کد مطلب: 40459| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ ۱۰:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
پشت پرده دعوت از همسر شیلا خداداد به برنامه «خنداونه»

پشت پرده دعوت از همسر شیلا خداداد به برنامه «خنداونه»

راديو و تلويزيون - ایران نیوز 24: دعوت از همسر دندانپزشک شیلا خداداد، بازیگر سینما به برنامه پرمخاطب «خندوانه» در حالی به موازات کاندیداتوری این شخص برای انجمن دندانپزشکان ایران رخ داد که با توجه به تکرار دعوت از چهره‌های فاقد ویژگی خاص به برنامه رامبد جوان و نظایر این برنامه، ظاهراً قدرت این سلبریتی‌ها به حدی رسیده که می‌توانند تصمیم بگیرند هر شخصی را بدون آنکه نیازی به سابقه خاصی داشته باشند، روی آنتن ببرند و تبلیغ کنند؛ اتفاقی که مدیران صداوسیما نیز ظاهراً با آن مشکلی ندارند.

«طِلق عبارت است از مالی که مالکش می تواند در آن هر نوع تصرفی بکند؛ اعم از فروختن، اجاره دادن، بخشیدن و...»؛ این تعریف حقوقی برای چنین واژه‌ای است و از قضا وضعیت امروز تلویزیون به سمت و سویی رفته که بی‌شباهت به ملک طلق برخی سلبریتی‌ها نیست؛ سلبریتی‌هایی متکی به ستاره ـ مربع‌ها که با خود پول به تلویزیون می‌آورند و این آورده‌های قابل توجه، دست آنها را از هر مجری قدیمی و معتمد سازمان صداوسیما بازتر کرده و آنها تقریباً هر کاری دوست دارند انجام می‌دهند.

اجرای رسوایی در پس نظرسنجی برای برنامه «برنده باش» که انتظار می‌رود با عوامل آن زودتر برخورد شود، اتفاق پرسروصدایی بود که همه افکارعمومی را متوجه خود کرد؛ اما در مقابل اتفاقات کمتر جنجالی رخ داده که حساسیت اندکی را نزد افکارعمومی در پی داشته است. نامحسوس‌ترینِ این اتفاقات، دعوت چهره‌های مشکوک و فاقد هرگونه هنر و توانمندی به برنامه‌هایی است که سلبریتی‌ها در قالب مجری و تصمیم‌گیرنده در آن نقش کلیدی دارند. ماجرای دکتر مسعود صابری که پس از پلی‌بک خواندن در تلویزیون با عذرخواهی رامبد جوان همراه شده بود، باعث نشد تا این مجری در انتخاب مهمانان برنامه خندوانه وسواس بیشتری به خرج دهد و ظاهراً دست او برای دعوت از هر شخصی ولو آنکه سابقه خاصی نیز نداشته باشد، باز گذاشته شده است. این مطلق العنانی منتهی به دعوت از فرزین سرکارات همسر شیلا خداداد به برنامه «خندوانه» شده است؛ مهمانی که هیچ ویژگی به جز نسبت فامیلی با این بازیگر زن سینمای ایران نداشته است.

در طول این برنامه سخن ویژه‌ای از مزیت این دکتر یعنی نسبت با شیلا خداداد مطرح نشد و درباره شخص این پزشک صحبت شد. این در حالی است که اگر قرار بر دعوت بر پزشکان و دندانپزشکان متخصص به یک برنامه با کارکرد سرگرمی باشد، صدها تن از خبرگان این عرصه جلوتر از این دندانپزشک هستند و مشخص نیست با چه منطقی این شخص مهمان این برنامه شده است. از قضا کاملاً اتفاقی فرزین سرکارات کاندیدای انجمن دندانپزشکی ایران است و لابد رامبد جوان بدون اطلاع از این موضوع دست به تبلیغ برای او زده، کما اینکه احتمالاً بدون اطلاع از کنسرت صابری برای او در برنامه‌اش رپرتاژ آگهی رفت.

از سوی دیگر، یک کانال تلگرامی مرتبط با جامعه دندانپزشکان جوابیه‌ای را از سوی مهمان دیشب خندوانه منتشر کرد که در بخشی از آن آمده بود: «ضبط برنامه مربوط به 3 ماه پیش است که در کنداکتور صدا و سیما به صورت برنامه‌ریزی شده قرار گرفته است. گمان هم نمی‌کنم برنامه خنداونه و شبکه نسیم از انتخابات انجمن دندانپزشکی ایران و حتی کاندیدا شدن بنده مطلع باشند…» اما این کانال توضیح نداده چرا این برنامه در فاصله اندک تا 23 اسفند مصادف با انتخاب انجمن دندانپزشکان پخش و اساساً چرا این دندانپزشک به این برنامه دعوت شده است؟!

به نظر می‌رسد رسانه ملی به خصوص پس از حواشی اخیر پیرامون «برنده باش»، باید خود را از قید و بند ستاره-مربع‌ها جدا کند و بدین ترتیب با استقلال عمل بیشتری در برنامه‌ها نظارت داشته باشد. خوشبختانه با بودجه‌های مصوب کلانی که به سازمان صداوسیما اختصاص یافت و آخرین آنها رقم کلان بودجه ارزی مصوب مجلس بود، نمی‌توان بهانه کسری بودجه را آورد و انتظار این است که شاهد استقلال مالی و استقلال فکری از گروهی باشیم که چنین اتفاقاتی را رقم می‌زنند.

 

کد مطلب: 40459| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ ۱۰:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب