کد مطلب: 40271| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ ۱۴:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
افزایش بی سابقه یهودی ستیزی در اروپا

از از استهزا و تحقیر بنای یادبود یهودیان در آلمان تا تظاهرات گسترده مردم فرانسه؛

افزایش بی سابقه یهودی ستیزی در اروپا

بین الملل - ایران نیوز 24: یورو نیوز نوشت: گزارش پارلمان آلمان نشان می‌دهد که یهودی ستیزی در این کشور دوباره اوج گرفته است. هرچند این اصطلاح در آلمان به مدت پنج دهه بیشتر کابوس جنگ دوم جهانی را زنده می‌کرد، اما آمار‌ها نشان می‌دهند که قدرتمندترین اقتصاد اروپا در قرن ۲۱ دوباره شاهد یهودی ستیزی است.

به گفته پلیس آلمان حملات یهودی ستیز ده درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. گزارش پارلمان آلمان در پی درخواست پترا پاو، نماینده پارلمان این کشور از گروه چپگرای دی لینکه منتشرشده است.آلمان در سال ۲۰۱۸ شاهد ۱۶۴۶ حمله یهودی ستیزانه بوده است. در میان این حملات، که اغلب به اهانت و دشنام خلاصه شده اند ۶۲ مورد فیزیکی بوده اند که طی آن ۴۳ نفر جراحت برداشته اند.

آلمان مانند دیگر کشور‌های اروپایی مجددا شاهد افزایش بی سابقه یهودی ستیزی در سال گذشته میلادی بوده است.موج ورود پناهجویان به آلمان از سال ۲۰۱۵، به گروه‌های راست گرای افراطی بهانه داده است تا بیش از همیشه گرایش‌های یهودی ستیز و اسلام ستیز را بدون ترس و بطور محسوس تبلیغ کنند.یکی از رهبران حزب «آلترناتیو برای آلمان»، راستگرایان افراطی آلمان با استهزا بنای یادبود قربانیان یهودی در برلین گفته بود که این یادمان مایه «شرم» است.به گفته این گزارش بوندستاگ، روند صعودی یهودی ستیزی در آلمان پایاپای با قاره اروپا بوده و این کشور در یکسال اخیر شاهد افزایش بی سابقه یهودی ستیزی، مهاجر ستیزی و اسلام ستیزی بوده است.

اما بی بی سی گزارش داد هزاران نفر در شهرهای مختلف فرانسه از جمله مقابل کاخ جمهوری پاریس در اعتراض به حملات اهانت به قبور چندین یهودی تجمع کردند.شخصیت‌های مهم سیاسی فرانسه چون فرانسوآ هلاند و نیکلا سارکوزی، روسای جمهوری سابق این کشور هم در میان تظاهرات‌کنندگان حضور یافتند.این تظاهرات تنها چند ساعت پس از آن روی داد که گزارش شد چندین قبر متعلق به یهودیان مورد بی‌احترامی و هتک حرمت قرار گرفته است.

در دست کم ۶۰ شهر فرانسه تجمع و تظاهراتی با شعار "دیگر کافی است" برگزار شده که در واکنش به افزایش چشمگیر یهودی‌ستیزی در این کشور صورت گرفته است. آخرین نمونه از این حملات اهانت به قبور چندین یهودی بود که به روی سنگ‌های آن‌ها صلیب شکسته نازی کشیده شده است.

روز سه‌شنبه هزاران نفر در شهر‌های مختلف فرانسه از جمله مقابل کاخ جمهوری پاریس در اعتراض به این حملات تجمع کردند.این تظاهرات تنها چند ساعت پس از آن روی داد که گزارش شد چندین قبر متعلق به یهودیان مورد بی‌احترامی و هتک حرمت قرار گرفته است.در ویدیویی که از دیدار امانوئل مکرون از این قبرستان منتشر شده رییس جمهوری فرانسه با عصبانیت در میان سنگ قبر‌هایی قدم می‌زند که با اسپری روی آن‌ها صلیب شکسته نازی کشیده شده است.

رئیس جمهوری فرانسه پس از این دیدار گفت: "هر که این کار را کرده لیاقت فرانسه را ندارد و باید مجازات شود".الیور فائور، دبیر اول حزب سوسیالیست فرانسه، نخستین شخصیت سیاسی بود که هفته گذشته در توییتر خواستار تظاهرات امروز شده بود.پس از آن بیش از ۵۰ حزب، انجمن صنفی و اتحادیه به این دعوت آری گفتند و برای برگزاری تظاهرات امروز اعلام همبستگی کردند.
 علاوه بر پاریس، در بوردو، مارسی و حدود ۶۰ شهر دیگر فرانسه هم تجمع‌های مشابهی برگزار شده است هر چند آمار دقیقی از تعداد شرکت‌کنندگان منتشر نشده است.

 

کد مطلب: 40271| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ ۱۴:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب