کد مطلب: 39918| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۹ ۱۰:۴۵:۱۰| نسخه چاپی
 ابطال کارت‌های ملی قدیمی از هفته آینده

ابطال کارت‌های ملی قدیمی از هفته آینده

اجتماعی - ایران نیوز 24: سخنگوی ثبت احوال گفت: کلیه کسانی که قبل از اسفند سال 96 درخواست کارت ملی هوشمند کرده‌اند و کارت آنها نیز صادر شده اما برای دریافت کارت ملی هوشمندشان مراجعه نکرده‌اند از هفته آینده سریال کارت‌های قدیمی‌شان باطل خواهد شد و در مراجعه به دستگاه‌های دولتی با مشکل روبه‌رو خواهند شد.

سیف الله ابوترابی  اظهار کرد:‌ برای اولین بار سازمان ثبت احوال در سال 1295 تصویب نامه هیات وزیران برای تشکیل اداره احصائیه را تصویب و ابلاغ کرد و اولین بار در 3 دی ماه 1397 اولین شناسنامه برای فاطمه ایرانی در سنگلج تهران صادر شد.وی ادامه داد: این سازمان با تصویب قانون و بخشنامه‌ها ارتقاء یافت و در سال 1307 اداره ثبت احوال در کل کشور شکل گرفت و صدور شناسنامه در سراسر کشور آغاز شد. همچنین در سال 1314 اداره آمار به سازمان ثبت احوال کشور اضافه شد و بخش سرشماری نفوس را در کشور سازمان ثبت احوال تا سال 1337 که بعد از آن اداره آمار از ثبت احوال جدا شد بر عهده گرفت.

سخنگوی سازمان ثبت احوال اضافه کرد: در سال 1368 با صدور شناسنامه و صورت برداری از اسناد سه جلدی گذشتگان، هم آنهایی که در قید حیات بودند و هم آنهایی که فوت کردند و اختصاص شماره ملی به آنان تحولی در ثبت احوال آغاز شد و بحث صدور کارت ملی قدیم در سال 1376 نیز آغاز گردید و تا به امروز نیز بحث صدور کارت ملی هوشمند را در دست داریم.وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به آخرین آمار صدور کارت ملی هوشمند اشاره کرد و گفت: تا کنون بیش از 47 میلیون و 200 هزار نفر تکمیل ثبت نام انجام داده‌اند و برای 44 میلیون و 500 هزار نفر کارت هوشمند ملی صادر شده است که از این تعداد حدود 44 میلیون کارت به استان‌ها ارسال و تحویل هم وطنان داده شده است.

ابوترابی ادامه داد:‌ تعدادی کارت‌ ملی هوشمند صادر شده است اما در ادارات ثبت احوال باقی مانده است. ثبت احوال نیز برای حل این مشکل اعلام کرده است کسانی که برای دریافت کارت ملی هوشمندشان قبل از سال 96 اقدام کرده‌اند از هفته آینده کلیه کارت‌های نمونه قدیم آنها از درجه اعتبار ساقط و سریال کارت‌هایشان از مراکزی که با آنها در ارتباطند و استعلام انجام می‌دهند فاقد اعتبار خواهد بود.سخنگوی سازمان ثبت احوال افزود: امروزه بیش از 190 دستگاه به صورت بر خط با سازمان ثبت احوال در ارتباط هستند و بیش از 200 هزار نقطه تماس بر خط با پایگاه اطلاعاتی جمعیت کشور به منظور احراز هویت وجود دارد.

به گفته وی، افرادی که درخواست کارت هوشمند کرده‌اند و کارت آنها صادر شده است کلیه سریال کارت‌های نمونه قدیم کسانی که تا پایان سال 96 درخواست کرده‌اند باطل می‌شود. بنابراین این افراد باید به دفاتر پست، پیشخوان و ثبت احوالی که برای ثبت نام به آنجا مراجعه کرده‌اند رفته و کارت‌هایشان را دریافت کنند. وی اضافه کرد: کسانی که در سال 97 درخواست کارت ملی هوشمند کرده‌اند اما هنوز کارت‌هایشان صادر نشده نیز نگرانی نداشته باشند. همچنین به هموطنان تاکید می‌کنم با توجه به اینکه تا پایان سال 97 کلیه کارت‌هایی که اعتبارشان بر اساس مصوبه هیات وزیران تمدید شده بود عملا باطل خواهد شد و سازمان هیچ برنامه‌ای برای تمدید آن ندارد. لذا هموطنان بایستی هر چه سریعتر به دفاتر پست و پیشخوان برای دریافت کارت و یا تکمیل ثبت نام مراجعه کنند. همچنین کسانی که هنوز ثبت نام نکرده‌اند نیز زمان ثبت نام کارت ملی هوشمند را به پایان سال موکول نکنند و در این سه ماه پایانی سال نسبت به انجام آن اقدام کنند.

ابوترابی با بیان اینکه جمعیتی حدود 12 تا 15 میلیون نفر داریم که هنوز برای ثبت نام کارت ملی مراجعه نکرده‌اند، گفت: این افراد نیز بایستی هر چه سریعتر برای ثبت نام کارت ملی هوشمند مراجعه کنند.وی تصریح کرد: کسانی که قبل از اسفند سال 96 درخواست کارت ملی هوشمند کرده‌اند و کارتشان صادر شده اما مراجعه نکرده‌اند از هفته آینده سریال کارت‌های قدیم‌شان باطل خواهد شد و در مراجعه به دستگاه‌های دولتی به مشکل خواهند خورد. بنابراین برای دریافت آن باید هر چه سریعتر به دفاتر پست و پیشخوان و ثبت احوال مراجعه کنند.

ابوترابی به ثبت نام کارت ملی هوشمند نیز اشاره کرد و گفت: برای حل مشکل هم وطنانی که دارای محدودیت‌های حرکتی هستند یعنی سالخوردگان، جانبازان و افرادی که دارای ناتوانی جسمی هستند و یا در بعضی از مراکز نگهداری مانند بهزیستی و یا دیگر جاها نگهداری می‌شوند بیش از 667 ایستگاه سیار فعال شده است. همچنین برای خانواده‌هایی که معلول یا سالمندی که توان حرکتی ندارد در صورت درخواست ایستگاه سیار ایستگاه‌های سیاری به محل اعزام شده است. ابوترابی در ادامه صحبت‌هایش به هزینه‌های صدور کارت ملی هوشمند نیز اشاره کرد و گفت: تا پایان سال 97 رقم‌های هزینه صدور کارت ملی هوشمند ثابت است یعنی از سال 94 تا 97 هزینه واریزی به حساب خزانه 20 هزار تومان است. همچنین برای تصویربرداری و تکمیل ثبت نام حداکثر 9000 تومان و برای تحویل کارت ملی هوشمند به هموطنان حداکثر 2000 تومان و جمعا 11 هزار تومان برای فرآیند ثبت نام تا تحویل هزینه اخذ می‌شود.

 

کد مطلب: 39918| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۹ ۱۰:۴۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب