کد مطلب: 39180| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲ ۱۰:۸:۱۰| نسخه چاپی
متهمانی که سر بزنگاه از کشور گریختند + تصاویر

از خاوری و جزایری تا متهم سکه ثامن؛

متهمانی که سر بزنگاه از کشور گریختند + تصاویر

قضایی - ایران نیوز 24: فرار از کشور، راهی است که همیشه برای متهمان مفاسد اقتصادی باز است، اگر آن‌ها سر وقت اقدام کنند، با مال نامشروعی که کسب کرده اند از کشور خارج می‌شوند.

در ماه‌های اخیر برخی متهمان توانستند سر بزنگاه پا به فرار بگذارند. اخیرا هم گفته می‌شود متهم پرونده "سکه ثامن" گریخته است. روز یکشنبه محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که متهم پرونده سایت "سکه ثامن" در دسترس نیست. او درباره متهم اصلی پرونده "سکه ثامن"، گفت: «طرف اصلی در دسترس نیست و اینکه آیا فرار کرده یا از کشور خارج شده مشخص نیست، ولی دسترسی به او نیست که از آن اطلاع ندارم، ولی برخی خبر‌ها هست که از کشور خارج شده است.

 البته به صورت غیابی رسیدگی می‌شود. این فرد حساب‌های متعددی داشته که مسدود شده و ممنوع الخروج هم هست البته اگر خارج نشده باشدسخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد "اموال در حال شناسایی است و مردم اطمینان داشته باشند که رسیدگی می‌شود." ماجرای "سکه ثامن" شباهت زیادی با پرونده موسسات اعتباری دارد. «شرکت بازرگانی آریو پرگاس آیلین» که تحت عنوان «سکه ثامن» از سال ۹۵ در بازار پولی کشور فعال شد. این شرکت مدعی ایجاد دروازه تجارت الکنرونیک در زمینه تجارت و خرید و فروش آنلاین انواع مسکوکات طلا و همچنین طلای آبشده بود.

آنگونه که در تارنمای این شرکت آمده بود، در سیستم معاملاتی ثامن تمامی افراد با استفاده از اینترنت و حساب بانکی متصل به شبکه شتاب می‌توانند به آسانی وارد بازار خرید و فروش طلا شوند. امکان انجام معامله در هر نقطه از جهان و با نرخ جهانی، شارژ ریالی حساب خود حتی در ایام تعطیل، دریافت اعتبار تا سقف ۲ میلیارد تومان از خدمات این شرکت بود که ادعا داشت افراد می‌توانند حتی با یک گرم طلای آب شده تجارت خود را آغاز کنند و سپس کسب و کار خود را با خرید و فروش آنلاین سکه و طلای آبشده و انس توسعه دهند.

این شرکت ظرف دو سال و نیم گذشته توانسته بود برخی شهروندان را با خود همراه کند تا سرمایه‌های خود را به سمت بازار طلا سرازیر کنند، اما از ابتدای هفته گذشته (بیست و چهارم شهریور) به صورت ناگهانی بخش معاملات آنلاین این شرکت به دلیل آنچه «انتقال سرور و امور فنی» اعلام شد، قطع شد. پس از آن سایت سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد.

در اطلاعیه این سایت آمده بود: «به اطلاع می‌رساند بنا به استفاده کاربران و تریدر‌ها از ربات‌های غیرمجاز و همچنین کارمند ثامن که به نام شوهر خود معامله می‌کرد به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و... به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و سود‌های غیر متعارف کاربران که به وسیله ربات‌ها و اتو رفرش استفاده شده است، به اطلاع می‌رساند سکه ثامن ورشکستگی خود را اعلام می‌نماید و از امروز فقط کاربران می‌توانند پول‌های خود را بدون دریافت سود‌های غیر متعارف را ثبت درخواست نمایند.

کاربران امروز مهلت دارند موجودی خود را به فروش رسانده و درخواست واریز نماینددر همین راستا رییس اتحادیه طلا و جواهر، از صدور دستور پلمب شرکت تجارت الکترونیک ثامن با عنوان سکه ثامن و پیگیری‌های قانونی برای این فروشنده طلا و جواهر در فضای مجازی، رییس پلیس فتای تهران بزرگ نیز از بررسی پرونده سکه ثامن در مراحل اولیه تحقیقات خبر داد و تاکید کرد که شاکیان پرونده سکه ثامن باید برای شکایت و پیگیری‌های بیشتر به دادسرای جرایم رایانه‌ای مراجعه کنند تا این پرونده با احضار گردانندگان سایت تعیین و تکلیف شود. ظاهرا تمام این اقدام‌ها پس از فرار متهم اصلی صورت گرفته است. البته هنوز مشخص نیست متهم اصلی پرونده از کشور گریخته است یا نه، اما احتمال اینکه او فرار کرده باشد زیاد است.

در ماه‌های اخیر اخبار زیادی درباره فرار و یا تلاش برای فرار متهمان اقتصادی از کشور منتشر شده است. پیش‌تر در جریان دادگاه پرونده موسسه اعتباری ثامن الحجج تا مدت‌ها متهم ردیف سوم پرونده در دسترس نبود، حتی این احتمال وجود داشت که از کشور گریخته باشد. اما پس از برگزاری یازده جلسه از دادگاه ناگهان فردی به عنوان وکیل متهم معرفی شد. بهروز صفری تالار پشتی، وکیل متهم ردیف سوم پرونده در دادگاه گفت: "موکل من در منزل خود در تهران خیابان گاندی حضور دارد. " در جلسه دوازدهم دادگاه متهم ردیف سوم حضور پیدا کرد تا بر شایعات دامنه دار پایان دهد.
 

پرونده باقری درمنی پنج متهم فراری دارد

متهمانی که گریختند

در یک مورد دیگر اخیرا برخی منابع خبری گفته اند یک متهم به اختلاس در صنعت نفت به همراه خانواده اش به گرجستان گریخته است.  فارس روز یکشنبه اعلام کرد که مسئول فروش فرآورده‌های نفتی به کشتی‌ها (بانکرینگ) در منطقه بوشهر با اختلاس چند ده میلیارد تومانی متواری شد.  فارس نوشت: «ظاهرا ح. ط؛ که مدت ۲ سال و نیم است که در این سمت مشغول به کار بوده است پیش از این دو بار دیگر نیز دست به سوء استفاده زده بود که در نوبت‌های قبل ارقام این سوء استفاده‌ها اندک بوده است. با این وجود ظاهرا توجهی به این موضوع از سوی مسئولان امر صورت نگرفته بود تا این که نام برده توانست ارقام کلان تری را به جیب بزند.» فارس افزود: "ظاهرا ح. ط. که پیش‌تر خانواده خود را به گرجستان فرستاده بود خود نیز به این کشور متواری شده است." گفته می‌شود اختلاس این فرد چند ده میلیارد تومانی است.

خرداد ماه سال جاری هم  تسنیم گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن در جریان یک فقره کلاهبرداری خانوادگی از هشت بانک، متهم ردیف دوم پرونده که فرزند متهم ردیف اول بوده به همراه همسرش از کشور گریخته است. تسنیم در این باره نوشت: "حدود ۸ سال از کشف یک فساد کلان بانکی که حکایت از کلاهبرداری هزار و ۴۰۰ میلیاردی اعضای یک خانواده از ۸ بانک دولتی و خصوصی دارد، می‌گذرد، اما تعلل در رسیدگی به این پرونده تا جایی طول کشید که متهم از کشور گریخت. " براساس این گزارش بانک‌های ملی، پست بانک، ملت، سینا، سپه، سامان، تجارت، صادرات و کشاورزی شکات این پرونده هستند و گزارش مرجع انتظامی و حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز حکایت از جعل اسناد و اخذ تسهیلات از بانک‌ها از جمله با استفاده از اسناد مجعوله و عدم رعایت مقررات و آیین‌نامه‌ها در پرداخت تسهیلات دارد.

پیشتر متهم ردیف نهم این پرونده نیز از کشور گریخته بود. در جریان کشف تخلف گسترده در واردات خودروهای لوکس به کشور در تابستان نیز اعلام شد که یکی از متهمان پرونده از کشور فرار کرده است. عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران دوم مرداد ماه این خبر را تائید کرد و گفت که این متهم زن پیش از تشکیل پرونده قضایی از کشور خارج شده است. تابستان امسال کشف تخلف در واردات چند هزار خودرو جنجال بزرگی به پا کرد و باعث شد چندین نفر در این رابطه دستگیر شوند.

تعدادی از مدیران وزیر صنعت نیز در میان متهمان پرونده قرار دارند. یکی دیگر از پرونده‌هایی که اخیرا دادگاه آن به پایان رسیده، پرونده حمید باقری درمنی است. پرونده‌ای عریض و طویل با شاکی‌های متعدد. آنطور که قاضی ابوالقاسم صلواتی می‌گوید، این پرونده ۱۵۵جلدی، ۳۳متهم دارد که ۵نفر از آنان متواری هستند. ۵متهمی که در این هشت جلسه دادگاه تنها جسته و گریخته آن هم از سوی متهم اصلی تنها نام دو نفر از آنان برده شده است و از هویت بیشتر مابقی تا کنون خبری در دست نیست. در پرونده وحید مظلومین، سلطان سکه نیز یکی از متهمان به نام حسین مظلومین از کشور گریخته است. او برادرزاده وحید مظلومین است که بنا به گفته دادستان تهران گردش مالی سه هزار میلیاردی داشته است.
 

آخرین تصویری که از خاوری منتشر شده او را در یک قصابی در کانادا نشان می دهد

 به نظر می‌رسد با بالا گرفتن بحران اقتصادی در کشور و تمرکز قوه قضائیه بر مفاسد اقتصادی شاهد فرا‌رهای بیشتری از سوی متهمان به فساد اقتصادی خواهیم بود.از این جهت به نظر می رسد شبح محمود خاوری همچنان بر فراز آسمان ایران قرار دارد و مفسدان اقتصادی در زمان تنگنا نسخه خاوری را برای خود می پیچند. متهمانی که امید دارند همچون خاوری شاه ماهی مفسدان اقتصادیِ فراری از کشور آنچه را که توانسته اند به تاراج ببرند به خارج از کشور منتقل کنند و در آنجا در امنیت و بدون اینکه تحت تعقیب قرار گیرند به زندگی خود ادامه دهند.

مورد عجیب شهرام

یکی دیگر از مواردی که در ماه‌های اخیر رخ داده تلاش شهرام جزایری فعال اقتصادی پر حاشیه برای خروج غیرقانونی و یا فرار از کشور بود. هفتم مرداد ماه سال جاری خبر کوتاه و عجیبی منتشر شد. شهرام جزایری در مرز باکو در حالیکه در بار عدس پنهان شده بود بازداشت شد. تریلر ترکیه‌ای حامل بار عدس بوده است و از مبدا ترکمنستان عدس بارگیری کرده و قرار بوده از کشور خارج شود، اما ماموران گمرک با رصد اطلاعات محموله و به کمک دستگاه‌های کنترلی ایکس‌ری کامیونی اقدام به اسکن محموله می‌کنند که پس از اسکن محموله مشخص می‌شود دو نفر در داخل بار تریلر مخفی شده‌اند. یکی از آن‌ها شهرام جزایری بود.
 

هنوز روشن نیست چرا شهرام جزایری قصد خروج غیرقانونی از کشور را داشت

تلاش شهرام جزایری برای خروج غیر قانونی از کشور در نوع خود عجیب بود او به دلیل بدهی مالیاتی ۴۵۰ میلیون تومانی ممنوع الخروج شده بود و براساس اعلام وکیلش "موکلم برای دیدار با یکی از دوستانش به مرز رفته بود، اما، چون بدهی مالیاتی داشت و به دلیل ممنوع‌الخروج بودن پاسپورت نداشت، توسط مأموران بازداشت شده است. " هنوز پس از گذشت ماه‌ها مشخص نشده است که چرا جزایری به این شکل عجیب قصد خروج از کشور داشت. ظاهرا او با اتهام اقتصادی بزرگی نیز روبه رو نشده است.

محسنی اژه‌ای پس از بازداشت جزایری درباره او گفت: «باتوجه به نحوه خروج از کشور شهرام جزایری و پیشنهاد رشوه‌ای که داده است قطعا به پرونده او رسیدگی خواهد شد و به علت سوابقی که از قبل داشته رسیدگی به این پرونده او نیز در تهران انجام خواهد شد و بر همین اساس هم خود نامبرده و هم پرونده‌اش به تهران منتقل می‌شود.»
 

 

 

 

کد مطلب: 39180| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲ ۱۰:۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب