کد مطلب: 39582| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۰ ۱۰:۵۱:۱۰| نسخه چاپی
پرداخت ۲۲۲۰میلیارد وام و تسهیلات بلاعوض به زلزله زدگان کرمانشاه

پرداخت ۲۲۲۰میلیارد وام و تسهیلات بلاعوض به زلزله زدگان کرمانشاه

راه و شهرسازي - ایران نیوز 24: رئیس بنیاد مسکن با اشاره به پرداخت ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات و کمک‌های بلاعوض به زلزله‌زدگان کرمانشاهی ،از پرداخت ۲۳۲۰ میلیارد تومان وام و کمک بلاعوض به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه حبر داد.

محمدرضا تابش گفت: دولت اعتباری را در قالب وام و بلاعوض برای بازسازی و تعمیر واحدهای مسکونی شهری و روستایی در نظر گرفت. برای واحدهای احداثی شهری ۵۰ میلیون تومان وام و ۱۱ میلیون تومان بلاعوض، برای واحدهای روستایی نیز ۳۵ میلیون تومان وام و ۱۱ میلیون به صورت کمک بلاعوض در نظر گرفته شد.

تابش با اشاره به پرداخت ۱۰ میلیون تومان وام معیشتی و دو میلیون تومان بلاعوض، اظهار کرد: برای تعمیر واحدهای مسکونی شهری و روستایی ۱۲ میلیون تومان وام و دو میلیون تومان به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود. از سوی دیگر ۴۰ میلیون تومان وام برای مقاوم سازی و ۴.۵ میلیون تومان هم بلاعوض پرداخت می‌شود.

وی سود تسهیلات روستایی و شهری را به ترتیب چهار و پنج درصد اعلام و تاکید کرد: با توجه به این که تقریبا به جای هر واحد زلزله زده ۲.۵ واحد ساخته می‌شود هر فرد می‌تواند حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان وام و بلاعوض دریافت کند. تابش خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۰۵ هزار و ۷۷۷ واحد پرونده برای دریافت وام معرفی شده است. از این تعداد ۹۹ هزار و ۹۳ واحد بازسازی و تعمیری انعقاد قرارداد شده و ۱۹۰۰ میلیارد تومان وام و ۳۲۰ میلیارد تومان بلاعوض به مردم پرداخت شده است.

وی با بیان این که در این راستا موضوع مهم جلب مشارکت مردم و انجام وظایف اجرایی، هدایت، نظارت و پشتیبانی فرآیند بازسازی است، تصریح کرد: در 10 شهر و 1623 روستای مناطق زلزله‌زده حدود 37 هزار واحد تخریبی (10 هزار واحد شهری و 27 هزار واحد مسکن روستایی) برآورد شد. حدود 63 هزار واحد تعمیری (43 هزار شهری و 20 هزار روستایی) و مجموعاً 100 هزار واحد برای بازسازی و تعمیر در دستور کار بنیاد مسکن قرار گرفت. تابش  یادآور شد: برای اسکان موقت اقدام کردیم؛ در روستاها با نصب 15600 کانکس دو ماه پس از زلزله مردم را دارای سرپناه کردیم. 9118 خانوار آسیب‌دیده شهری نیز علاوه بر کانکس مبلغی را برای کمک‌هزینه اجاره پرداخت کردیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: عملیات تعمیر ۵۲ هزار و ۸۷۷ واحد مسکونی (۳۸ هزار واحد شهری و ۱۶ هزار واحد روستایی) مناطق زلزله زده کرمانشاه به اتمام رسیده است. در سرپل ذهاب کار تعمیر ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد آغاز شده که ۱۱ هزار واحد آن به اتمام رسیده است.تابش از اتمام بازسازی و تعمیر ۷۵ هزار واحد مسکونی زلزله زده شهری و روستایی در استان کرمانشاه خبر داد و گفت: ۵۴ هزار تن آهن آلات با قیمت قبل از گرانی برای مناطق زلزله زدگان تامین شد و در اختیار مردم قرار می گیرد. سیمان این مناطق رایگان است و از ۱۷۶ هزار تن سیمان، ۱۲۴ هزار تن به صورت رایگان به این مناطق حمل شده است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۵۵ هزار واحد تعمیراتی عملیات بهسازی آنها به پایان رسیده و در خصوص واحدهای احداثی نیز ساخت ۱۸۵۰۰ واحد به اتمام رسیده است.رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تاکید کرد: تا پایان امسال واحدهای احداثی روستایی به طور کامل به بهره برداری می رسد ولی واحدهای احداثی شهری پیشرفت ۷۵ درصدی دارند.

 

کد مطلب: 39582| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۰ ۱۰:۵۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب