کد مطلب: 40095| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲ ۱۲:۳۴:۱۰| نسخه چاپی
پشت پرده

پشت پرده "خشن‌ترین" حمله اسرائیل به سوریه

بین الملل - ایران نیوز 24: مقامات تل‌آویو، در اقدامی کم‌سابقه، مدعی شدند ارتش اسرائیل به اهدافی ایرانی در خاک سوریه حمله کرده است. این حمله، که پس از روی کار آمدن آویو کوچاوی، رئیس جدید ستاد مشترک ارتش اسرائیل، انجام شد، از چند جهت قابل‌توجه است.

صبح یکشنبه گذشته، اسرائیل به منطقه‌ای در اطراف فرودگاه بین المللی دمشق حمله کرد. عصر همان روز، اسرائیلی‌ها ادعا کردند که نیرو‌های ایرانی در پاسخ به این حمله، به سمت ارتفاعات جولان اشغالی موشک شلیک کردند. سرتیپ رونین مانلیس، سخنگوی ارتش اسرائیل، این ادعا را مطرح کرد و گفت که ایرانیان به دنبال برقراری بازدارندگی در مقابل اسرائیل هستند. پس از موشک جولان، بار دیگر اسرائیل در روز دوشنبه به اهدافی، که ادعا می‌شود به ایران متعلق هستند، حملاتی انجام داد.یک منبع بلندپایه نظامی سوری، با بیان اینکه اسرائیل در روز دوشنبه چهار بار پی در پی حمله موشکی انجام داده، به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: «تجاوز فعلی اسرائیل، خشن‌ترین است و پدافند هوایی‌مان در مقابله با این تجاوز، شایستگی‌اش را نشان داد.»این منبع افزود حمله اسرائیل ۵۵ دقیقه طول کشیده است.

وزارت دفاع روسیه هم برخلاف گذشته، طی بیانیه‌ای تاکید کرد که چهار نظامی سوری در حمله صبح دوشنبه اسرائیل جان‌شان را از دست دادند و شش تن دیگر مجروح شده‌اند. طبق این بیانیه، پدافند هوایی سوریه توانست ۳۰ هدف اسرائیلی، از جمله موشک‌های کروز و بمب‌های هدایت‌شونده، را منهدم کند.از سوی دیگر، امیر خلبان نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش، هشدار شدیداللحنی به اسرائیلی‌ها داده و از آمادگی ایران برای نبرد نهایی با اسرائیل سخن گفته است.

حملات اسرائیل از چند جهت قابل توجه است. برخلاف سال‌های گذشته، اسرائیل در روز حمله کرده و ارتش آن، با صدور بیانیه رسمی، مسئولیت حمله را به گرفته است. پیش از این، اسرائیل حملاتش در سوریه را نه تایید و نه تکذیب می‌کرد.این بار، اما، همزمان با حمله به دمشق، ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای مدعی شد: «ما حمله به اهداف (سپاه) قدس ایران در قلمرو سوریه را آغاز کرده‌ایم.»

ارتش اسرائیل، ضمن هشدار به نیرو‌های مسلح سوریه، اعلام کرد، اقدامات تهاجمی‌اش علیه استقرار ایران در سوریه را ادامه خواهد داد.

به چند دلیل رویکرد اسرائیل در برابر سوریه تغییر کرده است. حدود یک هفته پیش، سپهبد آویو کوچاوی، به عنوان رئیس ستاد مشترک اسرائیل منصوب شده است. سلف کوچاوی، یعنی گادی آیزنکوت، در مقابله با ایران در سوریه، از سیاست «ابهام» پیروی می‌کرد. بدین معنی که حملات اسرائیل در سوریه را تایید یا تکذیب نمی‌کرد. البته اخیرا حتی خود آیزنکوت هم، طی گفتگویی با روزنامه نیویورک‌تایمز، اکثر حملات اسرائیل به مواضع سوری، که ادعا می‌شود متعلق به ایران هستند، را تایید کرده است.

کوچاوی تلاش کرد در آغاز مسئولیت جدیدش وانمود کند که فرمانده قاطعی است. اسرائیل، پس خروج ناگهانی نیرو‌های آمریکا از سوریه، خود را در مقابل ایران در سوریه تنها یافته است. اسرائیلی‌ها امیدوار بودند که نیرو‌های آمریکایی در سوریه، برای مقابله با گسترش نفوذ ایران در آنجا باقی بمانند. اما خروج این نیروها، اسرائیل را در موضع ضعف گذاشت. از این رو، شاید بتوان گفت که سیاست تهاجمی کوچاوی، تلاشی برای لاپوشانی آن ضعف است.

شاید به همین دلیل، رویکرد کوچاوی موجب نگرانی برخی از محافل اسرائیلی شده است. اگر چه رسانه‌های اسرائیلی از حملات سوریه ابراز خوشحالی می‌کنند، اما، به نوشته رأی الیوم، شیمریت مئیر، کارشناس مسائل خاورمیانه اسرائیلی، گفته که نباید در این خوشحالی عجله کرد. چرا که نبرد با ایران در سوریه، نبردی طولانی و دشوار است.

برخی از اسرائیلی‌ها از علنی شدن حملات اسرائیل به سوریه هم انتقاد کرده‌اند. ژنرال، زئیف فرکش، رئیس اسبق بخش اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، در گفتگویی با شبکه اسرئیلی «کان»، از ناکامی تل‌آویو در منع استقرار ایران در سوریه سخن گفت و خواستار بازگشت سیاست ابهام در مقابله با ایران شد. علاوه بر این، عاموس یادلین، رئیس مرکز پژوهش‌های امنیت ملی، هم درخواست مشابهی مطرح کرده است. یادلین هشدار داده که افزایش تنش فعلی ممکن است به جنگ با ایران منجر شود.

اگر چه حملات اسرائیل به سوریه تاکنون موفقیتی در پی نداشته است و نتوانسته هدف علنی اسرائیل، مبنی بر خارج کردن ایران از سوریه، را محقق کند، اما اسرائیلی‌ها از طریق این حملات و علنی کردن آنها، یک هدف ضمنی را دنبال می‌کنند و آن، پرهزینه نشان دادن حضور ایران در سوریه برای دمشق است. مانلیس، تلاش کرد این نکته را به طور غیرمستقیم بیان کند. او گفت: «ایران از سوریه استفاده می‌کند و سوریه هزینه می‌دهد.»

 

کد مطلب: 40095| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲ ۱۲:۳۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب