کد مطلب: 40660| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۷ ۱۰:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
برای نخستین بار قلب واقعی ساخته شد!

برای نخستین بار قلب واقعی ساخته شد!

علمی و پزشکی - ایران نیوز 24: پژوهشگران دانشگاه تل آویو می گویند دستاورد عظیم پزشکی آنان امکانات پیوند قلب را افزایش خواهد داد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد:دانشمندان در اسرائیل از پرینت سه-بعدی قلب با بافت و رگ‌ های انسانی رونمایی کردند و آن را اولین دستاورد عظیم پزشکی خواندند که امکانات پیوند قلب را گامی به جلو خواهد برد. اگرچه هنوز راه زیادی در پیش است، دانشمندان امیدوارند که یک روز قادر باشند قلب هایی مناسب پیوند به انسان، و نیز دستگاه های مکمل برای قلب های بیمار تولید کنند.

قلبی که پژوهشگران در دانشگاه تل آویو تولید کرده اند به اندازه قلب خرگوش است.تال دویر، که سرپرست این پروژه است، گفت این اولین باری است که کسی در جایی از دنیا، یک قلب کامل با سلول ها، رگ های خونی، بطن ها، و دهلیزها با موفقیت کامل مهندسی و پرینت کرده است.وی افزود: در گذشته مردم توانسته اند ساختار سه-بعدی یک قلب را پرینت کنند، اما نه با سلول و رگ های خونی.اما دانشمندان گفتند هنوز چالش های بسیاری در پیش است تا پرینت سه-بعدی قلب با کارآیی کامل برای پیوند به بیماران آماده باشد.

همزمان که پژوهشگران یافته های خود را که در نشریه تخصصی دانش پیشرفته منتشر شده بود در دانشگاه تل آویو اعلام کردند، یک پرینت سه-بعدی قلب به اندازه گیلاس، که در داخل یک مایع قرار داشت به روزنامه نگاران نشان داده شد.اکنون پژوهشگران می بایست به قلب پرینت شده آموزش بدهند تا مانند قلب واقعی رفتار کند. سلول ها در حال حاضر قادر به ارتباط گیری اند، اما هنوز توانایی تلمبه زدن خون را ندارند. دکتر دویر گفت برنامه بعدی آنان پیوند این قلب به نمونه هایی از حیوانات است، که امیدواریم در طول یک سال انجام شود.او گفت: شاید، تا ۱۰ سال آینده، در بیمارستان های معتبر دنیا پرینترهای عضو موجود باشد، و این بدل به پروسه ای معمول بشود.

 

کد مطلب: 40660| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۷ ۱۰:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب