کد مطلب: 39570| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۱۹ ۱۱:۸:۱۰| نسخه چاپی
ناپدید شدن یک رئیس‌جمهور پس از سفر به عربستان!

ناپدید شدن یک رئیس‌جمهور پس از سفر به عربستان!

بین الملل - ایران نیوز 24: در ۲۳ اکتبر، علی بونگو، رئیس‌جمهور کشور گابن، برای شرکت در یک کنفرانس اقتصادی وارد ریاض شد و با ملک سلمان بن عبدالعزیز دیدار کرد. پس از آن دیگر هرگز در انظار عمومی ظاهر نشد.

یک روز پس از ورود بونگو به ریاض تمام اخبار او قطع شد و از آن زمان تاکنون او در مقابل دوربین‌ها حاضر نشده است. مقامات رسمی گابن هم درباره وضعیت رئیس‌جمهور کشورشان اطلاع‌رسانی نمی‌کنند. با این حال، برخی گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که بونگو در ۲۴ اکتبر در ریاض سکته کرده است. وضعیت مبهم رئیس‌جمهور ۵۹ ساله، به گمانه‌زنی‌ها و شایعات در گابن دامن زده است. گفتنی است که کشور گابن در غرب قاره آفریقا واقع است.

منابع غیرگابنی نزدیک به بونگو به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند رئیس‌جمهور این کشور در ریاض سکته کرده و هنوز در ریاض بستری است. براساس این منابع، سکته بونگو مرگبار نبوده و او دیگر از تنفس مصنوعی استفاده نمی‌کند.گفته می‌شود که بونگو برای معالجه به بیمارستان ملک فیصل ریاض منتقل شده است. خبرنگار خبرگزاری فرانسه به این بیمارستان مراجعه کرده، اما مقامات آنجا اعلام کرده‌اند که اطلاع‌رسانی درباره سلامتی بونگو منوط به ارائه حکم سلطنتی با مجوز از سفارت گابن است.

از زمان بستری رئیس‌جمهور، هیچ اخبار رسمی درباره او منتشر نشده و اخباری که تاکنون در رسانه منتشر شده‌اند یا مبهم هستند یا تاییدنشده.یک روزنامه‌نگار گابنی، که نخواست نامش فاش شود، گفت: "فقط تعداد بسیار محدودی از افراد، از جمله همسر رئیس‌جمهور، سلیویا بونگو، به حقایق دسترسی دارند".ابهام در سرنوشت رئیس‌جمهوری که اختیارات اجرایی گسترده‌ای دارد و نفوذ شخصی وسیعی در کشور اعمال می‌کند، روی بخش تجاری گابون تاثیر منفی گذاشته است. یک اقتصاددان به نام میس موئیسی، گفت: "یک بازرگان برجسته گابنی به من گفت: او قصد دارد تعدادی از پروژه‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده را متوقف کند".

در گابن سابقه کتمان درگذشت رهبران وجود دارد. در سال ۲۰۰۹ زمانی که عمر بونگو، رئیس‌جمهور سابق گابن که ۴۲ سال در قدرت بود، درگذشت، مقامات کشور چند ماه خبر فوت رئیس‌جمهور را کتمان کردند. سرانجام پس از آنکه یک نشریه فرانسوی خبر درگذشت عمر بونگو را افشا کرد، مقامات کشور به مرگ او اذعان کردند. جمعه گذشته یک روزنامه گابنی به نام L’Aube به خاطر گمانه‌زنی درباره سرنوشت کشور پس از بستری شدن رئیس‌جمهور به مدت سه ماه توقیف شد. این روزنامه با بیان اینکه اوضاع کشور "خود به خود" پیش می‌رود، مدعی شد که لوسی مبوسو، نخست وزیر، به عنوان رئیس‌جمهور موقت تعیین خواهد شد.

کد مطلب: 39570| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۸/۱۹ ۱۱:۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب