کد مطلب: 40349| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۸ ۱۳:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
شکایت اروپایی‌ها از برنامه موشکی ایران به شورای امنیت

شکایت اروپایی‌ها از برنامه موشکی ایران به شورای امنیت

بین الملل - ایران نیوز 24: سه کشور اروپایی عضو برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، از برنامه موشکی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کردند.

شبکه خبری العربیه، از قول خبرنگار خود در سازمان ملل متحد، مدعی شد که بریتانیا، فرانسه و آلمان، در نامه‌ای «شدید اللحن» به شورای امنیت، از فعالیت‌های موشکی ایران شکایت کردند. نمایندگی بریتانیا نامه را به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، رئیس شورای امنیت و اعضای کمیته برجام در این شورا ارسال کرده است.

العربیه مدعی شد این نامه، مورخ ۲۲ فوریه، توسط نمایندگان کشور‌های بریتانیا، فرانسه و آلمان در سازمان ملل امضا شده و این کشور‌ها در این نامه «به شدت» از رفتار‌های اخیر ایران ابراز گله‌مندی کرده‌اند.در نامه کشور‌های اروپایی ادعا شده که ایران در زمینه موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای فعالیت‌هایی انجام داده است. علاوه بر این، چند مورد از آزمایش‌ها و فعالیت‌های بالستیکی ایران در نامه ذکر شده است.

نمایندگان اروپایی در نامه‌شان، فعالیت‌های بالستیک ایران، از جمله پرتاپ موشک سیمرغ (Simorgh SLV)، را منبع «نگرانی عمیق» دانستند که موجب بی‌ثباتی و تشدید تنش در منطقه می‌شود.این نمایندگان ابراز امیدواری کرده‌اند که اطلاعات مندرج در نامه‌شان به اجرای جدی قطعنامه ۲۲۳۱ توسط همه کشورها، طبق آنچه دبیرکل در این قطعنامه درخواست کرده، کمک کند.

در انتهای نامه سه کشور اروپایی، از گوترش خواسته شده که گزارش کامل و مفصلی درباره فعالیت‌های بالستیکی ایران، که با قطعنامه ۲۲۳۱ سازگار نیست، تهیه کند. قرار است این درخواست اروپایی‌ها در گزارش شش ماهه دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه یادشده اعمال شود. گزارش قبلی گوترش در ماه دسامبر گذشته منتشر شد و گزارش بعدی در ژوئن آینده منتشر خواهد شد.

کد مطلب: 40349| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۸ ۱۳:۱۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب