کد مطلب: 39890| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۶ ۸:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
ایران در زمره 10 کشور بحران خیز جهان /آموزش 3500 بسیجی برای مواجه با شرایط بحرانی در پایتخت

شهردار تهران در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان بسیج شهرداری با سازمان آتش‌نشانی:

ایران در زمره 10 کشور بحران خیز جهان /آموزش 3500 بسیجی برای مواجه با شرایط بحرانی در پایتخت

شهرداری حمل و نقل - ایران نیوز 24: شهردار تهران گفت: ایران جز ۱۰ کشور بحران خیز جهان است و باید بپذیریم که زلزله در تهران جزئی از زندگی ماست. بر این اساس نیز باید نحوه مقابله با آن را بیاموزیم و به شهروندان آموزش دهیم.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز 24، پیروز حناچی که در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان بسیج شهرداری با سازمان آتش‌نشانی سخن می گفت، با بیان اینکه در حفاری های جنوب تهران گاهی در عمق ۹ متری آجر یافت می شود که نشان می‌دهد این شهر چند بار زیر و رو شده است، ادامه داد: ایران جزء ۱۰ کشور بحران خیز جهان است و باید بپذیریم که زلزله در تهران جزئی از زندگی ماست. بر این اساس نیز باید نحوه مقابله با آن را بیاموزیم و به شهروندان آموزش دهیم. حناچی به تجربه زلزله بم اشاره کرد و گفت: سفیر ایران در فرانسه تعریف می کرد روزی که زلزله بم آمد ساعت ۴ صبح زنگ خانه ما به صدا درآمد، گروهی آمده بودند و گفتند که تخصص امدادرسانی در زلزله دارند و می خواهند که ویزا برایشان صادر شود که به بم بروند. این در حالی بود که به گفته وزیر هنوز کسی در تهران از زلزله اطلاع نداشت.

شهردار تهران با بیان اینکه مشکل ما در مقابله با بحران ها در هوشمند بودن یا نبودن سازمان ذیربط است، عنوان کرد: اینکه سازمان های مسئول چقدر بتوانند با سرعت به محل حادثه برسند و در زمان طلایی به امداد رسانی بپردازند، نکته بسیار مهمی است. در واقع، این نکته که در همان ساعات اولیه امدادرسانان آموزش کافی دیده باشند تا بتوانند با کم ترین آسیب مصدومان را نجات دهند، بسیار حائز اهمیت است. حناچی ادامه داد: در حوادثی که در کشور ما اتفاق می افتد، با هجوم افرادی مواجه هستیم که قصدشان کمک به آسیب دیدگان است، اما آموزش های لازم را ندیده اند و گاهی حضور این افراد برای سایر امدادرسانان دردسرآفرین می شود. به همین دلیل، در برخی از کشورهای پیشرفته منطقه آسیب دیده کاملاً بسته می شود و حالت نظامی پیدا می کند. این امر برای جلوگیری از ورود افراد ناآشنا و نابلد به منطقه آسیب دیده است.

وی در ادامه تصریح کرد: تجربه ساختمان پلاسکو برای ما تجربه نادری بود و امیدوارم دیگر تکرار نشود. البته باید بدانیم در تهران ۹۰۰ ساختمان بالای ۱۲ طبقه داریم که ۲۰۰ ساختمان از این تعداد در معابری قرار دارد که سازه های عظیم امدادرسانی نمی توانند به آن وارد شوند. این جاست که ضرورت آموزش ساکنان این برج ها خود را نشان می دهد تا بدانند در برابر آتش سوزی چگونه باید رفتار کنند.

شهردار تهران به آتش سوزی در ساختمان وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: تجربه پلاسکو در مهار آتش سوزی کمک بسیاری به نیروهای ما در آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو کرد، اما ما همچنان با مشکلات دیگری مواجه بودیم که یکی از آن ها نداشتن نقشه ساختمان بود. در حالی که در کشورهای توسعه یافته زمانی که ساختمانی آسیب می بیند معمار و سازنده آن ساختمان نیز با تمام مدارک ساختمان در اتاق بحران حاضر می شوند. به گفته حناچی، خوشبختانه در پرتال شهرداری تهران هم اکنون مدارک ساختمان هایی که ساخته می شوند نگهداری می شود، اما در مورد ساختمان های قدیمی چنین چیزی وجود ندارد.وی در ادامه گفت: در مقابله با زلزله ما دو راه در پیش رو داریم؛ یا باید خود را به دست سرنوشت بسپاریم یا اینکه فرض کنیم زلزله در بدترین شرایط آمده است و به دنبال راهکار مقابله با آن باشیم و مطالعات لازم در این زمینه را شروع کنیم.

شهردار تهران یادآور شد: ژاپنی ها در دهه ۷۰ در مورد زلزله تهران مطالعاتی را انجام دادند که در دسترس است. یکی از بحران هایی که ما در صورت وقوع زلزله در تهران با آن رو به رو خواهیم شد شبکه گازرسانی در معابر است که اگر ایمنی لازم و تجهیزات قطع گاز در آن وجود نداشته باشد بحرانی به مراتب بزرگ تر از تخریب ساختمان ها خواهد داشت. حناچی در ادامه گفت: زلزله یک موضوع واقعی است و ما باید آموزش های لازم برای مقابله با آن را به شهروندان ارائه دهیم و راهی جز این وجود ندارد. نیروهای متخصص ما می توانند به عنوان نیروهای اصلی در مقابله با بحران حضور داشته باشند و نیروهای مردمی و بسیج در صورت داشتن آموزش های لازم می توانند کمک کننده باشند. بسیجیان امتحان خود را در جنگ به خوبی پس دادند و در مواقع بحرانی می توانند به یاری آسیب دیدگان بشتابند. براین اساس، تفاهم نامه ای که امروز امضا می شود برای آموزش این عزیزان است.

* اعلام آمادگی بسیج شهرداری برای مواجه با شرایط بحرانی در پایتخت

رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران، از آمادگی این سازمان برای ارائه خدمات در شرایط بحرانی از جمله زلزله و سیل در پایتخت خبر داد.مجتبی سالک در مراسم امضای تفاهم نامه آموزشی میان سازمان بسیج شهرداری تهران با سازمان آتش نشانی، گفت: دوستان خود را در سازمان آتش نشانی به عنوان یک بسیجی می دانیم و تلاش می کنیم از ظرفیت این دو مجموعه به نحو مطلوب استفاده کنیم.

وی اظهارداشت: یکی از دغدغه های مدیریت شهری این است که چطور بتوانیم از ظرفیت بسیج برای اداره کلانشهری مثل تهران استفاده کنیم و در این بخش می توان از ظرفیت و پتانسیل بسیج استفاده بهینه برد و امیدواریم با هم افزایی و تعامل با مدیران شهرداری این اتفاق مهم رخ دهد.

رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران، افزود: براین اساس تفاهمنامه‌ای آموزشی فی مابین سازمان بسیج شهرداری تهران و سازمان آتش‌نشانی درنظر گرفته شد که هدف از امضای این تفاهمنامه آموزش لازم و تخصصی به بسیجیان برای شرایط بحرانی از جمله زلزله، آتش‌سوزی و سیل است. سالک تصریح کرد: هم اکنون ۱۱ گردان در سازمان بسیج شهرداری تهران آماده شدند که از این تعداد دو گردان ویژه خواهران و ۹ گردان ویژه برادران است که علاوه براین تعداد باید یک گردان ویژه نیز به آنها اضافه کرد که افراد در این گردان آموزشهای اختصاصی و ویژه ای را دیده اند.

وی از آمادگی بسیج شهرداری تهران برای ارائه خدمات در شرایط بحرانی خبر داد و گفت: ما باید آموزش های لازم را در برابر بلایای طبیعی به مردم بدهیم و در این زمینه  بسیج شهرداری تهران آمادگی خود را برای فراگیری این آموزشها اعلام کرده است. رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران گفت: مدت زمان این تفاهم نامه یک ساله بوده است و امیدواریم این تفاهمنامه فرآیند خوبی را داشته باشد

* اجرای نظام بازرسی تمامی ساختمان‌های بلند در تهران

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیا اینکه داشتن 130 ایستگاه آتش‌نشانی و 5000 نفر آتش‌نشان برای ابر کلانشهر تهران جوابگو نیست،   گفت: در پایتخت روزانه حدود 300 حادثه اتفاق می افتد که 70تا 80 مورد آن آتش سوزی است و آتش نشانان تلاش می کنند در این حوادث به بهترین نحو امدادرسانی کنند.

مهدی داوری در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان بسیج شهرداری و آتش نشانی تهران  افزود: در یک سال گذشته مساعدت‌هایی از سوی شهرداری تهران صورت گرفته است و اخیراً امکانات زیادی را به ناوگان آتش نشانی اضافه کرده‌ایم ولی این امکانات جواب شهری به وسعت تهران را نمی‌دهد و باید آتش‌نشانی تجهیزتر شود. وی اضافه کرد: آخرین اقدامی که در این سازمان صورت گرفت، اجرای نظام بازرسی تمامی ساختمان‌های بلند بود که در حال حاضر ساختمان‌های فرسوده در شهر تهران شناسایی شده‌اند و در صورت بروز حادثه قطعاً این ساختمان‌ها آسیب‌ها و تلفات بیشتری خواهند داشت.به گفته داوری، برای افزایش توان تخصصی، رشته مهندسی حریق برای اولین بار تأسیس شد و دانشگاه خواجه نصیر این رشته را تدریس می‌کند و ایران جزو پنج کشوری است که در این رشته ورود پیدا کرده است.

داوری با اشاره به این که در دنیا رویکرد مقابله با بحران و حوادث بزرگ، رویکردی مردم محور است، تاکید کرد: بسیج به عنوان پتانسیل بزرگ و نیروی داوطلبی همیشه درصحنه های مختلف به موقع عمل کرده است و در۴۰ سال گذشته نیز در شرایط سخت همواره پای کار بوده است. مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری تهران ۳۵۰۰ بسیجی دارد که در این تفاهم نامه آموزش های لازم را خواهند دید، گفت: از آنجایی که بسیجیان اقشاری هستند که در میان مردم پراکنده هستند و زندگی می کنند، می توانند سفیران خوبی برای ایمنی در محیط های زندگی خود و شهروندان باشند. این تفکر و اعتقاد در ما وجود دارد که بسیجیان و آتش‌نشانان نیروهای روزهای سخت هستند و از این پتانسیل بزرگ می‌توان به بهترین شکل استفاده کرد.

به گزارش ایران نیوز24، در پایان این مراسم سازمان بسیج شهرداری تهران به منظور آمادگی هر چه بیشتر گردان‌های خود و ارائه خدمات مطوب به شهروندان در مواقع بحران، تفاهم نامه‌ای را با سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران منعقد کرد.انعقاد این تفاهم نامه با توجه به ضرورت مقابله با بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی و کاهش تلفات ناشی از آن در گستره شهر تهران و نقش موثر بسیجان در حوادث گذشته همانند پلاسکو، زلزله کرمانشاه، سیل سال ۱۳۹۴، برف سنگین بهمن سال ۱۳۹۶ می باشد. در این تعامل و همکاری مشترک، ۳۵۰۰ نفر از بسیجیان شهرداری تهران در قالب ۱۷۰۰۰ ساعت نفر و در سه رده، آموزش خواهند دید.

کد مطلب: 39890| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۶ ۸:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب