کد مطلب: 40248| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ ۱۱:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
آ‌یت‌الله جزایری؛ از جنجال انگلیس تا نطق خداحافظی

آ‌یت‌الله جزایری؛ از جنجال انگلیس تا نطق خداحافظی

سیاسی - ایران نیوز24: آیت‌الله محمد علی موسوی جزایری نماینده، ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه شهر اهواز روز جمعه در خطبه‌های نماز جمعه اهواز از خداحافظی با منصب نمایندگی، ولی فقیه و امام جمعه سخن گفت. او پیشتر در کانون جنجالی رسانه‌ای قرار گرفت که پس از سفرش به انگلیس پیش آمد. حالا با احتمال خداحافظی او از مناسبش در استان خوزستان دوباره خبر ساز شده است.

آیت الله موسوی جزایری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اهواز با اشاره به سفرش به انگلستان و حواشی پیرامون آن به ویژه ماجرای بستری شدنش گفت: «تن‌ها یک پزشک نظرات پزشکان در خصوص ضعف و بی حسی که در پای من ایجاد شده بود را مورد بررسی قرار داد؛ وی نیز مانند دکتر‌های ایرانی اعلام کردند که این بیماری علاجی ندارد.»

او در ادامه گفت: «اگر نتوانیم به عنوان امام جمعه از عهده بربیاییم به عنوان تکلیف شرعی محل شبهه است؛ بنابراین با این بی حسی توان این کار را نداریم، هرچند تا آنجایی که بتوانیم می‌کوشیم برای ادای تکلیف شرعی که در حال خواندن نماز نباید حرکت کرد و من خیلی خودم را کنترل می‌کنم که وقت نماز، پاهایم تکان نخورد و زمین نخورم.»  موسوی جزایری افزود: "اگر در کسوت نمایندگی، ولی فقیه یا امام جمعه نتوانم ادامه دهم، اما نوکر و خدمتگزار مردم هستم؛ خدمت به شما مردم عبادت خداست و همیشه در خانه روحانیت باز بوده است."

نماینده، ولی فقیه در خوزستان در پایان تأکید کرد: «مسئولیت نمایندگی، ولی فقیه در استان خوزستان مسئولیت سختی هست و استان خوزستان هم استان پهناوری است که اگر جوانی کنار ما این کار را انجام دهد، خیلی هم خوشحال می‌شویم؛ چه بهتر اینکه از اهالی خوزستان هم باشد.» این بیان آیت الله موسوی جزایری از سوی رسانه‌ها نوعی خداحافظی تفسیر شد. البته این برداشت رسانه‌ها نیز از سوی دفتر او تاکنون رد نشده است. محمدعلی موسوی جزایری متولد سال ۱۳۲۲ در شوشتر است که هم‌اکنون بعنوان نماینده، ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز  فعالیت می‌کند. او چهار دوره است که نماینده مردم اهواز در مجلس خبرگان رهبری است. ابتدای انقلاب نیز نماینده امام خمینی در اهواز بود.

تبلیغ سخنرانی جزایری در انگلیس


حاشیه‌های یک سفر
آیت الله جزایری چندی پیش در سفری به انگلستان مدتی را در شهر منچستر و بیرمنگام حضور داشت. ابتدا گفته شد که موسوی جزایری برای درمان به انگلستان سفر کرده است. این در حالی بود که در همان روز‌ها شایعه درگذشت آیت الله جزایری در رسانه‌ها منتشر شده بود. پس از آن دفتر او خبر داد که او برای تبلیغ انقلاب به انگلستان رفته است.حجت الاسلام کمیل عساکره، مسؤول امور رسانه‌ای دفتر امام جمعه اهواز و نماینده، ولی فقیه در خوزستان گفته بود: "آیت الله موسوی جزایری در صحت و سلامت کامل است و هم اینک در کشور انگلیس حضور دارد و این سفر به منظور تبیین آرمان‌های انقلاب برای خارج نشینان انجام شده است و خبر سفر درمانی وی کذب است."

در این بین عده‌ای معتقد بودند اعلام دفتر آیت الله جزایری برای پیشگری از به وجود آمدن حواشی تازه بود. این ادعا به این خاطر مطرح شد که حدود دو سال پیش آیت الله هاشمی شاهرودی برای سفری درمانی عازم آلمان شد که جنجالی و حاشیه ساز شد. حالا عده‌ای معتقد بودند دفتر آیت الله جزایری برای پیشگیری از حاشیه‌های بعدی می‌گوید سفر او به انگلستان درمانی نبوده است.در همین راستا پوستر تبلیغ سخنرانی او در منچستر نیز منتشر گردید. با این وجود درشبکه‌های اجتماعی موج بزرگی در این باره راه افتاد و توضیحات دفتر جزایری نیز کارساز نبود.

آیت الله جزایری می گوید مبتلا به یک بیماری لاعلاج شده است

تا اینکه حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در این باره توضیحاتی ارائه کرد. بعیدی‌نژاد در حساب توییترش نوشت: "آیت‌الله جزایری (امام جمعه اهواز) مصادف با ایام فاطمیه و سالگرد انقلاب در سفر به انگلیس با علما و مردم در لندن، منچستر و بیرمنگام ملاقات داشتند."او افزود: «هماهنگی سفر از مرحله درخواست ویزا تا اقامت توسط مؤسسات فرهنگی غیردولتی انجام گرفت. به دلیل درد پا، در سفر توسط پزشک معاینه شدند، اما بستری یا درمانی صورت نگرفت.»
در این بین عده‌ای انتقاد می‌کردند که حتی اگر سفر تبلیغی بوده است، به خاطر وضعیت اقتصادی و ارزی کشور نباید انجام می‌شد.در این رابطه نیز محمد توحیدی از نزدیکان موسوی جزایری درباره سفر او به انگلیس توضیح داد: «بخش کوچکی از هزینه‌ها را دعوت کنندگان و بخش اعظم هزینه سفر و اقامت ایشان از سوی بستگان و اقوام ایشان که برخی ساکن ایران و برخی ساکن اروپا هستند (که ما هم بعضی از ایشان را می‌شناسیم و افراد متدین و ثروتمندی هم هستند) تأمین شد.»
توحیدی همچنین درباره شایعه سفر درمانی موسوی جزایری نوشت: «ایشان سال‌های اخیر دچار نوعی بیماری ناشناخته و لاعلاج شده‌اند و پیش از سفر و در تمام این مدت، ما و شاگردان و نزدیکان ایشان در جریان بیماری ایشان بودیم. اما در تمام این مدت، سفر‌های ایشان به خارج از کشور ارتباطی با قصد ایشان برای معالجه نداشت.»

اما حاشیه‌های سفر آیت الله جزایری به همین جا ختم نشد. هفته گذشته جزایری به ایران بازگشت. هنوز حاشیه‌های سفر او پایان نیافته بود که انتشار ویدئویی از دستبوسی او توسط چند طلبه که ظاهرا در فرودگاه اتفاق افتاد بازتاب گسترده‌ای داشت. بسیاری در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به ماجرا دامن زده و از این رفتار انتقاد کردند.

 

کد مطلب: 40248| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ ۱۱:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب