کد مطلب: 39586| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۰ ۸:۴۰:۱۰| نسخه چاپی
تسویه حساب تابستانه کتاب تا پیش از آغاز هفته کتاب

مدیرعامل خانه کتاب خبر داد

تسویه حساب تابستانه کتاب تا پیش از آغاز هفته کتاب

ادبیات و شعر - ایران نیوز 24: مدیرعامل خانه کتاب با تشریح برنامه‌های بیست و ششمین دوره هفته کتاب از تسویه حساب تابستانه کتاب تا پیش از آغاز این دوره هفته کتاب خبر داد.

نیکنام حسین‌پور با اشاره به مشارکت سازمان‌ها و نهادهای مختلف در برگزاری هفته کتاب گفت: بیش از 60 سازمان و نهاد در ستاد اجرایی هفته کتاب حضور پیدا کردند. ستاد نقش هماهنگ‌کننده را دارد و سعی کرده این هماهنگی را با همه نهادها و سازمان‌های حوزه کتاب به عمل آورد. برخی از سازمان‌هایی که در سالهای گذشته در حوزه کتاب فعال بودند را دوباره فعال کردیم و برخی را که منفعل شده بودند نیز به فعالیت واداشتیم، البته در این میان برخی سازمان‌ها و نهادها همچون وزارت بهداشت را که ارتباط نزدیکی با کتاب دارد، هنوز نتوانسته‌ایم چندان موافق کنیم تلقی ما از کتاب برای مسئولان فرهنگی این سازمان هنوز جا نیفتاده است.

دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب با اشاره به برنامه‌هایی که برای هفته کتاب پیش‌بینی شده است، گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های طرح حمایت‌های فصلی است که مطابق با آن،‌ همزمان با هفته کتاب طرح پاییزه را اجرا خواهیم کرد و از آنجایی که رویکرد اصلی ما در تابستانه کتاب حمایت از کتاب‌های تالیفی بود، حمایت از این آثار را نیز در طرح پاییزه ادامه می‌دهیم.حسین پور گفت: در بررسی‌های اولیه طرح تابستانه کتاب تغییر محسوسی در حمایت از آثار تالیفی رخ نداد، اما ما رویکرد خود را ادامه می‌دهیم شاید نتیجه این تغییرات را در سال آینده شاهد باشیم.مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به برگزاری پاییزه کتاب در ماه‌های آتی گفت: رویکرد تابستانه حمایت از کتابهای تألیفی بود، ما در پاییزه نیز این رویکرد را ادامه خواهیم داد. بر این اساس 25 درصد یارانه به کتابهای تألیفی و 15 درصد به کتابهای ترجمه‌ای خواهد بود.

تسویه حساب تابستانه کتاب تا پیش از آغاز هفته کتاب

حسین‌پور ادامه داد: دغدغه کتاب‌فروشان برای تسویه طرح تابستانه کتاب برای ما اهمیت دارد و پیگیری و مکاتبات انجام شده است، ان شاءالله تا افتتاح هفته کتاب مطالبات تابستانه را پرداخت خواهیم کرد.وی از برگزاری اولین جشنواره کارتون کتاب با موضوع کاریکاتور کتاب به دبیری هادی حیدری خبر داد و گفت: افتتاحیه هفته کتاب در پایتخت کتاب ایران کاشان برگزار می‌شود، سال گذشته در بوشهر و سال پیش از آن در نیشابور برگزار شد، برنامه‌هایی توسط اداره کل ارشاد استان اصفهان و اداره کل شهرستان کاشان تدارک دیده شده است که روز چهارشنبه با حضور معاون فرهنگی وزارتخانه در کاشان این دوره هفته کتاب را آغاز خواهیم کرد. مدیرعامل خانه کتاب به تجدید میثاق ستاد اجرایی هفته کتاب و اعضای شورای سیاست‌گذاری با آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران در روز 23 آبان ماه اشاره کرد و گفت: به مناسب چهلمین سال انقلاب مرکز فناوری خانه کتاب آمار کتاب‌هایی را که بعد از انقلاب منتشر شده است، تدوین کرده که به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

برگزاری سلسله نشست‌های عصر کتاب

وی به برگزاری نخستین برنامه عصر کتاب در استان چهار محال و بختیاری اشاره کرد و گفت: 16 آذر با برگزاری نخستین برنامه عصر کتاب سلسله نشست‌های عصر کتاب در استان‌های مختلف را برگزار خواهیم کرد. ادارات کل فرهنگ و ارشاد استانها، نخبگان حوزه فرهنگ را شناسایی و برای برگزاری این نشست‌ها معرفی کنند.

جهت‌دهی کتابگردی به کتابفروشی‌های محلی

مدیرعامل خانه کتاب در خصوص برگزاری مراسم کتابگردی گفت: نگاه ما این است که توجه را به کتاب فروشی‌های محلی معطوف کنیم، از همه مسئولان دعوت می‌کنیم که به کتاب‌فروشی‌ها بروند و اقدامشان تنها نمایشی نباشد، بلکه خرید کتاب نیز انجام دهند.وی همچنین از ارسال برنامه‌های مدون 40 سازمان و نهاد و 22 استان برای هفته کتاب به دبیرخانه هفته کتاب خبر داد و گفت: امسال سیاستمان این بود که بیشتر نقش هدایت‌کننده انجمن‌ها، نهادها و تشکل‌های نشر را داشته باشیم. حسین پور با اشاره به انتخاب شعار حال خوش خواندن برای این دوره هفته کتاب نیز افزود: 40 شعار مختلف در دبیرخانه مطرح شد و نهایتاً به این شعار رسیدیم که نشاط اجتماعی را دامن می‌زند

ارسال 393 کارتون کتاب به جشنواره ملی کارتون و کاریکاتور کتاب

هادی حیدری دبیر اولین جشنواره  ملی کارتون و کاریکاتور کتاب نیز در سخنانی گفت: بهار امسال پیشنهاد برگزاری اولین مسابقه کارتون و کاریکاتور کتاب توسط آقای حسین پور به بنده داده شد. جلسات مختلفی داشتیم تا فراخوان این مسابقه را تدوین کنیم. دغدغه‌ای که ما داشتیم این بود چون موضوع کتاب در کارتونها بارها کار شده بود، شاید استقبال چندانی از جشنواره نشود. اما متقارن شدن این جشنواره با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی موجب شد بعد از انتشار فراخوان با حجم گسترده‌ای از آثار در سراسر کشور مواجه شویم این استقبال از حیث تنوع و تنکنیک در موضوعات برای ما جالب توجه بود. در مجموع 184 هنرمند کارتونیسم از سراسر ایران طرح‌های خود را به دبیرخانه ارسال کردند. 393 کارتون به دبیرخانه مسابقه ملی کاریکاتور کتاب رسید و تنوع سنی شرکت کننده از 13 سال تا 66 سال بود. وی ادامه داد: استانها و شهرهای سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان شرقی، تهران، فارس، اراک، کرمانشاه و مرکزی به ترتیب بیشترین هنرمند را داشتند. حضور برابر زنان و مردان برای شرکت در این جشنواره نیز جالب توجه بود. 92 کارتونیست خانم و 92 کارتونیست آقا در جشنواره شرکت کرده‌اند.

دبیر اولین جشنواره  ملی کارتون و کاریکاتور کتاب با اشاره به داوران این دوره جشنواره گفت: کامبیر درم‌بخش، حسن کریم‌زاده و محمدرضا دوست محمدی 14 مهرماه سال جاری در خانه کتاب حاضر شده و به داوری آثار پرداختند. در نهایت از میان 184 هنرمند آثار 38 هنرمند به مرحله دوم راه یافت که آثار سه هنرمند رتبه اول تا سوم را کسب کرد، این سه هنرمند در مراسم اختتامیه جشنواره که شنبه 26 آبان از ساعت 15تا17 در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود، تجلیل خواهند شد.

وی در پایان سخنان خود گفت: در این اختتامیه از جواد علیزاده هنرمند ارزنده و کارتونیست ایرانی تجلیل خواهد شد و نکوداشتی برایش برگزار می‌کنیم. همچنین از کتاب آثار منتخب مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور کتاب با عنوان "کاریکتاب" رونمایی خواهد شد.علیرضا بهرامی دبیر جشنواره کتاب و رسانه برتر نیز در سخنانی در این مراسم با اشاره به سیر تکمیلی این جشنواره در 4 سال اخیر گفت: باید این مطالبه را از این جشنواره فرض بدانیم که ارزش افزوده‌ای برای حوزه کتاب در رسانه‌ها ایجاد کند. وی از ارسال 535 اثر از 175 شرکت‌کننده به این دوره جشنواره خبر داد.

کد مطلب: 39586| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۰ ۸:۴۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب