کد مطلب: 39825| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۹ ۹:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
صندوق مسکن یکم چگونه زوج‌های جوان را صاحبخانه می‌کند؟

هفت نکته ضروری برای مشتریان صندوق مسکن یکم

صندوق مسکن یکم چگونه زوج‌های جوان را صاحبخانه می‌کند؟

بانک و بیمه - ایران نیوز 24: افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم در ماه‌های اخیر، دولت را به فکر انداخته تا میزان وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم را افزایش دهد.

این موضوع در ماه‌های اخیر در دست بررسی است و هنوز خبر قطعی درباره مبلغ و میزان افزایش این وام ارائه نشده اگر چه خبر‌های غیررسمی از افزایش دو برابری یا رشد مبلغ وام تا سقف ۲۰میلیون تومان برای هر یک از زوج‌ها حکایت دارد. پس تا وقتی تکلیف کار مشخص شود، بهتر است خودتان را به روز نگه دارید.

۱- طرح ارائه وام زوج‌های جوان از سوی بانک مسکن و از سال ۹۴ آغاز شد. این بانک دولتی فعلا در شهر‌های کوچک ۴۰ میلیون تومان، در شهر‌های متوسط ۶۰میلیون تومان و در شهر‌های بزرگ برای هر یک از زوج‌ها تا سقف ۸۰میلیون تومان وام می‌دهد.

۲- افراد واجد شرایط دریافت این وام باید حتما خانه اولی باشند. به این معنی که تا به حال سند هیچ واحد ملکی به نام خودشان یا همسرشان نخورده باشد. حداقل سن برای دریافت این وام ۱۸سال است.

۳- زوج‌ها در پایتخت باید برای مدت ۱۰ماه، نصف مبلغ وام یعنی ۴۰ میلیون تومان را سپرده و سپس وام از صندوق پس انداز یکم دریافت کنند. اگر هر دو بخواهند وام دریافت کنند، باید نفری ۴۰ میلیون و در مجموع ۸۰میلیون را به مدت ۱۰ماه در یک حساب سپرده‌گذاری کنند تا بتوانند در موعد مقرر ۱۶۰ میلیون تومان وام را علاوه بر اصل پول خود دریافت کنند. به جز این پول متقاضیان خرید مسکن می‌توانند به درخواست خود نفری ۲۰میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند. وام جعاله را برای بازسازی و تعمیر واحد مسکونی می‌دهند و اگر هر یک زوج دونفرشان وام را بخواهند به هر کدامشان ۲۰ میلیون وام جعاله تعلق می‌گیرد. متوجه شدید چه اتفاقی افتاد؟ مجموع دریافت وام برای زوج‌ها به ۲۰۰ میلیون تومان رسید.

۴- نکته قابل توجه اینجاست که اگر صاحب خانه‌ای هستید، اما برای خرید یا بازسازی آن از وام و تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشید، باز هم می‌توانید برای دریافت وام مسکن اولی‌ها درخواست بدهید.

۵- شرایط دریافت وام صندوق پس انداز یکم می‌تواند گاهی پیچیده شود؛ مثلا ارزش ملک خریداری شده باید حداقل ۲۰ درصد از مبلغ خود وام بیشتر باشد. ملک نباید دارای عمر بالای ۱۵ سال باشد. حداقل سن برای متقاضیان دریافت وام مسکن اولی‌ها ۱۸سال است. این فرد باید درآمد مستقل داشته باشد. فرد یا زوج درخواست دهنده وام باید دارای حساب پس‌انداز با سپرده‌ای به میزان نصف مبلغ دریافتی مورد نظر داشته باشند. خانه مورد نظر جهت خرید باید در محدوده شهر قرار داشته باشد. همچنین معرفی یک ضامن معتبر با دارا بودن فیش حقوقی خاص و درآمد ماهانه به صورت سه برابر مبلغ قسط از مهم‌ترین شرایط دریافت وام به حساب می‌آید.

۶- برای دریافت وام باید اصل و تصویر پایان کار ساختمانی، ارائه مدارک شناسایی خریدار و فروشنده، ارائه و تکمیل فرم درخواست، ارائه قبض ساختمان، اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت، ارائه فیش حقوقی، برگه گردش حساب ضامن، چک استخدامی را ارائه کرد.

۷- نحوه بازپرداخت وام صندوق پس انداز یکم قسط‌های این نوع وام‌های بانکی ۱۲ساله هستند و می‌توان به صورت پلکانی اقدام به پرداخت آن‌ها کرد. به این ترتیب که بعد از گذشت سال اول مبلغ اقساط به صورت تدریجی افزایش پیدا می‌کند و زمان بازپرداخت مسکن از ۱۲سال به ۱۵سال است. همچنین وام مسکن یکم با نرخ سود هشت درصدی پرداخت می‌شود و فرد با دریافت ۸۰میلیون وام برای خرید خانه باید ماهانه ۹۳۰هزار تومان قسط پرداخت کند. این قوانین و مقررات می‌توانند در روز‌ها و هفته‌های آینده تغییر کنند، اما لازم نیست تا انجام آن‌ها منتظر بمانید، چون قوانین صندوق مسکن یکم می‌گویند تغییرات برای همه، تغییر پیدا می‌کند.

کد مطلب: 39825| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۹ ۹:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب