کد مطلب: 40578| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱/۱۶ ۱۱:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
درمان‌های خانگی موثر و فوری برای آبسه و عفونت دندان

درمان‌های خانگی موثر و فوری برای آبسه و عفونت دندان

علمی وپژوهشی - ایران نیوز 24: عفونت در داخل و یا در اطراف دندان آبسه دندان نام دارد که با علائمی مانند درد در هنگام جویدن، قرمزی و ورم در لثه، ورم فک و صورت و تب مشخص می شود.

هنگامی که باکتری‌ها به داخل دندان برسد و آن را آلوده کند، عفونت در دندان انباشته می‌شود. ایجاد عفونت در دندان متورم شده ممکن است منجر به دندان درد شود. عفونت دندان اگر درمان نشود، به لثه و استخوان‌های دهان سرایت می‌کند و ممکن است باعث از دست رفتن دندان و یا بیماری‌های مزمن لثه شود.آبسه دندان باید توسط دندانپزشک درمان شود، اما تا پیش از مراجعه به پزشک شما می‌توانید با استفاده از روش‌ها و مراقبت‌های خانگی ناراحتی ناشی از این عفونت را کاهش دهد.درمان‌های خانگی که می‌تواند به درمان آبسه دندان کمک کند، عبارتند از:

۱- شست و شو با آب نمک

شست و شوی دهان با آب نمک راهکاری راحت، آسان و مقرون به صرفه برای درمان موقتی آبسه دندان است. این درمان برای بهبود زخم و لثه‌های سالم هم مفید است.

برای استفاده از این درمان خانگی:

نصف قاشق چای خوری نمک معمولی را در نصف فنجان آب گرم حل کنید. دهان خود را با این آب نمک بشویید. به مدت حداقل ۲ دقیقه این مایع را داخل دهان بگردانید و سپس بیرون بریزید این کار را روزی ۳ بار تکرار کنید.

۲-جوش شیرین

جوش شیرین یک انتخاب به صرفه برای درمان خانگی آبسه دندان است، و این احتمال وجود دارد که در آشپزخانه همه خانه‌ها یافت شود.جوش شیرین برای از بین بردن پلاک در دهان عالی است و خواص آنتی باکتریال نیز دارد. برای استفاده از این درمان خانگی:

نصف قاشق چای خوری جوش شیرین و کمی نمک را در نصف فنجان آب حل کنید.این محلول را تا ۵ دقیقه در دهان بگردانید و بعد بیرون بریزید.این عمل را چندین بار تکرار کنید تا محلول تمام شود. این کار را روزی ۲ مرتبه تکرار کنید.

۳- روغن مرزنجوش یا مرزنگوش

روغن مرزنگوش درمانی کاملا طبیعی است که از تمامی فروشگاه‌های اغذیه‌ای و داروخانه‌ای یافت می‌شود. روغن مرزنگوش آنتی باکتریال و آنتی اکسیدان است و می‌تواند برای کاهش تورم و درد دندان آبسه کرده مفید باشد.

جهت بهره وری از این روش درمان خانگی:

چند قطره روغن مرزنگوش خالص را روی تکه‌ای پنبه یا گوش پاک کن بچکانید.روغن مرزنگوش را ۲، ۳ دقیقه روی محل عفونت قرار دهید. تکه پنبه یا گوش پاک کن را بر داشته و بگذارید روغن حداقل ۱۰ دقیقه بر روی ناحیه دردناک بماند. سپس محل آغشته به روغن را بشویید و این کار را روزی ۳ بار تکرار کنید.

۴-کمپرس سرد

کمپرس سرد به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. برای استفاده از این شیوه درمان خانگی:

چند تکه یخ را در حوله‌ای خشک قرار دهید. کمپرس را روی پوست صورت، نزدیک محل عفونت نگه دارید. نگه داشتن کمپرس سرد نزدیک محل عفونت در فاصله‌های ۱۵ دقیقه‌ای بهتر است انجام شود. این کار را می‌توانید روزی چند بار تکرار کنید.

۵-چای شنبلیله

شنبلیله دارای خواص آنتی باکتریال است و از گذشته دور به عنوان درمان خانگی جهت بهبود زخم‌ها و کاهش التهاب‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

برای استفاده از این درمان خانگی:

یک فنجان آب را بجوشانید، سپس یک قاشق چای خوری پودر شنبلیله را در آن حل کنید.اجازه دهید این محلول سرد شود. کمی از محلول را با استفاده از پنبه روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید. این عمل را می‌توانید روزی ۳ بار تکرار کنید.

۶- روغن میخک

روغن میخک از گذشته‌های دور به عنوان درمان خانگی آبسه دندان مورد استفاده قرار می‌گرفته است، و احتمالا خواص آنتی باکتریال و ضد التهاب دارد. به یاد داشته باشید که قبل از استفاده، آن را با ۳ تا ۵ قطره روغن حامل دیگری رقیق کنید.

 به چند روش می‌توانید از این درمان خانگی استفاده کنید:

چند قطره روغن میخک روی تکه‌ای پنبه یا گوش پاک کن بچکانید و آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. می‌توانید چند قطره روغن میخک را در یک لیوان کوچک آب چکانده و دهان شویه روغن میخک درست کنید. روزانه ۳ بار می‌توانید از روغن میخک استفاده کنید.

۷- روغن آویشن

روغن آویشن یکی دیگر از روغن‌های غلیظ و طبیعی است که می‌تواند انگل‌ها را از بین ببرد، با باکتری‌ها مقابله کند و تورم را کاهش دهد. روغن آویشن قبل از استفاده باید رقیق شود.

به چند روش خانگی‌ی توان از این درمان استفاده کرد:

روغن آویشن را با تکه‌ای پنبه یا گوش پاک کن، به طور مستقیم روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید.چند قطره روغن آویشن را در لیوان کوچکی آب ریخته و دهان شویه روغن آویشن درست کنید روزانه ۳ بار می‌توانید از روغن آویشن استفاده کنید.

۸- هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه درمان خانگی بی نظیری برای مقابله با عفونت‌های باکتریایی است. این مایع می‌تواند به کاهش پلاک و تقویت لثه‌ها نیز کمک کند. جهت بهره وری از این درمان خانگی:

هیدروژن پراکسید ۳ درصد را به میزان یکسان با آب حل کنید.این محلول را در دهان بگردانید و بیرون بریزید. به یاد داشته باشید که نباید این محلول را قورت بدهید!

 ۹- روغن کشی

روغن کشی شیوه درمنی قدیمی دیگری است که برای حفظ بهداشت دهان و درمان درد‌های دهان استفاده می‌شده است.قدیمی‌ها بر این باور بودند که روغن کشی، سموم را از دندان‌ها و لثه‌ها خارج می‌کند. مطالعات محدودی هم نشان می‌دهند که روغن کشی درمان خوبی برای خونریزی لثه و بوی بد دهان محسوب شده و باکتری‌ها را کاهش می‌دهد. روغن‌های مناسب روغن کشی عبارتند از:

روغن نارگیل خام-روغن کنجد- روغن زیتون

توصیه می‌شود روغن کشی صبح‌ها و با شکم خالی انجام شود. برای بهره وری از این درمان خانگی: یک قاشق چای خوری روغن را در دهان بریزید.تا ۲۰ دقیقه این روغن را با شدت در دهان بگردانید. روغن را قورت ندهید. آن را از دهان خود خارج کنید

 

 

کد مطلب: 40578| زمان انتشار: ۱۳۹۸/۱/۱۶ ۱۱:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب