کد مطلب: 39223| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۶ ۹:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
مشروب‌ قاتل!

مرگ بیش از ۲۰ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی دست ساز

مشروب‌ قاتل!

اجتماعی - ایران نیوز 24: براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در بندرعباس به ۱۸۹ نفر رسیده است.

فاطمه نوروزیان با بیان اینکه حال برخی از این افراد وخیم است، تصریح کرد: "متأسفانه ۱۶ نفر از این تعداد جان خود را از دست داده‌اند و ۸ نفر بدحال هستند. تاکنون ۹۶ نفر از این افراد دیالیز شده‌اند و تعدادی دیگر نیز در نوبت دیالیز هستند." نوروزیان با بیان اینکه گروه سنی افراد مسموم شده ۱۷ تا ۵۰ سال است، افزود: «در بین مراجعه کنندگان ۷ نفر خانم هستند که ۲ نفر دیالیز شده‌انداو همچنین با اشاره به اینکه از این تعداد ۵ نفر در شهرستان‌های استان هرمزگان دچار مسمومیت الکلی شده‌اند، گفت: » در شهرستان میناب ۲ نفر مسموم شده‌اند که یک نفر مرخص شده است. در جاسک، قشم و سیریک نیز هرکدام یک نفر مسموم شده‌اند. در شهرستان سیریک، فرد بیمار مرخص شده است و فرد مسموم شده در قشم ۱۵ سال سن دارددر همین رابطه سرهنگ اسماعیل مشایخ، رئیس پلیس بندرعباس، گفت سه نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند.

به گفته رئیس پلیس بندرعباس دو نفر از بازداشتی‌ها زن و شوهری هستند که "خانه‌شان را به کارگاه تهیه و ساخت مشروبات الکلی تبدیل کرده بودند." مشایخ افزود: "سرکرده اصلی که توزیع‌کننده این مشروبات دست‌ساز بوده" هم بازداشت شده است. او این شخص را از "افراد سابقه‌دار" معرفی کرد. از استان البرز هم خبر می‌رسد ۴۵ نفر به علت مسمومیت ناشی از مشروبات الکلی به بیمارستان مراجعه کرده اند. به گفته مهرداد بابایی رییس اورژانس البرز "تا دیشب تعداد فوتی‌های این حادثه سه نفر بود، ولی متأسفانه یکی دیگر از این مسموم شدگان به دلیل وخامت حال امروز جان خود را از دست داد و با این احتساب تعداد فوتی‌ها به چهار نفر رسید." او گفت: «در حال حاضر ۴۱ نفر از این مسموم شدگان در بیمارستان بستری هستند و برخی به دلیل بالا بودن میزان مسمومیت دیالیز می‌شوند.»

 براساس گزارش‌ها از خراسان شمالی نیز مصرف مشروبات الکلی دو قربانی گرفته است. به گفته رییس بیمارستان امام حسن بجنورد از ۱۳ مسموم شده بر اثر مصرف مشروبات الکلی دست ساز، یک نفر کشته شده و ۱۲ نفر در بیمارستان بستری شده اند. به گفته رامین حقیقی حال ۴ نفر از بستری شدگان مساعد نیست. در شهرستان شیروان نیز یک نفر بر اثر مشروبات الکلی جان باخته است.

براساس گزارش رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: "در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی دست ساز ۹ نفر را در بیمارستان‌های یاسوج و گچساران بستری کرد." جلال پورانفرد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری ایسنا کهگیلویه و بویراحمد افزود: "این تعداد به علت مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی دست‌ساز از ۲۶ شهریورماه تاکنون در بیمارستان‌های یاسوج و گچساران بستری شدند." او اظهارکرد: "از این تعداد دو نفر دچار مرگ مغزی شده و بقیه هم دچار نارسایی‌های کلیوی و اختلالات بینایی شده اند."
 

زنگ خطر به صدا در آمده است

 این اتفاقات بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته است. عده‌ای معتقدند غیرقانونی بودن تولید، خرید و فروش و مصرف مشروبات الکلی در به وجود آمدن این وضعیت نقش دارد، عده‌ای دیگر سست شدن عقاید دینی جوانان را در این رابطه موثر می‌دانند، برخی دیگر از "بی وجدانی" تولیدکنندگان مشروبات الکلی دست ساز انتقاد می‌کنند، برخی هم شرایط اقتصادی را در تولید مشروبات الکلی مرگبار موثر دانسته اند و....

در این باره حتی شایعه شده است مشروبات الکلی مسمومیت زا در بندر عباس حاوی ماده مخدر شیشه بوده، این شایعه تاکنون تائید نشده است. با این تفاسیر بسیاری این وضعیت را زنگ خطری مهم ارزیابی می‌کنند. دکتر سیامک افاضلی فارماکولوژیست در این باره معتقد است "مشروبات تقلبی که در آن‌ها ماده متانول وجود داشته باشد منجر به این حوادث می‌شود. " او گفت: «چوب یا هسته هر نوع میوه‌ای که از آن اتانول می‌گیرند، متواند باعث به وجود امدن متانول شود. حتی خرما، نشاسته و برنج و ... اگر ناخالصی داشته باشد متانول به وجود می‌آورد که مهمترین عامل مسمومیت استافاضلی افزود: «بعضی انواع دارو‌های آرامبخش مثل دیازپام می‌ریزند که آنهم مسمومیت‌های در پی دارد.»

 تولید الکل در خانه یا کارگاه‌های غیر استاندارد معمولا یا برای دسترسی به الکل ارزان است اما تولید غیر استاندارد باعث ناخالصی محصول نهایی می‌شود و این ناخالصی‌ها ممکن است موجب مسمومیت و حتی مرگ شوند. در برخی موارد هم تولیدکنندگان غیرمجاز برای افزایش گیرایی موادی را به مشروب الکلی اضافه می‌کنند که این مواد ممکن است سمی باشند و باعث کوری، نارسایی کلیه یا مرگ شوند. یکی ازمسائلی که باعث افزایش میزان مسمومیت‌های بر اثر مصرف مشروبات الکلی است این است که تعداد زیادی از مشروباتی که در بسته بندی خارجی وجود دارد و مردم تصور می‌کنند وارداتی است، اساسا وارداتی نیستند و در داخل کشور تولید و بسته بندی شده اند.

این مشروبات تقلبی با توجه به آنکه نرخ آن‌ها کم است، به سرعت بازار خود را به دست آورده اند. با افزایش نرخ ارز کسانی که تا پیش از این از مشروبات الکلی خارجی استفاده می‌کردند حالا دیگر قدرت خرید این مشروبات را ندارند و به مشروبات دست ساز روی آورده اند. روزنامه هفت صبح در این باره نوشته است "در سایت‌های فروش آنلاین خارجی، قیمت یک شیشه نوشیدنی الکلی خیلی معمولی یک لیتری به طور متوسط ۲۰ دلار است. با قیمت دلار ۱۷ هزار تومانی هم محاسبه کنیم می‌شود ۳۴۰ هزار تومان. " آمار دقیقی از میزان مصرف مشروبات الکلی در ایران وجود ندارد، اما در سال های اخیر برخی کارشناسان در این باره هشدار داده اند. براساس گزارش ها اعتیاد به الکل نیز افزایش پیدا کرده است. بر اساس تحقیق وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۱، "الکل بیشتر از هر ماده [مخدر یا سکرآور] دیگری در ایران مصرف می‌شود" و شمار کسانی که الکل می‌نوشند به "بیش از یک و نیم میلیون نفر" می‌رسد که "۳۰ درصد زن و ۷۰ درصد مرد هستند."
 

 

کد مطلب: 39223| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۶ ۹:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب