کد مطلب: 40498| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ ۹:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
تلاش آمریکا برای انزوای نفت تهران در آسیا / تکاپوی ایران برای خرید نفتکش «دست دوم» در ویتنام!

تلاش آمریکا برای انزوای نفت تهران در آسیا / تکاپوی ایران برای خرید نفتکش «دست دوم» در ویتنام!

نفت - ایران نیوز 24: خبرگزاری رویترز از تلاش ایران برای خرید مخفیانه چند نفت‌کش دست دوم خبر داده اشت. این خبرگزاری از توقف مذاکرات ایران با کره جنوبی برای خرید ده نفت‌کش بزرگ خبر داد.رویترز مدعی شده پاناما حداقل ۲۱ نفت‌کش فرسوده ایران را از لیست خود حذف کرده است و تهران حال در پی جایگزینی برای آن‌ها می‌گردد.

خبرگزاری رویترز نوشته است فروشندگان احتمالی نفت‌کش‌های دست دوم به ایران محتاط خواهند بود. یک شبکه یونانی که در زمان تحریم‌های پیشین به ایران کمک کرده بود تا نفت‌کش جدید بخرد، حال در فهرست سیاه قرار دارد. شرکت‌های بیمه غربی هم می‌دانند همکاری با ایران در زمینه صادرات نفت پیچیده خواهد بود.مهدی ورزی یک مشاور مستقل نفت که پیشتر با دولت ایران همکاری داشته به خبرگزاری رویتزر گفته است: «به هر بخشی نگاه کنید، فعالان اقتصادی این نکته را مد نظر دارند که همکاری با ایران به معنای قطع دسترسی آن‌ها به سیستم مالی آمریکاست

اما از سوی دیگر همین خبرگزاری به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده بود مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، قصد دارد پیش از سخنرانی در کنفرانسی که روز سه شنبه برگزار می‌شود، با مدیران شرکت‌های نفتی بزرگ دیدار کرده تا به وسیله آن‌ها تلاش‌های دولت آمریکا برای افزایش صادرات نفت خام به آسیا و حمایت از سیاست منزوی کردن ایران را تقویت کند.

سه منبع آگاه از دو شرکت نفتی که در جریان این موضوع قرار گرفته اند می‌گویند پومپئو قصد دارد درباره شیوه تقویت سلطه جهانی آمریکا در بخش انرژی، به ویژه در آسیا، و منزوی کردن بیشتر ایران از طریق تقویت روابط با دیگر کشور‌های خاورمیانه صحبت کند. زمان و مکان این دیدار هنوز مشخص نیست. به نظر می رسد آمریکا از یک سو تلاش می کند سایر مشتریان ایران را از خرید نفت منصرف کرده و با تحت فشار گذاشتن کشورهای خریدار نفت تا سازنده نفتکش، از یک سو مسیر منزوی کردن تهران در صادرات نفت تا حمل و نقل دریایی نفت را به شکلی جدی پیموده و هم اینکه بازار داغی برای نفت خام ایالات متحده رقم بزند.

کد مطلب: 40498| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ ۹:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب