کد مطلب: 39221| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۵ ۱۰:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
تصویب FATF خیانت یا راه آخر؟!

فشار سنگین بر دولت مجلس برای جلوگیری از تصویب FATF

تصویب FATF خیانت یا راه آخر؟!

سیاسی - ایران نیوز 24: جدال بر سر تصویب لوایح چهارگانه مربوط به مقابله با پولشویی در مجلس شورای اسلامی از هفته پیش وارد فاز تازه‌ای شده است و مخالفان تصویب این لوایح فشار سنگینی بر دولت و مجلس برای جلوگیری از تصویب آن‌ها وارد کرده اند. با این حال دولت اصرار دارد که این لوایح باید تصویب شوند.

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور گفته که به اعتقاد دولت "لوایح چهارگانه به اندازه لازم و کافی مورد کار کارشناسی قرار گرفتند و مصالح کشور در تهیه و تصویب این لوایح دیده شده است. " او افزود: «قوانین مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم اشکالاتی داشت که دولت برای رفع این اشکالات اصلاحاتی را در آن‌ها به عمل آورده است.»  امیری تاکید کرد "عدم تصویب لوایح ضرر‌های غیرقابل جبرانی به اقتصاد کشور خواهد زد. " معاون پارلمانی رییس جمهور هشدار داد که تصویب نشدن لوایح چهارگانه تبعاتی منفی خواهد داشت و ضرر‌های غیرقابل جبرانی به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد، زیرا ایران برای ارتباط مالی با بانک‌های دنیا به تصویب این لوایح به ویژه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم نیاز دارد.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (Financial Action Task Force on Money Laundering) یک سازمان بین‌المللی است که معیار‌هایی را برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تعیین می‌کند و اقدامات و سیاست‌هایی را برای شفافیت نظام بانکی و مالی، پیشگیری از پولشویی و مبارزه با آن پیشنهاد می‌دهد. هفت کشور صنعتی یا گروه ۷ این سازمان را در سال ۱۹۸۹ تاسیس کردند. هم اکنون ۳۵ کشور صاحب اقتصاد‌های بزرگ یا توسعه‌یافته عضو این سازمان هستند. اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس نیز دو سازمان منطقه‌ای عضو گروه ویژه‌اند. عربستان سعودی هم در این سازمان به عنوان عضو ناظر پذیرفته شده‌ است. نه گروه منطقه‌ای مبارزه با پولشویی نیز به طور مستقل، اما مرتبط با گروه ویژه کار می‌کنند. از جمله یک گروه ویژه اقدام مالی خاورمیانه و شمال آفریقا وجود دارد که به جز ایران، ترکیه و صحرای غربی همه کشور‌های منطقه عضو آن هستند.

اعضای گروه ویژه اقدام مالی سالانه رئیس این سازمان را انتخاب می‌کنند. هم‌اکنون آمریکا رییس دوره ای این نهاد مالی است و مارشال بیلینگسلیا دستیار معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا تیرماه سال جاری رئیس‌FATF شد. گروه ویژه همچنین دبیرخانه‌ای اجرایی دارد که به نظارت و بررسی، ارزیابی ریسک‌ها و تحولات مالی و هماهنگی اقدامات بین‌المللی در خصوص مبارزه با پولشویی می‌پردازد. این سازمان سالانه گزارشی منتشر کرده و می‌گوید کدام کشور‌ها از حیث پولشویی وضعیت نامناسبی دارند. ایران عضو گروه ویژه اقدام مالی نیست. به غیر از این ایران در گروه ویژه اقدام مالی خاورمیانه و آفریقای شمالی هم عضویت ندارد.

از ژوئن ۲۰۱۶ ایران به عنوان عضو ناظر در گروه اروپایی-آسیایی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم پذیرفته شده است. گروه ویژه اقدام مالی در محور‌های سیاستگذاری و همکاری ملی و بین‌المللی، جرم‌انگاری پولشویی و مصادره، تامین مالی تروریسم و تولید تسلیحات کشتار جمعی، شفافیت و چارچوب‌های قانونی و همچنین وظایف نهاد‌های دولتی، قضایی و مالی ۴۰ "توصیه" دارد. این توصیه‌ها به خودی خود الزام آور نیستند، اما با توجه به جایگاه گروه ویژه اقدام مالی و اینکه کشور‌های عضو آن و همچنین نهاد‌هایی مانند "سازمان همکاری و توسعه اقتصادی" (OECD) معیار‌های گروه ویژه را برای مبارزه با پولشویی قبول دارند، رعایت یا عدم رعایت آن‌ها مستقیما روی نظام بانکی کشور‌ها تاثیر می‌گذارند.

گروه ویژه اقدام مالی سالانه فهرستی را از کشور‌هایی که وضعیت نامناسبی از لحاظ پولشویی و تامین مالی تروریسم دارند و باید اقداماتی را انجام دهند منتشر می‌کند. این گروه همچنین کشور‌های دیگری را نیز به عنوان کشور‌های تحت نظارت معرفی می‌کند. در سال جاری ایران و کره شمالی به عنوان کشور‌هایی که باید اقداماتی برای مبارزه با پولشویی انجام دهند معرفی شده‌اند. نه کشور هم، از جمله عراق و افغانستان، در فهرست کشور‌های تحت نظارت گروه ویژه هستند.

حرف کلی منتقدان و مخالفان اف ای تی اف چیست؟

قرار است در هفته جاری مجلس شورای اسلامی درباره لوایح مربوط به پولشویی تصمیم گیری کند. تصویب این لوایح مخالفان جدی در کشور دارد. موافقان پیوستن به اف‌ای تی اف می‌گویند، تصویب و اجرایی شدن این لوایح برای جلوگیری از قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (FATF) ضروری است. پیشتر این نهاد مهلتی را برای ایران تصویب و اجرایی کردن این لوایح به ایران داده و به اصطلاح این کشور را در وضعیت خاکستری قرار داده است. تصویب این لوایح به معنی آن خواهد بود که نظام بانکی و مالی ایران مقررات و ضوابط مورد نظر گروه ویژه در زمینه جلوگیری از پولشویی را به اجرا می‌گذارد. در صورتی که دولت در پایان این مهلت، که به زودی به سر خواهد آمد، هنوز این لوایح را به اجرا نگذاشته باشد، احتمال دارد این کشور در فهرست سیاه قرار گیرد.

در چنین صورتی، موسسات مالی خارجی اطمینانی نخواهند داشت که ارتباط مالی با ایران آن‌ها را در معرض اتهام ارتباط با پولشویی قرار نخواهد داد. سال گذشته، دولت تصمیم گرفت به منظور کسب تایید گروه اقدام مالی در مورد شفافیت عملیات مالی در ایران "لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته (کنوانسیون پالرمو) "، "لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تروریسم"، "لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی" و "لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم" را به مجلس ببرد. پس از تصویب لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو، این مصوبه با ایرادات شورای نگهبان مواجه شد و مجلس جهت تامین نظر این شورا، دو بار این لایحه را اصلاح کرده است. علی لاریجانی، رئیس مجلس، گفته است که اگر بازهم شورای نگهبان این لایحه را رد کند، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع خواهد شد. لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی نیز به مجمع تشخیص مصلحت فرستاده شده است.
 

در این راستا مخالفت‌های جدی درد اخل کشور با لوایح چهارگانه به خصوص لایحه پالرمو و لایحه مبارزه با تروریسم وجود دارد. منتقدان از جناح اصولگرا هستند برخی از آن‌ها تصویب این لایحه را خیانت می‌دانند. آن‌ها می‌گویند تصویب لایحه پالرمو و مبارزه با تروریسم دست ایران را برای کمک به جبهه مقاومت خواهد بست. آن‌ها معتقدند تلقی ایران از تروریسم با اف‌ای تی اف متفاوت است و از دیده آن‌ها حزب الله لبنان و حماس گروه‌های تروریستی هستند این در حالی است که ایران کاملا دیدگاه مخالف آن‌ها را دارد. تلاش‌های منتقدان تصویب این لوایح در هفته‌های اخیر اوج گرفته است.

 روزنامه کیهان پیشتاز منتقدان است. این روزنامه بار‌ها تلاش کرده که استدلال کند که تصویب لایحه به زیان ایران است. کیهان در گزارشی تلاش کرد به استدلال‌های وزارت خارجه در دفاع از تصویب لوایح چهارگانه پاسخ دهد. این روزنامه وزارت خارجه را متهم کرد که به دنبال تطهیر "FATF" است. کیهان بر خلاف نظر وزارت خارجه معتقد است که گروه ویژه اقدام مالی فقط به دنبال استاندار سازی و در واقع نهادی "ارشادی" به حساب نمی‌آید. کیهان همچنین FATF را متهم به عملکرد سیاسی در قبال کشور‌ها کرد. این روزنامه در انتقاد دیگری نوشته است: «چرا ایران، باید بدون هیچ قید و بندی زیر بار این تعهد سنگین برود، تعهدی که قطعا با توجه به شرایط تحریمی، منجر به تبادل اطلاعات شرکت‌های پوششی و همچنین نهاد‌های مالی همچون صرافی‌ها که تحریم را دور می‌زنند، خواهد شد و خسارت سنگینی به کشورمان وارد می‌کند؟»

البته موافقان تصویب اف‌ای تی اف نظری کاملا مخالف با این روزنامه را دارند و معتقدند که تصویب آن به دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کند. چرا تحریم‌های آمریکا یکجانبه است و ممکن است که بسیاری از نهاد‌های مالی جهان به این تحریم‌ها تن ندهند، اما اگر ایران در لیست سیاه اف‌ای تی اف قرار گیرد هیچ نهاد مالی جرات همکاری با ایران را نخواهد داشت.

خیانت به خون شهدای اهواز

 مخالفان تصویب اف‌ای تی اف پس از ماجرای حمله تروریستی در اهواز از فرصت استفاده کردند و این موضوع را به لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی مرتبط دانستند. روزنامه کیهان پیشتاز مانور بر این ماجرا بود. این روزنامه تصویب FATF را "خیانت به خون شهدای اهواز" دانست و نوشت: « رئیس‌مجلس و وزرای خارجه و اطلاعات به همراه برخی از نمایندگان مجلس همزمان با اقدام تروریستی اهواز، جلسه ویژه‌ای با موضوع FATF برگزار کردند. تصویب FATF خیانت به خون شهدای اهواز است. لازم و ضروری است که نمایندگان مجلس به‌جای برگزاری نشست ویژه برای تسریع در تصویب لوایح مرتبط با FATF، در اعتراض به جنایت مزدوران دولت‌های صحنه‌گردان FATF لوایح مرتبط را از دستور خارج کنند.»

 استدلال کیهان این است "رئیس‌مجلس و وزرای خارجه و اطلاعات به همراه برخی از نمایندگان مجلس درخصوص برگزاری جلسه ویژه با موضوع FATF آن هم فقط چند ساعت پس از اقدام تروریستی اهواز، کاری نسنجیده و تامل‌برانگیز است. به عبارت دیگر، این کج فهمی و بی‌غیرتی است که درست در روز جنایت تروریست‌های وابسته به غرب، یکی از مطالبات مافیای FATF در سطح دو قوه بررسی شود"!

این دیدگاه  به خطبه‌های نماز جمعه هم رسوخ کرد و آیت‌الله علم الهدی امام جمعه مشهد هم برای تصویب کنندگان اف‌ای تی اف خط و نشان کشید. او با تاکید بر ارتباط گروه ویژه اقدام مالی با تروریست‌های خوزستان گفت: «این تروریست‌ها هر کدام ۲۰۰ هزار دلار وعده گرفته بودند. این دستگاه ارتباط مالی مگر در بانک‌هایی صورت نگرفته که در کشور‌های وابسته به FATF هستند؟ آن‌هایی که با کمال وقاحت این جریان را تائید کردند مگر آن‌ها اعضای این کنوانسیون مبارزه مالی با تروریسم نیستند؟» . او افزود: «نمایندگان مجلس بدانند چه چیزی را تصویب می‌کنند و به چه چیزی تن می‌دهند؟ این کنوانسیون پول می‌گیرد تا آدم بکشد و وابستگان همین کنوانسیون راه را برای آن‌ها باز می‌کنند و آیا از همین راه جلوی آزادی ما را نمی‌گیرند؟ تصویب FATF خیانت به خون شهدای اهواز است. دشمن از تقابل با ما عاجز و ناتوان است و سراغ جنگ اقتصادی با ما آمده است.

 

 

کد مطلب: 39221| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۵ ۱۰:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب