزادی زندانیان مهریه صرفاً با رویکرد خالی کردن زندان‌ها انجام نشود.

* یک کاربر در توئیتر نوشت: این خبر، قطعا خبر خوبی برای زندانیان مهریه است. البته نباید این قانون، زنان ایرانی رو برای استیفای حقوق شرعی و قانونی شون دچار مشکل بکنه. البته شخصا معتقدم بهترین تصمیم، انتخاب آگاهانه و دوری از تصمیمات احساسی در زمینه ازدواج است.

تعداد زندانیان مهریه چقدر است؟

* هفته گذشته مهربان معاون اداری مالی ستاد دیه کشوردرباره تعداد زندانیان مهریه گفته بود: با وجود کاهش قابل توجه تعداد زندانیان مهریه از بهمن ماه سال گذشته تا به امروز متاسفانه تعداد آن ها در شرایط فعلی به دو هزار و ۸۵۲ نفر رسیده است.

* جولایی مدیرعامل ستاد دیه نیز گفته است: استان اصفهان با ۳۲۶ زندانی بیشترین آمار زندانیان مهریه را داراست، بعد از این استان نیز استان تهران با ۲۲۷ زندانی و استان گیلان با ۲۲۴ زندانی در رتبه‌های بعدی هستند.

کد مطلب: 41021| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۳/۶ ۱۷:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب