کد مطلب: 40580| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱/۱۷ ۱۰:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
پیشنهاد نخست‌وزیر عراق برای میانجیگری میان ایران و عربستان

پیشنهاد نخست‌وزیر عراق برای میانجیگری میان ایران و عربستان

بین الملل - ایران نیوز 24: یک منبع سیاسی عراقی نزدیک به عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، اعلام کرده است که عبدالمهدی در جریان سفرش به ایران، ابتکار عملی برای تنش‌زدایی میان ایران و عربستان پیشنهاد خواهد کرد.

این منبع به شبکه روسیا الیوم گفت: «سفر عبدالمهدی در ظاهر روابط میان بغداد و تهران و مکانیسم‌های اجرای توافقات و یادداشت‌های همکاری میان دو کشور را بررسی خواهد کرد. اما (عبدالمهدی) راهكاری میان ایران و عربستان را هم مطرح خواهد کرد.»منبع عراقی افزود: «این راهکار هنگام سفر (عبدالمهدی) به مصر در ماه گذشته آغاز شد و پس از سفر او به عربستان در روز‌های آینده واضح‌تر خواهد شد.»

عبدالمهدی برای نخستین بار پس از تصدی منصب نخست‌وزیری عراق، در رأس یک هئیت بلندپایه سیاسی و اقتصادی به ایران سفر کرد. او در این سفر دو روزه با آیت الله سید علی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، دیدار خواهد کرد. مقامات عراق که درباره تشدید تنش‌ها به دلیل تحریم‌های ایران ابراز نگرانی می‌کنند، مایل‌اند که عراق میان ایران و عربستان میانجیگری کند. در همین رابطه، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، در دیدار هفته گذشته خود با عبدالمهدی خواستار آن شده است که دولت عراق در میانجیگری میان ایران و عربستان نقشی ایفا کند.

کد مطلب: 40580| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱/۱۷ ۱۰:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب