کد مطلب: 39316| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۴ ۸:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
لطفا دیگر ادرار خود را ننوشید!

لطفا دیگر ادرار خود را ننوشید!

علمی وپژوهشی - ایران نیوز 24: ادرار اصلا برایتان خوب نیست. بد نیست با آخرین مد در زمینه سلامتی آشنا شوید، یک نوشیدنی که رنگش از چای زردچوبه، زردتر است و طعمش از لیموناد ذغالی تلخ‌تر.

به گزارش بی بی سی، بله، این نوشیدنی چیزی نیست جز ادرار خود شما. در حالی که به نظر میرسد آدمها فقط وقتی در کوهستان یا صحرا گیر کرده باشند مجبور به خوردن ادرار خود می‌شوند، به تازگی عده‌ای این نوشیدنی طلایی رنگ را در خانه خود مصرف میکنند. کیلی اوکلی، مربی ۳۳ ساله یوگا که در منطقه نیوینگتون شهرستان کنت (در جنوب شرقی بریتانیا) زندگی میکند، یکی از آنهاست. کیلی ادعا میکند نوشیدن ادرار برخی از مشکلات سلامتی که مدتها درگیرشان بوده را درمان کرده، از جمله بیماری خودایمنی "تیروئید هاشیموتو" و سندرم درد مزمن "فیبرومیالژیا". او به خبرگزاری "پرس آسوسیشن" گفته که از دو سال پیش شروع به نوشیدن ادرار خود کرده، روشی که در میان مردم به "ادرار درمانی" معروف است اما با عنوان "ادرار نوشی" هم شناخته می‌شود.

کیلی میگوید: "شنیدم که ادرار میتواند سیستم ایمنی بدن را دوباره تنظیم کند و برای سلامت و همین‌طور پوست خیلی خوب است. بنابراین فکر کردم شاید بد نباشد امتحانش کنم." او این کار را کرد و حالا نه تنها روزی یک شیشه از ادرار تازه خود را مینوشد، بلکه با یک تکه پنبه آن را به همه صورتش هم می‌مالد.

کیلی معتقد است این کار پوستش را براق میکند. کیلی اما تنها فردی نیست که از خواص سودمند ادرار درمانی حرف میزند. لی سمسون، زنی ۴۰ ساله که در آلبرتای کانادا زندگی میکند به تازگی به روزنامه "د سان" گفته که با نوشیدن ادرار خود توانسته وزنش را به نصف برساند. او گفت با ۱۲۰ کیلوگرم وزن دیگر امیدی به لاغر شدن نداشته و فکر کرده شاید ادرار بتواند کمکش کند: "دوستم لینک یک ویدئوی یوتیوب را برایم فرستاد که در مورد ادرار درمانی بود. در وان حمام در دستان خود ادرار کردم و آن را نوشیدم. خیلی زود متوجه شدم سدیم زیادی خوردم و به خودم قول دادم این ماده را فورا از رژیم غذایی‌ام حذف کنم."
 

برای لی سامسون ۴۶ ساله، ادرار حکم یک "مایع جادویی" را دارد که کمک کرده وزنش را نصف کند. سامسون از خواص سودمند ادرار خودش کاملا راضی است. او با ادرار خود موهایش را میشوید و دهانش را مسواک می‌زند. لی حتی از آن برای شست و شوی چشمانش هم استفاده میکند. لی در حال حاضر نه تنها ادرارش را میخورد بلکه هر روز صبح موقع مسواک زدن آن را غرغره میکند. او علاوه بر این از ادرار خود به عنوان قطره چشم هم استفاده میکند. با همه اینها پیش از این که به سوی این نوشدارو بشتابید، بد نیست بدانید پزشکان واقعا آن را توصیه نمی‌کنند.

این موضوع اما باعث نشد فیث کانتر ۳۹ ساله از خوردن ادرار خود منصرف شود. فیث اهل آبردین (شهری در شمال شرقی اسکاتلند) است اما در حال حاضر در پرتغال زندگی میکند. او بعد از این که به نیش یک پشه حساسیت نشان داد و چشمش ورم کرد، به مصرف ادرار خود روی آورد. او میگوید: "اولش کمی چندش آور بود اما ظرف سه روز جای نیش پشه خوب شد. از آن زمان تا حالا هر روز صبح کمی از ادرارم را مینوشم و در مقایسه با قبل پشه‌ها خیلی کمتر نیشم میزنند.

وقتی هم نیش می‌زنند، جایش اصلا ورم نمی‌کند یا نمی‌خارد. انگار فقط یک نقطه کوچک صورتی رنگ است." شاید هنوز آن ویدئوی جنجالی را به یاد داشته باشید که یک زن ناشناس در ماه ژوئن در فیسبوک منتشر کرد و در این ویدئو ادرار سگ خود رانوشید. در این ویدئو این زن سگش را برای قدم زدن در پارک بیرون میبرد و وقتی ادرار میکند آن را در یک فنجان جمع میکند و بعد رو به دوربین آن را مینوشد. او بعد از خوردن آخرین قطره ادرار سگ خود میگوید: "پیش از این که ادرار سگم را بنوشم، افسرده و غمگین بودم و خیلی جوش میزدم." با وجود این که روز به روز تعداد افرادی که ادرارشان را می‏نوشند بیشتر میشود، عده زیادی از پزشکان معتقدند این کار در واقع برای سلامتی خوب نیست.

ادرار یک محصول زائد است؛ مخلوطی است از آب و موادی که بدن برای خلاص شدن از آن تلاش زیادی کرده است. دکتر زوبیر احمد به بی‌بی‌سی گفت: "این باور عمومی وجود دارد که ادرار استریل است. البته اگر مشکل کلیوی نداشته باشید همین‌طور هم هست. البته ادرار وقتی از بدن خارج میشود ممکن است با برخی باکتریها آلوده شود، باکتریهایی که خوردنشان میتواند برای سلامتی مضر باشد و عوارض جدی داشته باشد." جدای از خطر ابتلا به بیماری عفونی، دکتر احمد میگوید هیچ دلیل پزشکی وجود ندارد که ثابت کند نوشیدن ادرار برای سلامتی مفید است: "ادرار راهی است برای دفع مواد سمی بدن. هیچ نشانه‌ای هم از این که خوردن این مواد برای سلامت سودمند است وجود ندارد.

خوردن مقدار کمی ادرار بعید است برای بدن مضر باشد اما شواهد کافی هم وجود ندارد که ثابت کند نوشیدن ادرار مفید است." دکتر اندرو ترنبر اما هشدار داده که با نوشیدن ادرار مواد زائد خطرناک را دوباره به سیستم بدن خود باز می‌گردانیم. او به بی‌بی‌سی گفت: "دلیل اصلی ادرار کردن این است که کلیهها خون را از هر گونه ماده زائد، نمک و همینطور مواد معدنی تصفیه می‌کنند. ادرار یک انسان سالم از ۹۵ درصد آب تشکیل شده اما ۵ درصد بقیه مواد زائدی مثل پتاسیم و نیتروژن هستند که بدن به دنبال دفع آنهاست. وجود میزان بالایی از این مواد در بدن، میتواند مشکل ایجاد کند." دکتر ترنبر می‌گوید نوشیدن ادرار میتواند به دستگاه گوارش آسیب جدی بزند و برای کلیه هم مشکل ایجاد کند: "وقتی ادرار خود را میخورید، در نهایت دوباره از بدن خارج میشود و این بار بسیار غلیظتر می‌شود، مسئلهای که ممکن است به دستگاه گوارش آسیب بزند. کلیه‏ها باید سختتر کار کنند تا همه این مواد زائد را دوباره تصفیه کنند و همین به آنها فشار میآورد." "بعضی از مردم معتقدند با نوشیدن ادرار به سرعت مقدار زیادی ویتامین وارد بدن خود می‌کنند اما برای این که مطمئن شوید ویتامین‌های لازم را دریافت کرده‌اید، راههای بهتری وجود دارد؛ مثلا تغذیه سالم و متعادل و مصرف مکمل."

پزشکان میگویند خوردن ادرار خوب نیست

اما فقط پزشکان نیستند که در مورد نوشیدن ادرار هشدار می‏دهند، بسیاری از متخصصان تغذیه هم مخالف این کار هستند. آشلینگ پیگوت، سخنگوی انجمن رژیمهای غذایی بریتانیا، میگوید: "هیچ مدرک علمی برای تشویق افراد به نوشیدن ادرار خود وجود ندارد و هیچکس این کار را توصیه نمیکند." کری فیلتنس، متخصص تغدیه هم نظری مشابه دارد. او گفته این یک باور غلط است که چون ۹۵ درصد ادرار از آب تشکیل شده، پس نوشیدنش ضرر ندارد. واقعیت این است که مواد موجود در پنج درصد بقیه ادرار مسئله ایجاد میکند: "مصرف بیش از حد برخی از مواد زائد که با ادرار دفع میشوند از جمله نیتروژن، سدیم و سایر مواد معدنی ممکن است به مشکلاتی نظیر از دست رفتن شدید آب بدن منجر شوند." اما کری به جای نوشیدن ادرار چه چیزی را پیشنهاد میکند؟ " تا جایی که میتوانید آب یا چای گیاهی بنوشید." درست میگوید؛ فکر کنم ما هم باید همین کار را بکنیم.
 

 

 

کد مطلب: 39316| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۴ ۸:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب