کد مطلب: 39222| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۵ ۹:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
گفتگو‌های پشت‌پرده ایران و فرانسه برای نجات برجام

روزنامه الشرق الاوسط ادعا کرد

گفتگو‌های پشت‌پرده ایران و فرانسه برای نجات برجام

بین الملل - ایران نیوز 24: روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط از قول منابع دیپلماتیک بلندپایه فرانسوی مدعی شد بین ایران و باقیماندگان در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره مسائلی که امضاکنندگان برجام آن‌ها را ضروری می‌دانند، گفتگو‌هایی در جریان است.

مسائلی همچون آینده توافق هسته‌ای پس از سال ۲۰۲۵، مهار برنامه موشک‌های بالستیکی و سیاست منطقه‌ای ایران، در رأس این گفتگو‌ها قرار دارند. این منابع گفته‌اند گفتگو‌ها در یک چارچوب جامع و براساس دستورکار مشخص پیش نمی‍رود و به اشکال گوناگون اتفاق می‌افتد. این منابع با بیان اینکه از طریق گفتگو‌ها پیام‌هایی به ایران داده می‌شود، افزودند خلاصه پیام اروپایی‌ها به مقامات ایران این است: پایبندی شما به توافق هسته‌ای "هدیه‌ای نیست که شما به ما می‌دهید بلکه این به نفع شما است.

با این حال، توافق به تنهایی برای حفظ همکاری بین المللی با شما کافی نیست. زیرا جهان تغییر کرده است. شما باید برای تکمیل آن (توافق)، با ورود به مذاکرات بر اساس بند‌های چهارگانه موافقت کنید". منظور منابع این روزنامه از تغییر جهان، همان تغییر دولت در آمریکا و خروج ترامپ از برجام است. این منابع پیام هشدارآمیز دیگری را بیان می‌کنند که مفاد آن این است که پیشنهاد فرانسوی-اروپایی مزبور، "تنها پیشنهاد ممکن برای جلوگیری از تقابل" با آمریکا است. به گفته دیپلمات‌های فرانسوی، اروپایی‌ها به ایران گفته‌اند "پذیرش پیشنهاد ما، به نفع شما و ما است".

البته منابع فرانسوی در ادامه تصریح کرده‌اند از سوی سایر امضاکنندگان برجام (فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین) یک پیام جمعی به آمریکا داده شده است که مفاد آن این است که سیاست آمریکا مبنی بر "اعمال فشار حداکثری بر ایران موفق نخواهد شد و به جای آن باید از رویکرد اعمال فشار و مذاکرات" استفاده کرد. بنا به گفته الشرق الاوسط، بین آمریکا و سایر طرف‌ها، درخصوص اهداف مورد نظر در برابر تهران، اشتراک نظر وجود دارد. اما از دیدگاه فرانسوی‌ها، رویکرد کنونی آمریکا -که مبتنی بر نابودی برجام و اعمال شدیدترین تحریم‌ها است- اشکالاتی دارد. منابع فرانسوی معتقدند سیاست آمریکا در برابر ایران، نتایج قاطعی محقق نخواهد کرد بلکه تنش در منطقه را بیشتر و عناصر تندرو در ایران را تقویت خواهد کرد.

اروپایی‌ها اهداف مشترکی با آمریکا در ایران دارند. اما آن‌ها معتقدند که واشنگتن، اصل گفتگو را قبول ندارد و در این مسیر گام برنمی‌دارد. در نتیجه، منابع فرانسوی اذعان می‌کنند که آن‌ها برای متقاعد کردن آمریکایی‌ها به پیشنهادات اروپایی تلاش نمی‌کنند. زیرا آمریکا مسیر متفاوتی در پیش گرفته است. بلکه اروپایی‌ها تلاش می‌کنند تدابیر اقتصادی و مالی اتخاذ کنند تا بتوانند تا جای ممکن منافع ایران از برجام را تامین کنند. با این حال، پاریس و پایتخت‌های دیگر اروپایی، "به هیچ وجه" مقوله ایران مبنی بر اینکه "اروپایی‌ها باید تمام خسارت‌های ایران از تحریم‌ها را جبران کنند"، را قبول نمی‌کند. فرانسوی‌ها معتقدند که مسئولیت جبران منافع ایران، یک مسئولیت جمعی است که شامل چین و روسیه هم می‌شود.

منابع فرانسوی در پایان، ایران را به "پایبندی به توافق و اجرای مو به موی آن علیرغم همه اقدامات واشنگتن" و نیز پذیرش گفتگو درباره سایر پرونده‌ها دعوت می‌کنند. این منابع هشدار دادند:" اگر ایران اندکی از تعهداتش سرپیچی کند، ما درس عبرت خواهیم گرفت". الشرق الاوسط معنی این اظهارات را احتمال پیوستن اروپا به آمریکا دانست.
 

 

کد مطلب: 39222| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۵ ۹:۴۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب