کد مطلب: 40801| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۱ ۹:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
 نقشه بانک مسکن در جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ایران

نقشه بانک مسکن در جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ایران

بانک و بیمه - ایران نیوز 24: مدیر عامل بانک مسکن، ضمن توضیح درباره شرایط خاص اقتصاد ایران در سال 98 چگونگی رونق بخشی به حوزه مسکن و ساختمان در سال جدید را تشریح کرد.

به گزارش هیبنا، ابوالقاسم رحیمی انارکی ،با بیان اینکه سال گذشته بانک مسکن تلاش و همت تک تک کارمندان، کارشناسان و مدیران ستادی و استانی خود موفق به کسب دو نشان ارزشمند در حوزه فعالیت ها و خدمات بانکی مرتبط با تامین مالی مسکن شد،‌ افزود: در سال 97 به رغم فشار اقتصادی ناشی از افزایش هزینه ها و اوضاع سیاست بین الملل مرتبط با برجام از یک سو و همچنین مسابقه مخرب در پرداخت سود بیش از سقف مصوب وعدم شرکت بانک در آن از سوی دیگر، بانک مسکن موفق شد منابع جدید کسب کند. از طرفی ضمن کاهش هزینه ها در بانک مسکن موفق شدیم افزایش درآمد نیز داشته باشیم.

 دستاورد دیگر بانک مسکن در سال گذشته افزایش میزان پرداخت تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان و همینطور سایر بخش ها است. در سال 97 میزان پرداخت کل تسهیلات توسط بانک مسکن 12 درصد نسبت به سال 96 افزایش پیدا کرد که این موضوع «نشانه کارآیی بیشتر بانک مسکن در شرایط اقتصادی حاکم بوده است».رحیمی انارکی افزایش حجم پرداخت تسهیلات توسط بانک مسکن در سال گذشته را ناشی از فعال سازی دارایی های عملیاتی عنوان کرد و گفت: بیش از 90 درصد از تسهیلات پرداختی، صرف نیاز بخش مسکن و ساختمان شد.

مدیر عامل بانک مسکن شاخص های عملکردی در بانک مسکن را بر اساس آخرین پایش و سنجش صورت گرفته، نسبتاً مناسب ارزیابی کرد و گفت: 18 شاخص در منطقه سبز قرار دارند که به معنی تحقق 75 درصدی اهداف در آنها است. در 8 شاخص نیز اهداف مدنظر بیش از 100 درصد تحقق پیدا کرده است اما در حوزه شاخص های مرتبط با وصول مطالبات باید باز هم کار و تلاش و ابتکار عمل صورت بگیرد تا اهداف به میزان بیشتری تحقق پیدا کند.مدیر عامل بانک مسکن اولین توصیه خود به مدیران استانی در سال 98 را اینگونه ارایه کرد: «باید برای حوزه وصول مطالبات، برنامه خاص و نو داشته باشید و آن را در سال جاری به جریان بیاندازید.»

رحیمی انارکی در عین حال با اشاره به اینکه ضوابط و مقررات بالادست بانک که از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی و  بانک مرکزی ابلاغ میشود باید به دقت و کامل مورد اجرا قرار بگیرد، یکی دیگر از برنامه های در اولویت امسال بانک را «بهینه سازی شعب بانک مسکن» اعلام کرد و گفت: در سال 98 برنامه داریم تا 50 شعبه را از مجموعه شعب بانک کاهش دهیم و همزمان کار ادغام شعب غیرکارآمد و جابجایی شعب برای استقرار در مناطق و محله های مناسب مناطق شهری را انجام خواهیم داد.مدیر عامل بانک مسکن اظهار امیدواری کرد در سال جاری سرانجام موضوع افزایش 5 هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن نیز تحقق پیدا کند. این موضوع در دولت و با پیگیری وزارت اقتصاد در حال بررسی است.

رحیمی انارکی  با تشریح نقشه بانک مسکن برای مقابله با دشمن در جنگ تمام عیار اقتصادی گفت: ما در بانک مسکن از اواخر سال گذشته کار تدوین و تهیه این نقشه را شروع کردیم. این نقشه به دنبال اجرای یک بسته رونق زا در بخش مسکن و ساختمان با استفاده از پتانسیل بازارهای پول و سرمایه است. این بسته به دنبال فرصت سازی از تهدیدات پیش رو است. بسته رونق بخش مسکن که بانک مسکن آن را تهیه کرده، فراتر از تسهیلات دهی است. با توجه به جهش قیمت مسکن در تهران، خرید خانه توسط خانه اولی ها سخت شده است و لذا ممکن است تقاضای خرید مسکن در شهرهای اطراف تهران یا موج های قیمتی در سایر شهرها بوجود بیاید. در این بسته عواملی که موجب افزایش قیمت مسکن می شود شناسایی شده است و تا حد امکان راهکارهای کنترلی برای آنها در نظر گرفته شده است. یکی از مهمترین راهکارهای این بسته، کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت تمام شده مسکن از طریق مدیریت بازار عرضه و تقاضای مصالح ساختمانی توسط بانک مسکن است. بانک مسکن به دنبال آن است که در چارچوب این بسته، امکان خرید اعتباری مصالح ساختمانی در حجم انبوه را برای سازنده های حرفه ای، صلاحیت دار و معتبر فراهم بیاورد. موضوع مهم دیگر در این بسته، کنترل سفته بازی در بازار مسکن است.

کد مطلب: 40801| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۱ ۹:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب