کد مطلب: 39311| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۲ ۸:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
موکب‌ها نباید هتل شوند/ موکب‌داران را آموزش می‌دهیم

حسن پلارک:

موکب‌ها نباید هتل شوند/ موکب‌داران را آموزش می‌دهیم

فرهنگی - ایران نیوز 24: رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین با تأکید بر اینکه نباید موکب‌ها به هتل تبدیل شوند، گفت: تمام تلاش ما بر حفظ کرامت زائر است اما مخالف تبدیل موکب به هتل و ایجاد موکب‌های فاخر و مجلل هستیم.

حسن پلارک  در پاسخ به این سؤال که ایجاد موکب‌های مجلل برخلاف توصیه‌های ائمه(ع) در خصوص زیارت امام حسین(ع) است چه توصیه‌ای در این زمینه به موکب‌داران دارید؟ گفت: امسال آموزش‌هایی برای موکب‌داران در زمینه‌های مختلف از نوع برخورد با زائران، نوع خدماتدهی، رعایت اخلاق فردی و جمعی و ... ارائه کردیم و امیدواریم عملکردها سال به سال بهتر شود.

وی ادامه داد: ایجاد موکب‌ها دو جنبه دارد.یک جنبه ارائه خدمات رفاهی و جنبه دیگر اقدامات فرهنگی است که در حوزه فرهنگی موکب‌داران با نصب پرچم، بیرق و نمادهای دینی سعی می‌کنند موکب خود را زیباتر کنند. البته از نظر میزان خدمات رفاهی موکب‌های ایرانی با موکب‌های عراقی متفاوت هستند. موکب‌های عراقی برای چند روز ارائه خدمت می‌کنند و بعد از اربعین می‌روند یعنی زائران برای استراحت یک یا دو شب از این موکب‌ها استفاده می‌کنند، اما موکب‌های ایرانی حداقل ۱۰ شبانه روز فعالیت می‌کنند و زائران ایرانی نیز سفر طولانی‌تری دارند. به همین دلیل باید خدمات موکب‌های ایرانی از نظر بهداشت و خدمات رفاهی بیشتر باشد تا زائران دچار مشکل نشوند.

پلارک بیان کرد: موکب‌هایی که در مسیر نجف به کربلا داریم مانند موکب‌های عراقی هستند، اما موکب‌های استقراری در فضای ساختمانی ایجاد می‌شوند و البته ساختمان کامل در مسیر کم داریم. وی افزود: درست است که توصیه شده زائران اربعین و امام حسین(ع) یاید سختی راه را تحمل کنند تا اجر و ثواب زیارتشان بیشتر باشد، اما ما وظیفه داریم کرامت زائر را حفظ کنیم و همه تلاشمان تا آنجایی که می‌توانیم بر حفظ کرامت زائر است، ولی مخالف تبدیل موکب به هتل و ایجاد موکب‌های فاخر و مجلل هستیم.

* بازگشایی۱۵۰ هزار متر مربع از صحن مطهر حضرت زهرا (س) در اربعین حسینی

مدیر پروژه صحن حضرت زهرا(س) از بازگشایی حدود ۱۵۰ هزار متر مربع از طرح توسعه حرم مطهر علوی برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی خبر داد.   حامد امیری با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری باشکوه حماسه اربعین حسینی، اظهار داشت: امسال با توجه به آماده شدن بسیاری از قسمت‌های بخش زیارتی صحن حضرت زهرا (س) حرم علوی سعی داریم تمامی این صحن را در اختیار زائران اربعین حسینی قرار دهیم.

وی از بازگشایی حدود ۱۵۰ هزار متر مربع از صحن حضرت زهرا (س) حرم امام علی (ع) خبر داد و افزود: ما از هم‌اکنون در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های پذیرایی از زائران اربعین حسینی هستیم، به طوری که امسال اکثر فضاهای سال گذشته که نیمه‌کاره بود، به اتمام رسیده است.

امیری با بیان اینکه صحن حضرت زهرا (س) امسال با کیفیت بالاتری در اختیار زائران قرار می‌گیرد، خاطر نشان کرد: در صحن حضرت زهرا (س) آماده پذیرش زائران به همراه ارائه خدمات رفاهی و درمانی هستیم به طوری که سعی داریم خدمت درمانی را نیز توسعه بخشیم. مدیر پروژه صحن و شبستان حضرت زهرا(س) حرم علوی به راه‌اندازی درمانگاه برای رفاه و ارائه خدمات درمانی به زائران اشاره کرد و گفت: ظرفیت درمانگاه مستقر در صحن حضرت زهرا (س) را امسال بیشتر در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم بتوانیم رضایت زائران را با ارائه خدمات مختلف فراهم سازیم.

 

 

کد مطلب: 39311| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۲ ۸:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب