کد مطلب: 40920| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۹ ۹:۵:۱۰| نسخه چاپی
بازار مسکن تهران جلوتر از بارسلونا و دوبلین و شانگ‌های

بازار مسکن تهران جلوتر از بارسلونا و دوبلین و شانگ‌های

راه و شهرسازي - اخبار ملل: سال ۲۰۱۸ برای مردم بارسلونا در اسپانیا سال خوبی نبوده است. در عرض ۱۲ ماه قیمت مسکن در این شهر دوست‌داشتنی حدود ۱۷ درصد بالا رفت. این عدد برای ساکنان دوبلین در ایرلند کمی بیشتر از ۱۱ درصد بوده و لااقل دوبلین‌نشین‌ها می‌توانند خدا را شکر کنند که جای اهالی بارسلون نیستند.

مسکن در شانگ‌های چین هم تقریبا ۱۱ درصد گران شده است. افزایش قیمت مسکن در مادرید پایتخت اسپانیا ۱۰ درصد، در پاریس ۹ درصد گزارش شده است. شهر‌های مسکو در روسیه، کیپ تاون در آفریقای جهانی، میلان در ایتالیا، لس‌آنجلس در آمریکا و استانبول در ترکیه هم رده‌های ششم تا دهم بیشترین افزایش قیمت مسکن در سال ۲۰۱۸ را مال خود کرده‌اند. در آنسوی جدول شاهد افت ۱۰ درصدی قیمت خانه و مسکن در ابوظبی امارات بوده‌ایم. خانه‌های دوبی و جده عربستان هم پنج درصد ارزان شده‌اند. آمار‌های رسمی نشان می‌دهند نیویورک آمریکا بدترین جا برای اجاره‌نشین‌ها به حساب می‌آید، چون نرخ اجاره ماهانه خانه‌ها در آن دو هزار و ۸۴۴ دلار است. به پول ما می‌شود حدود ۳۸ میلیون تومان. دلتان سوخت؟ شرط می‌بندم دلتان می‌خواهد وضعیت مسکن در پایتخت کشور خودمان را توی همین مدت ۱۲ ماهه سال ۲۰۱۸ بررسی کنیم.

دی ۹۶؛ هر متر پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومان

سال ۲۰۱۸ در بازار مسکن تهران با قیمت پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومانی آغاز شد. این ماه دقیقا همان موقعی بود که بازار مسکن خودش را برای یک رشد چشمگیر آماده کرد و تقریبا از همان زمان بود که شاهد افزایش قیمت خانه بودیم. همزمان با افزایش قیمت دلار در دی ۹۶، همه بازار‌ها شروع به ناسازگاری کردند و شاهد افزایش همه‌جانبه قیمت‌ها بودیم. با توجه به اینکه خانه‌های ۶۰ متری بیشترین مشتری را در بازار مسکن دارند، می‌توان گفت: میانگین قیمت خانه در دی‌ماه به حدود ۳۱۵ میلیون تومان رسیده بود.

بهمن ۹۶؛ هر متر پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

شروع روند رو به رشد قیمت مسکن در بهمن‌ماه قطعی شد. طوری که در یک ماه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران نسبت به ماه قبل با افزایش ۹.۴ درصدی روبرو بود و باعث شد قیمت خانه در تهران به متری پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد. البته هنوز برای مشاهده آثار رکود در بازار مسکن زود بود. چراکه فعالان بازار مسکن همچنان به خرید و فروش مشغول بودند و تعداد معاملات در بهمن ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۸ درصدی از خود نشان می‌داد. بهمن‌ماه سال ۹۶ هر واحد ۶۰ متری در تهران حدود ۳۳۰ میلیون تومان خرید و فروش شد.

اسفند ۹۶؛ هر متر پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان

آخرین ماه سال ۹۶ بالاخره رکود بازار مسکن خودش را نشان داد. طوری که بر خلاف روند هر ساله که معاملات مسکن در اسفند کمی افزایش پیدا می‌کند، اسفند امسال شاهد کاهش ناگهانی تعداد معاملات بودیم. طوری که تعداد معاملات مسکن نسبت به بهمن‌ماه ۳۳ درصد کاهش پیدا کرد. در طرف مقابل روند افزایش قیمت با همان سرعت در حال پیگیری بود و قیمت هر متر مربع واحد مسکونی ۲۵۰ هزار تومان گران شد و به پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید تا یک خانه ۶۰ متری، حدود ۳۴۵ میلیون تومان ارزش پیدا کند.

فروردین ۹۷؛ هر متر پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

فروردین هر سال تقاضا برای خرید خانه به شدت کاهش پیدا می‌کند. فروردین ۹۷ هم تعداد معاملات مسکن با کاهش ۶۰ درصدی نسبت به ماه قبل روبرو شد. همین مورد باعث ارزان شدن خانه در اولین ماه سال ۹۷ شد و شاهد روند معکوس قیمت‌ها در فروردین ۹۷ بودیم. قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این بازه زمانی به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برگشت، تا برای آخرین بار شاهد ارزان شدن خانه در تهران باشیم. البته آن موقع کسی نمی‌دانست که این آخرین بار است که قیمت مسکن در تهران کاهش پیدا می‌کند. در این ماه هر واحد ۶۰ متری حدود ۳۳۰ میلیون تومان ارزش داشت.

اردیبهشت ۹۷؛ هر متر شش میلیون تومان

دومین ماه سال ۹۷ به معنای واقعی کلمه بازار مسکن ترکید! طوری که تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت ۹۷ حدود ۲۸۰ درصد نسبت به فروردین افزایش پیدا کرد. هرچند کاهش تقاضا در فروردین یکی از دلایل آن بود، اما چنین رونقی در اردیبهشت ۹۷ بی‌سابقه بود. همین موضوع باعث شد که روند رو به رشد قیمت‌ها دوباره به جان بازار مسکن بیافتد و این بار خانه‌ها با سرعت بیشتری گران شوند. طوری که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی نسبت به ماه قبل روبرو شد و به متری شش میلیون تومان رسید. در این ماه هر واحد ۶۰ متری در تهران میانگین ۶۰ میلیون تومان ارزش داشت.

خرداد ۹۷؛ هر متر شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

روند افزایش قیمت با همان سرعت در خردادماه سال ۹۷ ادامه پیدا کرد. هر متر خانه در تهران ۵۰۰ هزار تومان گران شد و قیمت مسکن به متری شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. در این ماه روند معاملات به سر جای خودش برگشت و دیگر خبری از رونق بازار اردیبهشت نبود. با توجه به اینکه بیشتر معاملات مسکن در مورد واحد‌های مسکونی ۶۰ متری است، می‌توان گفت که میانگین قیمت خانه در تهران، خرداد ۹۷ به ۳۹۰ میلیون تومان رسید.

تیر ۹۷؛ هر متر هفت میلیون تومان

رکود بازار مسکن سوغاتی بود که گرانی خانه به همراه آورد. حالا دیگر تعداد معاملات هر ماه نسبت به ماه قبل کاهش پیدا می‌کرد و در طرف مقابل روند افزایش قیمت سرعت بیشتری به خود می‌گرفت. به عبارتی تعداد معاملات مسکن در تیرماه ۹۷ حدود ۹ درصد نسبت به ماه قبل و هفت درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش پیدا کرد و همچنین روند افزایش قیمت باعث شده که قیمت خانه ۵۰۰ هزار تومان دیگر افزایش پیدا کرده و به متری هفت میلیون تومان برسد. این یعنی یک واحد مسکونی ۶۰ متری که بیشترین طرفدار را در بین خریداران مسکن دارد، به حدود ۴۲۰ میلیون تومان برسد.

مرداد ۹۷؛ هر متر هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

مردادماه هر سال شاهد افزایش رونق بازار هستیم چراکه تعطیلات تابستان بهترین زمان برای جابه‌جایی و اسباب‌کشی است، اما حالا دیگر اوضاع به کلی فرق کرده. رونق هرساله مرداد هم نتوانست به داد بازار مسکن برسد و تعداد معامات با کاهش ۳۳ درصدی، به دوم سوم مدت مشابه سال قبل رسید. در طرف مقابل افزایش قیمت با قدرت در حال پیشروی بود و قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت رات به هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رساند. هرچند سرعت افزایش قیمت نسبت به ماه‌های قبل کاهش نسبی پیدا کرد، اما ارزش یک واحد ۶۰ متری در تهران را به ۴۴۴ میلیون تومان رساند.

شهریور ۹۷؛ هر متر هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

هر سال شهریور رونق بازار مسکن به اوج خود می‌رسد. ولی سال ۹۷ باز هم از قاعده مستثنی بود و تعداد معاملات با کاهش ۱۴ درصدی نسبت به ماه قبل روبرو شد. این آخرین تیر ترکش برای نجات بازار مسکن از رکود بود چراکه با شروع نیمه دوم سال دیگر کمتر کسی سراغ خرید خانه می‌رود. در عین اینکه تقاضا در بازار مسکن کاهش پیدا کرده بود، قیمت‌ها همچنان ساز خودشان را می‌زدند و هر متر مربع واحد مسکونی در تهران با افزایش ۷۰۰ هزار تومانی به هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده بود تا یک واحد ۶۰ متری میانگین ۴۸۶ میلیون تومان ارزش پیدا کند.

مهر ۹۷؛ هر متر هشت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

رکود و تورم که همه‌جا با هم دشمن هستند، حالا به دوستان صمیمی تبدیل شده بودند. با وجود اینکه مشتری در بازار مسکن به کلی کم‌یاب شده بود، همچنان قیمت خانه با افزایش روبرو شد و هر متر مربع واحد مسکونی در تهران ۵۰۰ هزار تومان دیگر گران شد. این در حالی بود که تعداد معاملات مسکن با کاهش ۱۰ درصدی نسبت به ماه قبل روبرو بود و کسی نمی‌دانست کی قرار است بازار مسکن به شرایط عادی برگردد. حالا هر واحد ۶۰ متری در تهران ۵۱۶ میلیون تومان ارزش پیدا کرده بود.

آبان ۹۷؛ هر متر ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

آبان ماه سال ۹۷ تعداد معاملات مسکن تهران به نصف مدت مشابه سال قبل رسید. مشاوران املاک در به در دنبال مشتری می‌گشتند تا حاضر باشد برای هر متر مربع ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پول بدهد. این یعنی خرید یک واحد مسکونی ۶۰ متری ساده حدود ۵۵۲ میلیون تومان سرمایه لازم داشت.

آذر ۹۷؛ هر متر ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان

سال ۲۰۱۸ وارد آخرین ماه خود شد و بالاخره رکود بازار توانست روی تورم مسکن تاثیر بگذارد. البته نه به این معنی که شاهد ارزان شدن خانه شده باشیم، نه، اتفاقا قیمت‌ها همچنان روند افزایشی داشت، اما این روند بعد از مدت‌ها کاهش پیدا کرد و قیمت خانه در آذرماه سال ۹۷ به جای ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان، حدود ۳۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و به ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید تا هر واحد مسکونی ۶۰ متری با قیمت ۵۷۳ میلیون تومان معامله شود.

دی ۹۷؛ هر متر ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

سال ۲۰۱۸ بالاخره تمام شد، اما چه بلا‌ها که در این یک سال سر بازار مسکن نیامد. قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در آستانه هشت رقمی شدن قرار گرفت و به ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. هر چند افزایش قیمت به حداقل سرعت خود در یک سال گذشته رسید، اما همین افزایش ۲۵۰ هزار تومانی باعث شد یک خانه ۶۰ متری در تهران ۵۸۸ میلیون تومان ارزش پیدا کند.

کد مطلب: 40920| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۹ ۹:۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب