کد مطلب: 39303| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۲ ۱۱:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
قطعه‌قطعه کردن روزنامه‌نگار برجسته عربستانی در کنسولگری

قتل فجیع جمال خاشقجی؛

قطعه‌قطعه کردن روزنامه‌نگار برجسته عربستانی در کنسولگری

بین الملل - ایران نیوز 24: سرانجام پس از چند روز گمانه‌زنی درباره سرنوشت مبهم روزنامه‌نگار ناپدیدشده عربستانی، برخی منابع از قتل فجیع او در کنسولگری عربستان در استانبول خبر دادند.

مقامات ترکیه معتقدند جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی، که چهار روز پیش در حین مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شده بود، در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.
 یکی از منابع ترکیه‌ای به رویترز گفت:" ارزیابی اولیه پلیس ترکیه این است که آقای خاشقچی در داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده است. ما معتقدیم که این قتل از پیش برنامه‌ریزی شده بوده و سپس جسد به خارج از کنسولگری منتقل شده است". همزمان با انتشار خبر قتل خاشقجی در رسانه‌ها، یک منبع بلندپایه پلیس ترکیه به وبگاه خبری-تحلیلی میدل ایست آی گفته خاشقجی قبل از قتل به طرز وحشیانه‌ای شکنجه شده و سپس جسد او قطعه قطعه شده است.

این منبع تصریح کرد: خاشقجی " به طرز وحشیانه‌ای شکنجه، کشته و سپس قطعه قطعه شد. از همه چیز فیلم‌برداری شد تا ثابت شود ماموریت انجام شده است و نوار هم از کشور (ترکیه) خارج شد". خبرگزاری رویترز گفته ناپدید شدن خاشقجی احتمالا اختلاف در روابط عربستان و ترکیه را عمیق‌تر خواهد کرد. روابط این دو کشور از قبل به دلیل اعزام سربازان ترکیه‌ای به دوحه تش‌آلود بوده است. پلیس ترکیه گفته همزمان با حضور روزنامه‌نگار مقتول در کنسولگری، ۱۵ عربستانی با دو هواپیمای خصوصی به استانبول آمدند. در همان روز هم استانبول را ترک کردند.

جعبه‌های دیپلماتیک را نمی‌توان باز کرد، اما یک منبع اطلاعاتی ترکیه‌ای به میدل ایست آی گفته او مطمئن است بقایای خاشقجی در درون آن‌ها نبوده است. اخیرا، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در گفتگو با بلومبرگ ضمن اظهار بی اطلاعی از سرنوشت خاشقجی گفته بود که پلیس ترکیه می‌تواند ساختمان کنسولگری را تفتیش کند. خاشقجی یکی از منتقدان سرسخت سیاست‌های بن سلمان است و در این اواخر در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌‍‌برد.

او در روزنامه واشنگتن‌پست یادداشت می‌نوشت. این روزنامه در اعتراض به ناپدید شدن خاشقجی، یک ستون خالی به نام او منتشر کرد و نوشت که اینجا جای یادداشت خاشقجی است. محمد مختار الشنقیطی، در گفتگو با الجزیره گفته منابع "معتبر" ترکیه‌ای به او اطلاع داده‌اند که ترکیه مدارک معتبری در دست دارد که نشان می‌دهد عربستان و یک کشور دیگر در ترور خاشقجی دست داشته‌اند. خاشقچی چند روز پیش برای انجام کار‌های مربوط به ازدواجش، به کنسولگری کشورش در استانبول مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد. نامزد او معتقد است که از کنسولگری خارج نشده است به همین دلیل در برابر آنجا تحصن کرد. مقامات سعودی، اما این ادعا را رد می‌کنند. محمد العتیبی، سرکنسول عربستان در استانبول، ساختمان کنسولگری را برای خبرنگاران رویترز باز کرد و گفت:" مایل هستم تاکید کنم که شهروند جمال در کنسولگری و عربستان سعودی نیست. کنسولگری و سفارت ما تلاش‌هایی برای پیدا کردن او انجام می‌دهد. ما درباره این مسئله نگران هستیم".
 

 

کد مطلب: 39303| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۲ ۱۱:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب