کد مطلب: 39975| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۳ ۸:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
هدف بانک مرکزی از تغییر روش سود کاهش گردش پول است

قائم مقام موسسه ملل:

هدف بانک مرکزی از تغییر روش سود کاهش گردش پول است

بانک و بیمه - ایران نیوز 24:قائم مقام موسسه اعتباری ملل گفت: هدف بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی دولت از تغییر روش پرداخت سود کاهش گردش پول است.

بنا براعلام روابط عمومی، محمد رضا مروجی با اشاره به اینکه پرداخت سود ماه شمار از حدود 20 سال پیش در شبکه بانکی رواج داشته است افزود: با ورود سیستم های کامپیوتری محاسبه سود بصورت روزشمار انجام شده و محاسبه دستی سود به صورت ماه شمار منسوخ شد. قائم مقام مدیرعامل موسسه اعتباری ملل ضمن اظهار نارضایتی از پرداخت سود بالا به سپرده های کوتاه مدت افزود: معمولاً در بسیاری از کشورها نه تنها به سپرده های روزشمار سودی پرداخت نمی شود که حتی کارمزد نیز از آنها دریافت می شود.

مروجی تصریح کرد: پیاده سازی روش محاسبه سود بر مبنای ماه شمار به جای روزشمار در شرایط فعلی کشور تصمیم سختی به نظر می رسد.وی اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که با تغییر روش پرداخت سود نقدینگی به سمت بازارهای موازی نظیر ارز، طلا، مسکن و غیره وارد شود که با برنامه ریزی صحیح می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

 قائم مقام موسسه اعتباری ملل ادامه داد: هدف بانک مرکزی از تغییر روش پرداخت سود کاهش گردش پول در بین سپرده های روزشمار است.مروجی بیان داشت: کاهش گردش پول در جامعه می تواند در نهایت منجر به کاهش تورم شود.

وی گفت:  تغییر روش پرداخت سود از روز شمار به ماه شمار می تواند منجر به افزایش سوددهی بانکها و موسسات اعتباری شده و تراز مالی آنها را بهبود بخشد. قائم مقام موسسه اعتباری ملل با انتقاد از حذف سپرده های ۲ تا ۵ ساله در شبکه بانکی اظهار امیدواری کرد این سپرده ها مجدداً به چرخه بانکی وارد تا سپرده ها پایدارتر باشند و بانک ها برنامه ریزی بهتری را برای سپرده ها داشته باشد.

کد مطلب: 39975| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۳ ۸:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب