کد مطلب: 39636| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۴ ۸:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
باج آمریکا به ترکیه برای سکوت در پرونده خاشقچی

باج آمریکا به ترکیه برای سکوت در پرونده خاشقچی

بین الملل - ایران نیوز 24: شبکه خبری ان‌بی‌سی در آمریکا گزارش داده است که کاخ سفید برای جلب نظر حکومت ترکیه و "آرام کردن" آن در پرونده جمال خاشقجی، اخراج فتح‌الله گولن از آمریکا را بررسی می‌کند.

به گزارش بی بی سی، این گزارش می‌گوید اخراج احتمالی فتح‌الله گولن برای آن خواهد بود که ترکیه فشار بر عربستان را در ماجرای جمال خاشقجی کم کند.ان‌بی‌سی منبع گزارش خود را "دو مقام ارشد آمریکایی و دو نفر دیگر که مطلع شده‌اند" ذکر کرده است.فتح‌الله گولن، رهبر سیاسی مذهبی جنبش خدمت است که زمانی به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، نزدیک بود، اما حالا از منتقدان او است. گولن نزدیک دو دهه است که در پنسیلوانیا، در آمریکا زندگی می‌کند و به دنبال کودتای نافرجام ترکیه، درخواست استرداد او یکی از مسائلی است که به تنش بین آمریکا و ترکیه منجر شده است.

از زمانی که جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول ناپدید شد، مقام‌های ترکیه افشاگری‌های متعددی در این باره انجام داده‌اند که به فشار بین‌المللی گسترده علیه عربستان و محمد بن سلمان، ولیعهد پرنفوذ آن انجامیده است.ان‌بی‌سی می‌گوید کارکنان نهادهای قضایی و امنیتی در برابر درخواست کاخ سفید برای بررسی اخراج فتح‌الله گولن مقاومت کردند.ان‌بی‌سی نوشته است که دولت آمریکا یک ماه قبل از نهادهای امنیتی و قضایی آمریکا خواست تا راه‌های قانونی احتمالی برای اخراج گولن را بررسی کنند. آنچه ان‌بی‌سی منتشر کرده تنها یک گزارش است که منبع دیگری آن را تایید نکرده است. اما این گزارش پس از آن منتشر می‌شود که پلیس آمریکا یک ماه پیش به محل اقامت آقای گولن در پنسیلوانیا رفت.

محل اقامت گولن در پنسیلوانیا

سخنگوی گولن گفته است که یکی از محافظان محل به سوی مزاحمی که تصور می‌شد مسلح بوده شلیک کرده بود و دلیل مراجعه پلیس همین بود.اما برخی از رسانه‌های طرفدار دولت در ترکیه نوشتند که این حادثه در واقع یورش پلیس به محل اقامت آقای گولن بوده است. روز گذشته یادداشت نویس روزنامه ترکیه، نزدیک به دولت، مدعی شد که ماموران اف‌بی‌آی تلاش کردند که پس از تیراندازی وارد مجموعه شوند، اما ماموران سیا مانع آنان شدند.او همچنین مدعی شد که اف‌بی‌آی اخیرا تحقیقاتش درباره جنبش گولن را وسعت بخشیده و روی احتمال پولشویی، کلاهبرداری و فرار از مالیات متمرکز شده است. دولت آمریکا هنوز درباره ادعاهای مطرح‌شده در گزارش ان‌بی‌سی به طور رسمی موضعی نگرفته است.

کد مطلب: 39636| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۴ ۸:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب