کد مطلب: 40422| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ ۱۲:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
واکنش کاربران فضای مجازی به اظهار نظر نژادپرستانه دبیر کمیته انضباطی

حاشیه‌های بچه تهرون فدراسیون فوتبال!

واکنش کاربران فضای مجازی به اظهار نظر نژادپرستانه دبیر کمیته انضباطی

ایران - ایران نیوز 24: یک اظهار نظر از سوی دبیر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ولوله‌ای در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد و با واکنش های تندی از سوی کاربران فضای مجازی روبه رو شد. سخنان این مقام مسئول با انتقاد فوتبالیست‌ها هم همراه بوده است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که ساعاتی بعد از پیروزی استقلال در شهر اهواز بود که فیلمی از جنجال منشا و درگیری او با یک هوادار منتشر شد که این اتفاق  منتج به حکم محرومیت منشا از میادین فوتبالی تا اطلاع ثانوی شد؛ حکمی که امیرحسین فتحی را وادار به موضع گیری کرد و آبی‌ها به شدت نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.پس از این اتفاق باشگاه استقلال با انتشار فیلم ماجرا مدعی شد که اتفاق رخ داده برنامه ریزی شده بوده است.محرومیت منشا با واکنش‌های دیگری روبه رو شد. سید مهدی رحمتی دروازه بان استقلال از دبیر کمیته انضباطی انتقاد کرد و او را دو شغله خواند.همین انتقاد پایه ریز یک جنجال بزرگ رسانه‌ای شد.

حسن زاده در گفت و گویی رادیویی اینگونه به سخنان رحمتی واکنش نشان داد "امروز ورزشکاران خصوصا جوان شهرستانی که دو روز است به تهران آمده و علیه وزیر می‌زند و یا در بخش مصاحبه‌های ورزشی از زمین و زمان صحبت می‌کنند."این اظهار نظر "توهین" به "شهرستانی"‌ها تلقی شد و برداشت اکثریت این بود که در این بیان دو قطبی شهرستانی – تهرانی توسط دبیر کمیته انضباطی ایجاد دشه و از سوی دیگر در این دو قطبی برتری به تهرانی‌ها داده شده است.انتقادات آنقدر تند بود که حتی عده‌ای حسن زاده را متهم به "نژاد پرستی" کردند. هرچند او بعداً درباره این اظهارات توضیح داد و تاکید کرد که برداشت درستی از این حرف‌ها نشده، اما هم‌چنان واکنش‌ها به این اظهارات ادامه دارد.

واکنش وریا غفوری به سخنان حسن زاده

واکنش فوتبالیست‌ها

اظهارات مقام فدراسیون فوتبال در واکنش به سخنان یک فوتبالیست شناخته شده بود همین مسئله باعث شد موجی از انتقاد از سوی فوتبالیست‌ها از دبیر کمیته انضباطی به راه بیافتد.از جمله مسعود شجاعی کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال در صفحه اینستاگرام با انتشار عکسی از وریا غفوری که اظهارات و نقدهایش در هفته‌های گذشته جنجالی شده بود، نوشت: " ما جوانان شهرستانی هستیم که به تهران آمدیم که با خوردن نان بازو و تلاش خودمان آرزو و رویاهایمان را محقق سازیم، نه با سفارش و رانت...؟علی کریمی، مرتضی تبریزی، سجاد شهباززاده، بختیار رحمانی، بهنام برزای، میلاد میداوودی، حنیف عمران زاده و برخی دیگر از چهره‌های مطرح و افراد فعال عادی در توئیتر و اینستاگرام به این موضوع واکنش نشان دادند.

وریا غفوری نیز با انتشار پستی نوشت "تا مرد سخن نگفته باشد/ عیب و هنرش نهفته باشد". او نوشته که من خیابان‌های تهران بلد نیستم، اما "به خوبی مسیر درستی و صداقت را یاد گرفتم." برخی بازیکنان پرسپولیس نیز در این باره واکنش نشان دادند و به انتقاد از حسن زاده پرداختند.شایان مصلح بازیکن پرسپولیس در این باره پست بسیار تندی را منتشر کرد و حسن زاده را متهم به "نژاد پرستی" کرد.بازیکنان فوتبال در نوشته‌های مجازی خود تاکید کردند که به شهرستانی بودن خود افتخار می‌کنند.

انتقادات تند مردم

در کنار این واکنش‌ها مردم نیز در فضای مجازی به شدت از دبیر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال انتقاد کردند.بسیاری از آن‌ها تجربه‌های خود در زمینه رفتار‌های تبعیض آمیز و از روی تمسخر به خاطر "شهرستانی" بودنشان منتشر کردند. هشتگ "شهرستانیم" در توئیتر برای اظهار نظر در این باره فعال شد.عده‌ای از دبیر کمیته انضباطی انتقاد کردند که او خود اهل تالش است و چرا اینگونه سخن می‌گوید. کاربری می‌گوید "آقای حسن زاده شما که خودت متولد "تالش"هستی لطفا اعلام کنید شرایط گرفتن پاسپورت پایتخت رو، چند سال اقامت تهران لازمه تا بتونیم درباره وزیر و رئیس و ... صحبت کنیم؟"برخی از مردم به نقد رفتار‌های و ادبیات شهرستانی-تهرانی در جامعه پرداختند و اعلام کردند که به هویت و "شهرستان" زادگاه خود افتخار می‌کنند.

انتقادات از حسن زاده تا جایی پیش رفت که عده ای سخنان او را نژاد پرستانه توصیف کردند

کاربری در این باره نوشته است: «وقتی دانشجو شدم و رفتم خوابگاه انقدر بچه‌ها که هر کدوم از شهر‌های مختلف ایران بودند لهجه و اصطلاحاتی که بکار می‌بردم رو مسخره کردند که دیگه الان کلاً یادم رفته از اول چه جوری حرف می‌زدمکاربری دیگر می‌گوید: "چندسال خارج از اصفهان زندگی کردم، با این که میتونستم لهجمو کنترل کنم، کنترل نمیکردم و با لهجه حرف می‌زدم و افتخار می‌کردم و می‌کنم همچنان، گاهی مسخرم می‌کردن که باد هوا بود، اگه اصالت خودمونو فراموش نکنیم، هیچکس جرات توهین بهمون رو نداشت. " انتقادات به نمایندگان مجلس هم رسید. عبدالکریم حسین زاده نماینده نقده در این باره در توئیتی نوشت: «بنده هم یک شهرستانیم و به شهرستانی بودنم افتخار میکنم و حتما وزیر بخاطر بی‌ادبی حسن‌زاده رییس کمیته‌ی انضباطی که باید نماد انضباط و ادب باشد به مجلس باید پاسخگو باشد.» او گفته که اگر دبیر کمیته انضباطی عذرخواهی نکند، مجلس از وزیر سوال خواهد کرد.

 

کد مطلب: 40422| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ ۱۲:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب