کد مطلب: 39269| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۹ ۸:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
اعلام موجودیت جنبش براندازان عربستان در پاریس

اعلام موجودیت جنبش براندازان عربستان در پاریس

بین الملل - ایران نیوز 24: یک روزنامه‌نگار عربستانی، مخالفت علنی‌اش با نظام عربستان را اعلام کرد و برای براندازی آن، یک گروه اپوزیسیون تاسیس کرد.

مرزوق مشعان العتیبی، روزنامه‌نگار عربستانی و استاد سابق شیمی در دانشگاه ملک سعود عربستان، از محل سکونت جدیدش در پاریس، تاسیس یک گروه معارض با نام "جنبش بسیج ملی" را اعلام کرد. جنبش العتیبی از این جهت مهم است که نظام عربستان، اپوزیسیون سازمان‌یافته‌ای ندارد و تشکیل گروه جدید، می‌تواند گامی در این راستا باشد.

العتیبی، که قبلا در دو روزنامه عربستانی "مکه" و "الشرق" مطلب می‌نوشت، با صدور بیانیه‌ای به شدت از "نظام آل سعود" انتقاد کرد. او در این بیانیه مناقشه‌برانگیز، خطاب به شهروندان کشورش نوشت:" نظام آل سعود شما را خوار کرد و در خوار شمردن، فقیر کردن، برده کردن و نادیده گرفتن شما زیاده‌روی کرد". در ادامه این بیانیه آمده:" ده‌ها هزار تن از خواهران و برادران ما برای دعوت نظام به اصلاح و توسعه کشور و دادن حقوق مردم تلاش کردند.

آن‌ها خواستار تحکیم برابری، شفافیت، عدالت و استقلال قوه قضاییه و حکمرانی قانون شدند و درباره فساد و هدر دادن منابع کشور هشدار دادند. (اما) نظام به درخواست اصلاحات پاسخ مثبت نداد و اقدامی نکرد. بلکه، (نظام) در دوران جدید (محمد بن سلمان)، در فساد، سرکوب و به خطر انداختن ثبات کشور زیاده‌روی کرد". العتیبی گفته محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، بر نادیده گرفتن حقوق مردم و ارزش‌های اسلامی اصرار دارد و زنان، کودکان و روحانیون را بازداشت کرد.

چهره‌های بارز اپوزیسیون عربستان، از بیانیه العتیبی اظهار خرسندی کردند و از مخالفان داخل کشورخواستند به آن‌ها بپیوندند. العتیبی که خود را "خشمگین و انقلابی" می‌داند، توئیت‌های زیادی در حمایت از بازداشتی‌ها در عربستان منتشر کرده است. یحیی عسیری، فعال حقوق بشر عربستانی، در توئیتر خود نوشت:" دوستم مرزوق مشعان العتیبی، مدت‌هاست که با وضع کنونی (عربستان) مخالف است. او از جمله کسانی است که مدت‌هاست همکاری می‌کند. اخیرا متوجه شد که دیگر نمی‌تواند تحت فشار‌های رژیم باقی بماند. خدا را به خاطر خروج موفقیت‌آمیز العتیبی شکر می‌کنیم". مجتهد، فعال سرشناس عربستانی در توئیتر که به افشاگری علیه نظام عربستان معروف است، بیانیه العتیبی را "آتشین" توصیف کرد.
 

 

کد مطلب: 39269| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۹ ۸:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب