کد مطلب: 40959| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱ ۸:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
جنجال ترانه‌خوانی یک زن در ابیانه + تصویر

جنجال ترانه‌خوانی یک زن در ابیانه + تصویر

موسیقی و هنر - اخبار ملل: این روز‌ها استان اصفهان درگیر حواشی زیادی است. از ماجرای ممنوعیت دوچرخه سورای زنان گرفته تا ماجرای تصادف پورشه با پراید و حالا خوانندگی یک زن سرو صدای زیادی را به پا کرده است.

انتشار فیلمی از ترانه خوانی یک زن در روستای تاریخی ابیانه در شبکه‌های اجتماعی با واکنش مقامات قضایی استان اصفهان روبه رو شد. امام جمعه نظنز به این اتفاق به شدت انتقاد کرده است.ماجرا از این قرار است که روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه در جریان سفر یک تور گردشگری به روستای ابیانه یک زن حاضر این تور در محله «هرده» یا «پایین ده» اقدام به ترانه خوانی در فضای باز می‌کند. تعدادی از مردم و حاضران در محل نیز به تماشای تک خوانی این زن می‌نشینند.ابیانه روستایی تاریخی در ۴۰ کیلومتری شهرستان نطنز در استان اصفهان است.

پس از انتشار ویدئو این تک خوانی امام جمعه نطنز آن را اقدامی "وقیحانه" و "حرمت شکنانه" خواند. حجت الاسلام امینی گفت: «این حرکت وقیحانه را محکوم می‌کنم و از کانال‌های لازم نیز موضوع را پیگیری کردم. مسئولان امر نیز در حال پیگیری این اتفاق هستند.» او افزود: «متأسفانه در زمانی که برخی از مسئولان نظام درباره ارزش‌ها وا بدهند، افراد مفسد به عمد حرمت‌ها را در ماه مبارک رمضان می‌شکنند و وظیفه تشکلات قضایی، اداره اطلاعات و نیروی انتظامی است که به شدت با این حرمت‌شکنی‌ها برخورد کنندامینی خواستار برخورد دولت با اقدامات اینچنینی شد.

همچنین دادستان عمومی و انقلاب اصفهان نیز در این رابطه اظهار داشت: «پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه تشکیل شده و در دادستانی نطنز پیگیری می‌شود.» علی اصفهانی افزود: "هنوز کسی درباره این موضوع دستگیر نشده، اما پرونده این موضوع تشکیل شده و در دادستانی نطنز در حال پیگیری است."در همین رابطه، یوسف حسنی، فرماندار شهرستان نطنز، روز سه شنبه به خبرگزاری صدا و سیما گفت: «عوامل تور خانوادگی گردشگری یاد شده که به خدشه دار کردن عرف اجتماعی و هویت این روستای تاریخی مبادرت کرده اند، شناسایی شده و برخورد با آنان در دستور کار دادستانی نطنز قرار گرفته است.»

یوسف حسنی گفت که دادستانی نطنز دستور توقیف این دو دستگاه اتوبوس گردشگری را صادر کرده است. او افزود: "همچنین مدیر این گروه و خانمی که در این بافت مذهبی در حال خوانندگی بود نیز به دادگاه احضار شدند. " حسنی با تاکید بر این که در صورت عدم حضور به موقع متهمان در دادگاه، حکم بازداشت آن‌ها صادر خواهد شد، گفت: «این پرونده به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است.»

نگار معظم با همسرش کلیپ هایی منتشر کرده بود

خواننده کیست؟

خواننده فیلم جنجالی در ابیانه نگار معظم است. خواننده شیرازی که مدت هاست در شبکه‌های اجتماعی ویدئو‌های خود را منتشر می‌کند. فعالیت او آماتور است با این حال مخاطبان زیادی دارد.او در ویدئوهایش عموما با همسرش مهران ‌بی‌غرض همکاری می‌کند. صفحه اینستاگرام او حدود ۱۷۷ هزار ممبر دارد و کانال تلگرامش نیز ۱۶ هزار مخاطب دارد.

تور بود، تور نبود؟ !

با وجود اینکه گزارش‌ها حاکی از آن است که این اتفاق در جریان یک تور گردشگری رخ داده است، اما مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان می‌گوید این اتفاق در قالب تور گردشگری رخ نداده است.فریدون اللهیاری در این باره گفت: «مشکل اساسی ما درباره تور‌ها نیست و مشکل کسانی هستند که به صورت دوستانه و خانوادگی مسافرت می‌کنند و کسی مدیریتی بر آنان ندارد و طبیعی است که آن‌ها از حوزه نظارت ما خارج هستند.» این در حالی است که دادستان نطنز این موضوع را تائید نکرده و می‌گوید هنوز مشخص نیست این اتفاق در قالب تور گردشگری رخ داده یا نه.

به گفته مرتضی باصریان "هنوز مشخص نیست که این افراد در چه قالبی به ابیانه سفر کرده بودند و منتظر تکمیل شدن گزارش در این زمینه هستیم." او افزود: «این گروه با دو اتوبوس به ابیانه سفر کرده‌اند و به آن‌ها دستور احضار داده‌ایم و، چون پرونده در مرحله مقدماتی محرمانه است تا زمانی که به نتیجه قطعی نرسیم نمی‌تواند اعلام کرد.» باصریان گفت: «به مراجع قضایی عنوان شده که در قالب دو تور وارد روستا شده بودند و در برهه‌ای آنجا حضور و سپس ترک روستا کرده‌اند.»

بازتاب در شبکه‌های اجتماعی

درشبکه‌های اجتماعی ماجرای ابیانه بازتاب وسیعی داشته است. پس از واکنش دادستانی به ماجرا حساسیت‌ها افزایش پیدا کرده است.بسیاری به دفاع و حمایت از خواننده پرداخته اند، عده‌ای هم این رفتار را در ماه رمضان تقبیح کرده اند.کاربری با اشاره به احضار خواننده و مدیر تور نوشته است "اگر این گروه اسیدپاشی کرده بود هیچوقت به دادگاه احضار نمیشد." اشاره و کنایه این کاربر به ماجرای اسید پاشی‌های اصفهان است که هنوز عامل یا عاملان آن شناسایی نشده اند.

کاربری دیگر معتقد است که واکنش‌ها به ویدئو مذکور بیشتر به خاطر مکانی است در آنجا برنامه اجرا شده است. زهرا کشوری روزنامه نگار نوشته نوشته است: «ابیانه جامعه‌ای کاملا مذهبی دارد. فقط به خاطر خانه‌های قرمز رنگ، معروف نیست، بلکه مراسم مهمترشان برای روستا محرم است. دل خوشی از گردشگر ایرانی ندارد. این نقل قول مستقیمی است بعد از گفتگویی که با اهالی روستای ابیانه داشتم.»  اشاره‌های فراوانی به این موضوع وجود دارد که اهالی ابیانه از انتشار این ویدئو ناراضی بوده اند.

کد مطلب: 40959| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱ ۸:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب