کد مطلب: 40707| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۳ ۹:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
معافیت‌های تحریمی برای دولت‌ها و نهاد‌های خارجی طرف تعامل با سپاه

رویترز خبر داد

معافیت‌های تحریمی برای دولت‌ها و نهاد‌های خارجی طرف تعامل با سپاه

بین الملل - ایران نیوز 24: در روزی که آمریکا یک اقدام دیگر برای تنگ‌ترکردن تحریم‌های خود علیه ایران را در دستور کار قرار داد، خبرگزاری رویترز خبر از معافیت دولت‌ها و نهاد‌های خارجی طرف تعامل سپاه از تحریم‌های این نهاد نظامی داد.

این خبرگزاری مدعی شده سه مقام پیشین و سه مقام کنونی آمریکایی گفته‌اند واشنگتن در نظر دارد معافیت‌هایی را به دولت‌ها، نهاد‌ها و سازمان‌های خارجی که با سپاه پاسداران تعامل دارند، اعطا کند؛ بنابراین پس از قراردادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی، آن‌ها به‌طور خودکار با تحریم‌های آمریکا مواجه نخواهند شد.این معافیت‌ها از سوی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، داده می‌شود و سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در پاسخ به پرسش رویترز گفت: مقامات کشور‌هایی مانند عراق که ممکن است با سپاه پاسداران ایران در تعامل باشند، ضرورتا از دریافت ویزای آمریکا منع نمی‌شوند.

این معافیت‌ها همچنین به مدیران خارجی‌ای که در ایران فعالیت تجاری می‌کنند و به‌علاوه گروه‌های بشردوستانه که در مناطقی ازجمله شمال سوریه، عراق و یمن فعال هستند، اجازه می‌دهد بدون نگرانی از قوانین آمریکا درباره سازمان‌های تروریستی خارجی، به تعاملات خود با سپاه پاسداران ادامه دهند.

اگرچه دولت آمریکا معافیت‌هایی را در نظر گرفته است، اما این حق را برای خود حفظ خواهد کرد که هر فرد در دولتی خارجی، شرکت یا سازمان غیردولتی را که از سازمان‌های موجود در فهرست تروریستی آمریکا پشتیبانی می‌کند، تحریم کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به‌تازگی در ۱۵ آوریل نام سپاه پاسداران ایران را با وجود مخالفت برخی مقام‌های داخلی و خارجی در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. این اقدام مشکلاتی را برای شرکت‌ها، دیپلمات‌های آمریکایی و افسران نظامی در عراق و سوریه که ممکن است افرادی در آن‌ها با سپاه تعامل داشته باشند، ایجاد خواهد کرد.

به گفته این مقامات آمریکایی، این اقدام پیچیدگی‌هایی را برای مقامات آمریکا ایجاد کرده و آن‌ها نمی‌دانند چگونه با مخاطبان خود که در تعامل با سپاه هستند، مواجه شوند. برخی مقام‌های آمریکایی ابراز نگرانی کرده‌اند که این کار می‌تواند نیرو‌های آمریکا در عراق و سوریه را به خطر بیندازد. بعد از قرارگرفتن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، یک سؤال مکرر بود؛ «وضعیت نظامی بین نیرو‌های آمریکایی و سپاه از این به بعد چطور خواهد بود؟»؛ این سؤالی بود که اتاق فکر ترامپ دوست نداشت به آن پاسخ دهد. مشخص بود آن‌ها بر شوک رسانه‌ای تصمیم خود حساب باز کرده بودند و پاسخ این پرسش کمکی به آن نمی‌کرد.

خبرگزاری رویترز همان روزی که سپاه پاسداران از سوی آمریکا تروریستی اعلام شد، از منابع آگاهی که در دولت و نیرو‌های نظامی داشت، این سؤال را پرسید و پاسخ مشخص بود؛ «هیچ سیاست جدیدی برای مواجهه با نیرو‌های سپاه به ما ابلاغ نشده است». این‌طور بود که تحلیلگران تروریستی اعلام‌شدن سپاه را بیشتر اقدامی اقتصادی و در گام بعد رسانه‌ای در نظر گرفتند؛ البته ناگفته نماند برخی آن را مرحله‌ای قبل از درگیری و رودررویی‌هایی نظامی نیز در نظر گرفتند.

کد مطلب: 40707| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۲/۳ ۹:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب