کد مطلب: 40815| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۳ ۱۹:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
پاسخ ایران به رجز خوانی وزیر خارجه بحرین:مگسی کجا تواند که بیفکند عقابی!

ادامه پارس کردن نوچه های آمریکا در خلیج فارس درباره تنگه هرمز!

پاسخ ایران به رجز خوانی وزیر خارجه بحرین:مگسی کجا تواند که بیفکند عقابی!

سیاست خارجی - ایران نیوز 24: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به اظهارات تهدیدآمیز وزیر خارجه بحرین، گفت: قرن‌ها پیش حکیمان پارسی گفته‌اند، "مگسی کجا تواند که بیفکند عقابی! "

سیدعباس موسوی، در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات تهدیدگونه وزیر خارجه بحرین مبنی‌بر عدم اجازه به ایران برای بستن تنگه هرمز حتی برای یک روز، گفت: جمهوری اسلامی ایران بر امنیت تنگه هرمز به عنوان شاهراه تأمین و ترانزیت انرژی جهان مادامی که منافع مردم ایران از این تنگه مهم و حیاتی تأمین شود، تاکید دارد؛اما از روی خیرخواهی و حق همسایگی به مقامات این کشور ذره‌ای وابسته هم، توصیه می‌کند حد و اندازه خود را در تهدید بزرگ‌تر از خود بشناسند. قرن‌ها پیش حکیمان پارسی گفته‌اند: مگسی کجا تواند که بیفکند عقابی!

گفتنی است، وزیر خارجه بحرین در ادامه یاوه گویی های خود علیه ایران، در سخنانی تعجب برانگیز به رجزخوانی علیه تهران پرداخت و مدعی شد: اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، در واقع خودش را خفه کرده است! شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، با اشاره به این‌که سیاست فعلی ایران، این کشور را به لبه «پرتگاه» رسانده، اظهار داشت، مدعی شده به ایران اجازه داده نمی‌شود که حتی برای یک روز تنگه هرمز را ببندد! وزیر امور خارجه بحرین در گفتگو با «الشرق الاوسط» در پاریس گفته : ایران با مداخله در امور داخلی کشور‌های منطقه، یعنی با فرستادن پول، اسلحه و شبه نظامی، اشتباه بزرگی مرتکب شد. وضعیت امروز نتیجه توافق هسته‌ای با (ایران) است که اکنون از واشینگتن از آن خارج شده است!

اشاره وزیر خارجه بحرین به توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، برجام، در سال ۱۳۹۴ است که بر اساس آن فعالیت‌های هسته‌ای ایران محدود شد و در مقابل بخشی از تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران تعلیق شد. اما دونالد ترامپ رئیس اردیبهشت سال گذشته از این توافق خارج شد و تمام تحریم‌ها را دوباره بازگرداند.

ظاهراً «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین به یاوه گویی علیه ایران و البته دیگر کشور‌های منطقه عادت کرده و آن را جزئی از وظایف دیپلماتیک خود تلقی می‌کند! بر اساس این گزارش، وزیر خارجه بحرین که سابقه هتاکیِ خارج از موازین دیپلماتیک به دیگر کشور‌ها و مقامات آن‌ها را در پرونده خود می‌بیند، در مصاحبه عجیبش به رجزخوانی علیه تهران پرداخته است.

وی ضمن نادیده گرفتن حمایت‌های رژیم متبوعش از تروریست‌های تکفیری در سراسر منطقه، مدعی شد: ایران در امور کشور‌های منطقه مداخله می‌کند و به تسلیح شبه نظامیان می‌پردازد. وی در خصوص سوریه نیز تأکید کرد که کشورش به دنبال بازگرداندن دمشق به اتحادیه عرب نیست. این مقام بحرینی گفت: نه ما و نه شرکایمان در منطقه به دنبال بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب نیستیم. ما می‌خواهیم با سوریه ارتباط داشته باشیم و این به معنای عادی سازی روابط و یا تعجیل برای عادی سازی نیست؛ ضمن اینکه به هیچ وجه تمایل نداریم ارتباطمان با سوریه از کانال ایران و ترکیه انجام شود.

وزیر خارجه بحرین که به متهم کردن ایران به دخالت در امور منطقه عادت کرده، در خصوص یمن نیز سنت شکنی نکرد و ایران را به نقش آفرینی در این کشور متهم کرد! وی همچنین نیرو‌های مقاومت یمن را به کارشکنی در مسیر صلح متهم کرد! وی همچنین ضمن نادیده گرفتن اعتراضات شدید در عراق به دنبال توهین آشکارش به مقتدی صدر رهبر جریان صدر، بار دیگر لب به بیان اظهارات توهین آمیز علیه وی گشود. وزیر خارجه بحرین در این خصوص گفت: افرادی در عراق وجود دارند که از خارج دستور می‌گیرند و مقتدی صدر یکی از آنهاست. او همانطور که ایران می‌خواهد به بحرین توهین می‌کند!

گفتنی است، حملات تند وزیر خارجه بحرین به کشور‌های مختلف ازجمله ایران در گفتگو با روزنامه سعودی درحالی صورت می‌گیرد که آل خلیفه هم اکنون به دلیل نقض گسترده حقوق بشر در بحرین و همکاری با ائتلاف متجاوز سعودی در یمن به شدت از سوی نهاد‌های حقوق بشری بین المللی تحت فشار قرار گرفته است و تلاش می‌کند تا از طریق فرافکنی و متهم کردن دیگران، اندکی از میزان فشار‌های داخلی و خارجی بر خود بکاهد.

کد مطلب: 40815| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۳ ۱۹:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب