کد مطلب: 39697| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱ ۱۱:۱۶:۱۰| نسخه چاپی
پاتک ویزایی ایران به آمریکا

پاتک ویزایی ایران به آمریکا

اجتماعی - ایران نیوز 24: رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اجرائی‌شدن طرح روادید الکترونیک بدون برچسب از اول آذرماه ۱۳۹۷ خبر داد. این طرح را می‌توان اقدامی برای دورزدن قوانین ضدمهاجرتی ترامپ دانست که یکی از بخش‌هایش سنگ‌اندازی جلوی سفر اتباع دیگر کشور‌ها به ایران بود.

بر اساس دستور ترامپ، هر یک از اتباع دیگر کشور‌ها که به ایران سفر کنند برای سفر به آمریکا نیاز به درخواست ویزای جدید خواهند داشت، حتی اگر آن‌ها شهروند یکی از کشور‌هایی باشند که برای سفر به آمریکا نیاز به ویزا نداشته باشند. این تصمیم ترامپ می‌توانست آسیب زیادی به سفر گردشگران، تجار و سیاست‌مداران خارجی به ایران بزند، چراکه قابل پیش‌بینی بود که آن‌ها به دلیل همین ممنوعیت و سخت‌گیری برای سفر به آمریکا قید سفر به ایران را بزنند.
بر اساس خبری که علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اعلام کرد: «با هماهنگی‌های انجام‌شده با وزارت امور خارجه و نیروی انتظامی این طرح از امروز در مقاصد فرودگاهی به اجرا درخواهد آمد و برای آن‌ها روادید الکترونیک بدون برچسب صادر خواهد شد.مونسان هدف از اجرای این طرح را تسهیل در رفت‌وآمد و نیز تسریع در انجام امور اداری عنوان و ابراز امیدواری کرد این اقدام در افزایش گردشگران ورودی به کشور تأثیر بسزایی داشته باشد.
همین چند روز پیش وقتی قرار بود تیم ملی فوتبال ونزوئلا برای یک بازی دوستانه به ایران سفر کند، در پی مخالفت و اعتراض اعضای این تیم سفر آن‌ها به ایران لغو شد و به همین دلیل بازی در خارج از ایران و در دوحه؛ پایتخت قطر برگزار شد. قرار بود ایران و ونزوئلا ۲۹ آبان‌ماه در استادیوم آزادی دیدار کنند که تیم حریف اعلام کرد به دلیل دراختیارداشتن شش بازیکن با اقامت آمریکا نمی‌تواند به تهران سفر کند، چراکه اگر مهر ورود به ایران در پاسپورت آن‌ها حک شود، در ادامه از سوی آمریکایی‌ها با تحریم مواجه خواهند شد.
در رابطه با روادید الکترونیک بدون برچسب که رئیس سازمان میراث فرهنگی خبر آغاز آن را اعلام کرد، ایسنا نیز در گزارشی نوشت: ایران در ۱۱۰ نقطه جهان و فرودگاه‌های بین‌المللی داخل کشور برای اتباع خارجی «روادید الکترونیکی» صادر می‌کند که به ویزای «بدون مُهر و برچسب» معروف بوده و امتیازی برای گردشگران نگران دنیاست تا با خیالی آسوده‌تر به ایران سفر کنند. روادید الکترونیک، یعنی برچسب در گذرنامه نصب نمی‌شود، به‌اضافه اینکه مهر ورود و خروج هم در گذرنامه ثبت نخواهد شد. هزینه و مدت‌زمان اعتبار آن نیز مشابه روادید معمول ایران است.
این توضیحات مجتبی کریمی، رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه است. به گفته او، طرح روادید الکترونیکی از حدود دو سال پیش در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی کشور به اجرا درآمده و شکل کامل آن از یک سال پیش عملی شد. این در حالی است که علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اواخر مردادماه امسال در نشست اعضای هیئت‌مدیره هتلداران، اجرای آن را در آینده‌ای نزدیک و در توافق با ناجا و وزارت خارجه وعده داد.
«روادید الکترونیکی کامل» یعنی برچسب ویزا و مهر ورود و خروج در گذرنامه اتباع خارجی، ثبت نمی‌شود. مونسان در پاسخ به مطالبه هتلداران حاضر در آن نشست درباره ضرورت درج‌نشدن مهر ورود و خروج در گذرنامه اتباع خارجی که تمایل دارند به آمریکا سفر کنند و نمی‌خواهند با محدودیت‌ها و موانع آن کشور روبه‌رو شوند، گفته بود: «درباره بحث گذرنامه گردشگران خارجی که مهر ویزا روی آن زده نشود تا به این شکل که مشوقی باشد تا آن‌ها بدانند با آمدن به ایران مشکلی برایشان پیش نمی‌آید، باید بگویم که ما این درخواست را کردیم و خوشبختانه ناجا نیز با ما همکاری داشته و موافق این موضوع بوده است و تنها موافقت وزارت خارجه و معاون‌اول رئیس‌جمهور مانده که امیدواریم این اقدام نیز به‌زودی انجام شود ».
مهرماه نیز خبر‌هایی منتشر شد که فرودگاه بین‌المللی تهران این طرح را به تازگی به اجرا گذاشته و گردشگران در مبادی ورودی ایران می‌توانند درخواست کنند مهر ورود و خروج ایران روی گذرنامه ثبت نشود. این در حالی است که کریمی، رئیس اداره گذرنامه وزارت امور خارجه، به ایسنا گفت: بستر این طرح اوایل سال ۹۳ آماده شد که دو سال پیش در فرودگاه بین‌المللی مشهد به اجرا درآمد و ۲۲ بهمن سال ۹۶ نیز شکل کامل آن در فرودگاه بین‌المللی تهران و ماه رمضان امسال در فرودگاه بین‌المللی شیراز اجرا شد و از مهرماه امسال در سایر فرودگاه‌های بین‌المللی کشور، فراگیر شده است.
اتباع خارجی از ۱۱۰ نقطه سراسر جهان می‌توانند روادید ایران را الکترونیکی دریافت کنند. او درباره اجرای چنین طرحی، در واکنش به فرمان مهاجرتی آمریکا درباره منع سفر به هفت کشور مسلمان ازجمله ایران تأکید کرد: این موضوع به نحوه برخورد کشوری خاص با مسافران ارتباطی نداشته و صدور روادید الکترونیک بدون مُهر ورود و خروج از سال‌ها قبل سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی شده که به منظور ارتقای برنامه روادید ایران بوده است تا بدون حضور ارباب‌رجوع در نمایندگی‌های ایران و بدون صدور برچسب و درج مهر ورود و خروج در گذرنامه صادر شود.
به گفته کریمی، «روادید الکترونیکی کامل»؛ یعنی بدون برچسب و مهر ورود و خروج، طرحی است که در برخی کشور‌های دیگر نیز اجرا می‌شود. وزارت خارجه نیز با توجه به مصوبه هیئت وزیران و حمایت وزیر امور خارجه درباره صدور روادید الکترونیکی با بالاترین استاندارد‌ها اقدام کرد. اکنون تقریبا در ۱۱۰ نقطه ازجمله در فرودگاه‌های بین‌المللی داخل کشور و همچنین نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، این روادید صادر می‌شود. روادید الکترونیکی یا «ویزای بدون برچسب و مُهر» واکنشی به فرمان مهاجرتی ترامپ نیست.
وی همچنین با اشاره به تجهیز وب‌سایت روادید الکترونیک ایران که منطبق با استاندارد‌های روز جهان است، گفت: اگر تحریم‌ها وجود نداشت و با بانک‌ها در برخی کشور‌ها دچار مشکل نبودیم، حتی نیاز نبود متقاضی در نمایندگی ایران در خارج از کشور برای دریافت روادید حاضر شود؛ می‌توانست با واریز مبلغ ویزا به صورت الکترونیکی، روادید خود را دریافت کند. وب‌سایت روادید الکترونیک وزارت خارجه حتی امکان صدور بیمه‌نامه الکترونیکی را نیز دارد.کریمی درباره رایگان‌شدن ویزای ترانزیتی ایران با ۷۲ ساعت اعتبار که اوایل مهر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر آن را اعلام کرد، با تأکید بر اینکه تمام طرح‌های ویزا را وزارت خارجه باید اجرا کند، گفت: ویزای ترانزیت با کد «G» چندین دهه است که در ایران اجرا می‌شود و برای ترانزیت زمینی حداکثر هفت روز و برای مسافران ترانزیت هوایی نهایت سه روز اعتبار دارد. قیمت آن نیز بر اساس عمل متقابل با کشور‌های مختلف تعیین شده است.
ایران دارای بهترین امنیت برای سفر
در همین حال و در خبری دیگر مرتبط با حوزه گردشگری ایران، روز‌های گذشته یک خبر خوب دیگر نیز منتشر شد. بر اساس گزارشی با عنوان «نقشه مخاطرات سفر در سال ۲۰۱۹»، ایران به لحاظ امنیت جزء کم‌خطرترین کشور‌ها به مسافران و گردشگران جهان معرفی شده است.بر اساس گزارش «نقشه مخاطرات سفر در سال ۲۰۱۹» که با همکاری دو سازمان فعال در زمینه ارزیابی خطر به نام‌های «اینترنشنال SOS» و «کنترل ریسک» تهیه شده است، ایران به لحاظ امنیت جزء کم‌خطرترین کشور‌ها و به لحاظ حمل‌ونقل و همچنین خدمات درمانی جزء پرمخاطره‌ترین کشور‌ها به مسافران معرفی شده است.
بر اساس این گزارش، ایران از نظر امنیت برای مسافران در رده کشور‌های امن اروپایی مانند انگلیس، اسلوونی، دانمارک و سوئیس جای گرفته است. خشونت سیاسی، شامل تروریسم، اعتراضات مدنی، شورش و جنگ، ناآرامی‌های اجتماعی شامل خشونت‌های قومی و فرقه‌ای و جرائم خشونت‌آمیز ازجمله شاخص‌هایی هستند که در طبقه‌بندی کشور‌ها بر اساس امنیت مدنظر قرار گرفته‌اند. به‌این‌ترتیب سوریه، یمن، افغانستان، لیبی، سودان جنوبی و سومالی از کشور‌هایی هستند که دارای شدیدترین مخاطرات امنیتی معرفی شده‌اند.
روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت نیز در گزارشی دراین‌باره آورده است: امنیت ایران در سطح کشور‌های اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا ارزیابی شده است. به‌جز ایران، تنها در تعداد انگشت‌شماری از دیگر کشور‌های خاورمیانه مانند کویت و قطر نیز سطح خطر‌های امنیتی «پایین» ارزیابی شده است.
امنیت کشور‌های ترکمنستان و عربستان سعودی متوسط ارزیابی شده و پاکستان، عراق و افغانستان به همراه بسیاری از کشور‌های آفریقایی، در رده کشور‌های «خطرناک» برای گردشگران قرار گرفته‌اند. در میان کشور‌های جهان، فنلاند، نروژ و دانمارک به‌عنوان امن‌ترین‌ها معرفی شده‌اند.

کد مطلب: 39697| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱ ۱۱:۱۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب